Президент Шавкат Мирзиёев 25 июнь куни маҳаллалар ободлигини таъминлаш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда барча дастурлар маҳаллаларда амалга оширилмоқда. Бу тизимга катта ваколат ва имкониятлар берилмоқда. Улардаги ободлик, муҳит ҳам шунга яраша бўлиши керак.
Бугунги кунда юртимизда 10 мингга яқин маҳалла бор. Шундан қарийб 3 мингтаси кўп қаватли уйлардан иборат бўлиб, уларга 821 та бошқарув сервис компанияси хизмат кўрсатмоқда. Ҳовли уйлар жойлашган 6 минг 400 дан зиёд маҳаллада эса ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш ишлари, асосан, ҳашар билан қилинади.
Шу боис бундай жойларда “Маҳалла сервис компанияси” ташкил қилиш таклиф этилмоқда. Унга кўра, бу ташкилотлар маҳаллаларни ободонлаштириш билан шуғулланади, кўчалар ва ариқлар тозалигини таъминлайди, кўчатлар экиб, парваришлайди. Шартнома асосида коммунал тармоқларни таъмирлаш, чиқиндиларни саралаш ва ташиш хизматларини ҳам кўрсатади.
Сервис компанияси маҳалла фуқаролар йиғини кенгашининг қарори асосида салоҳиятли тадбиркорлар орасидан танлаб олинади. Ободончилик ишлари маҳалланинг буюртмаси ва назорати асосида амалга оширилади. Сервис компаниялари хизматларига тўловлар қилиш учун маҳалла фуқаролар йиғинларига ҳар ойда 20 миллион сўмдан маблағ ажратилади. Шунингдек, улар аҳолига 20 дан ортиқ ижтимоий пулли хизматлар кўрсатиши ҳам мумкин бўлади.
Умуман, бу тизим натижасида маҳаллаларга файз киради, одамларда озодалик ва дахлдорлик маданияти кучаяди. Маҳаллада яшовчи усталар ва вақтинча ишсиз кишиларнинг бандлиги таъминланади.
Тақдимотда сервис компаниялари аввал тажриба тариқасида 208 та маҳаллада ташкил этилиши белгиланди. Ушбу тажриба натижаси бўйича кейинчалик барча маҳаллаларда жорий қилиш таклифи билдирилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 25 июня ознакомился с презентацией предложений по обеспечению благоустройства махаллей.
В нашей стране все программы реализуются на уровне махаллей. Этой системе предоставлены большие полномочия и возможности. Поэтому благоустройство и обстановка в махаллях должны соответствовать требованиям.
В настоящее время в стране насчитывается около 10 тысяч махаллей. Из них почти 3 тысячи состоят из многоквартирных домов, обслуживаемых 821 управляющей сервисной компанией. В более чем 6 400 махаллях, где расположены частные дома, благоустройство и озеленение в основном выполняются посредством хашаров.
Поэтому в таких местах предлагается создать махаллинские сервисные компании. Согласно предложению, эти организации будут заниматься благоустройством махаллей, обеспечивать чистоту улиц и арыков, высаживать и ухаживать за деревьями. Также они будут оказывать услуги по ремонту коммунальных сетей, сортировке и вывозу отходов на договорной основе.
Сервисная компания будет выбираться из числа квалифицированных предпринимателей на основании решения совета махалли. Работы по благоустройству будут выполняться по заказу и под контролем махалли. Для оплаты услуг сервисных компаний сходам граждан махалли ежемесячно будет выделяться 20 миллионов сумов. Также они смогут предоставлять населению более 20 различных платных социальных услуг.
В целом, эта система принесет благополучие в махалли, повысит культуру чистоты и сопричастности у людей. Будет обеспечена занятость мастеров и временно безработных граждан.
В ходе презентации было отмечено, что сервисные компании будут первоначально созданы в 208 махаллях в качестве эксперимента. Предложено с учетом результатов эксперимента внедрить данный опыт во всех махаллях.