Жорий йилнинг 26 февраль куни Олий Мажлис Сенатининг Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси мажлисида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2023 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди.
Унда сенаторлар, вазирлик ва идоралар масъуллари, экспертлар, шунингдек маҳаллий Кенгашларнинг тегишли доимий комиссиялари аъзолари ҳамда Ёшлар парламенти вакиллари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Омбудсман номига 2023 йилда 18622 та мурожаат келиб тушган. Ушбу мурожаатларнинг 6487 таси ёки 40,7 фоизи хотин-қизлардан, 9473 та ёки 59,3 фоизи эркаклардан келган.
Муҳокамалар жараёнида сенаторлар ёшлар ва болалар ҳуқуқлари ҳамда манфаатлари ҳимоя қилинганига алоҳида эътибор қаратди.
Жумладан, Омбудсманнинг ташкилотларга қилган мурожаатлари натижасида 5 нафар талабанинг олий таълим муассасаларида таълим олишлари учун 24 млн сўмлик контракт пуллари тўланишида, 3 нафар вояга етмаган болаларнинг мактабга қабул қилинишида ҳамда 2 нафар мактаб ўқитувчилари дарс юкламасининг тикланишида, 2 нафар талабага ОТМга қарашли ётоқхонадан жой ажратилишида кўмаклашилган.
Шунингдек, 30 нафар фуқаронинг тиббий кўрикдан ўтишида ва 17 нафарининг даволаниши учун йўлланма берилишида, 1 нафарининг “Саховат” уйига жойлаштирилишида, 5 нафари ногиронлик аравачаси ҳамда 2 нафари билак протези билан таъминланишида, 2 нафарига ногиронлик нафақаси ва 1 нафарига ногиронлик гуруҳи белгиланишида ёрдам кўрсатилган.
Бундан ташқари, 20 нафар фуқаронинг “аёллар дафтари”га киритилишида, 3 нафар хотин-қизга “ҳимоя ордери” берилишида, 2 нафар фуқаронинг ёшлар дафтарига киритилишида кўмаклашилган.
Муҳокамалар давомида сенаторлар томонидан Омбудсманнинг кейинги фаолиятларида эътибор қаратилиши лозим бўлган айрим масалалар таъкидланди.
Жумладан, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорликда хотин-қизларнинг ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни янада кучайтириш, ҳавонинг ифлослантирилиши юзасидан келиб тушаётган мурожаатларни алоҳида назоратга олиш ва таъсирчан чоралар кўриш, Омбудсманга мурожаат қилишнинг тез ва қулай имкониятини берувчи “мобиль илова”ни ишлаб чиқиш ва йўлга қўйиш каби таклифлар билдирилди.

26 февраля текущего года на заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам молодежи, культуры и спорта заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2023 году.
В работе заседания приняли участие сенаторы, ответственные работники министерств и ведомств, эксперты, а также члены соответствующих постоянных комиссий местных Кенгашей и представители Молодежного парламента.
Отмечалось, что в 2023 году к Омбудсману поступило 18 622 обращения. Из них 6487 или 40,7 % поступило от женщин, а 9473 или 59,3 % – от мужчин.
В ходе обсуждений сенаторы уделили особое внимание защите прав и интересов молодежи и детей.
Так, в результате обращений Омбудсмана в организации оказана помощь 5 студентам в оплате контрактных денег в размере 24 млн сумов за обучение в высшем образовательном учреждении, в принятии в школу 3 несовершеннолетних детей, а также в восстановлении учебной нагрузки 2 школьным учителям, в выделении двум студентам места в общежитии вуза.
Также 30 гражданам оказана помощь в прохождении медосмотра, 17 – выдаче направления на лечение, одному гражданину – устройстве в дом-интернат «Саховат», 5 – обеспечении инвалидной коляской и 2 – обеспечении протезом для рук, еще двоим – установлении пособия по инвалидности, 1 – определении группы инвалидности.
Кроме того, 20 гражданам оказана помощь при включении в «женскую тетрадь», 3 – предоставлении «охранного ордера», 2 – включении в «молодежную тетрадь».
В ходе обсуждений сенаторы выделили некоторые вопросы, на которые следует обратить внимание в дальнейшую деятельность Омбудсмана.
В частности, выдвинут ряд предложений, такие как усиление мер по обеспечению прав женщин во взаимодействии с институтами гражданского общества, взятие на особый контроль обращений, связанных с загрязнением воздуха и принятие эффективных мер, разработка и запуск «мобильного приложения», которое обеспечило бы быстрый и простой способ обращения к Омбудсману.