Сенат Раиси Женева шаҳрида БМТ Бош котиби ўринбосари билан учрашув ўтказди
Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева бошчилигидаги Ўзбекистон парламенти  делегацияси Парламентлараро иттифоқнинг 148-Ассаблеясида иштирок этиш учун амалий ташриф билан Швейцариянинг Женева шаҳрида бўлиб турипти.
Ташриф доирасида Сенат Раиси Танзила Нарбаева БМТ Бош котиби ўринбосари, БМТнинг Женевадаги бўлими бош директори Татьяна Валовая билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон ва БМТ ўртасидаги самарали ҳамкорликнинг турли йўналишлари, жумладан, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, гендер тенгликни таъминлаш борасида қўшма дастур ва лойиҳаларни кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон билан БМТ ўртасидаги ҳамкорлик сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб, 140 га яқин дастур ва лойиҳалар амалга оширилаётгани алоҳида қайд этилди.
Т. Валовая Ўзбекистоннинг БРМни амалга ошириш борасидаги саъй-ҳаракатларини юқори баҳолади. Ўзбекистонда ўтказиладиган Осиё хотин-қизлар форуми доирасида “2030 йилдан кейин барқарор ривожланиш стратегияси” мавзусида ёрдамчи тадбир ташкил этиш имконияти ҳақида ўз фикрини билдирди. Унинг билдиришича, Самарқанд форуми аёл депутатлар учун 17 мақсадни 2030 йилдан кейин ҳам амалга ошириш бўйича ўзаро фикр алмашиш ва тавсиялар ишлаб чиқиш учун ўзига хос платформа бўлиб хизмат қилади.
Учрашувда шунингдек, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини, гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизларнинг имкониятларини кенгайтириш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Якунда мулоқотни тизимли давом эттириш, ҳамкорликдаги лойиҳаларни кенгайтириш орқали ҳамкорликни мустаҳкамлашга келишиб олинди.

Председатель Сената провела встречу с заместителем Генерального секретаря ООН в Женеве
Парламентская делегация Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой находится в Женеве, Швейцария, с практическим визитом для участия в 148-й Ассамблее Межпарламентского союза.
В рамках визита Председатель Сената Танзила Нарбаева провела встречу с заместителем Генерального секретаря ООН, генеральным директором Отделения ООН в Женеве Татьяной Валовой.
Обсуждены различные направления эффективного сотрудничества между Узбекистаном и ООН, в том числе вопросы расширения совместных программ и проектов по достижению Целей устойчивого развития и обеспечению гендерного равенства.
Отдельно отмечалось, что сотрудничество между Узбекистаном и ООН вышло на качественно новый уровень, реализуется около 140 программ и проектов.
Т. Валовая высоко оценила усилия Узбекистана по реализации ЦУР и отметила,  что возможно организовать дополнительное мероприятие на тему "Стратегия устойчивого развития после 2030 года".
По ее мнению, Самаркандский форум служит своеобразной платформой для женщин-депутатов для обмена мнениями и выработки рекомендаций по реализации 17 целей и после 2030 года.
На встрече также состоялся обмен мнениями по вопросам обеспечения прав и свобод человека, гендерного равенства, расширения прав и возможностей женщин.
По итогам встречи достигнута договоренность о продолжении системного диалога, укреплении сотрудничества путем расширения совместных проектов.