Ўзбекистон Республикаси Президенти ва ЕТТБ раҳбари шерикликнинг юксак даражасидан мамнунлигини билдирдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 1 май куни, Тошкент халқаро инвестиция форуми ва Хорижий инвесторлар кенгашининг иккинчи мажлиси арафасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Кейинги йилларда Ўзбекистон билан Европа тикланиш ва тараққиёт банки ўртасида шерикликнинг юксак даражасига эришилгани, яқин ва самарали ҳамкорлик қилинаётгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Бугунги кунда банкнинг мамлакатимиздаги лойиҳалари портфели 4,4 миллиард евродан ошган. Уларда хусусий сектор улуши 70 фоизга яқинлашди.
Ҳамкорлик йўналишлари ва кўламини, энг аввало, кичик ва ўрта бизнес, хотин-қизлар тадбиркорлиги, муқобил энергетика, рақамли технологиялар каби соҳаларда кенгайтириш мақсадида Ўзбекистон ва ЕТТБ ўртасида янги Шериклик стратегияси қабул қилинди.
Банкнинг фаол кўмаги ва бевосита иштирокида давлат корхоналарини хусусийлаштиришга тайёрлаш тадбирлари олиб борилмоқда, банк-молия соҳасида йирик битимлар амалга оширилди, “яшил” энергетика, транспорт инфратузилмаси, экология, ва бошқа устувор йўналишларда меъёрий-ҳуқуқий база такомиллаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари сув таъминоти, энергетика, йўл инфратузилмаси, “яшил” шаҳарларни ривожлантириш борасида янги лойиҳаларни тез фурсатда тайёрлаш ва амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади.

1 мая, в преддверии Ташкентского международного инвестиционного форума и второго заседания Совета иностранных инвесторов, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Европейского банка реконструкции и развития во главе с его президентом Одиль Рено-Бассо.
С глубоким удовлетворением отмечены достигнутый в последние годы высочайший уровень партнерства, тесное и плодотворное сотрудничество между Узбекистаном и Европейским банком реконструкции и развития.
На сегодняшний день портфель проектов Банка в нашей стране превышает 4,4 миллиарда евро. Доля частного сектора в них приблизилась к 70 процентам.
Принята новая Стратегия партнерства между Узбекистаном и ЕБРР в целях расширения направлений и масштабов сотрудничества, прежде всего в таких сферах, как малый и средний бизнес, женское предпринимательство, альтернативная энергетика, цифровые технологии и другие.
При активной поддержке и непосредственном участии Банка осуществляются мероприятия по подготовке госпредприятий к приватизации, реализованы крупные сделки в банковско-финансовом секторе, совершенствуется нормативно-правовая база в сфере «зеленой» энергетики, транспортной инфраструктуры, экологии и других приоритетных направлениях.
Глава государства отметил важность скорейшей подготовки и реализации новых проектов в области водоснабжения, энергетики, дорожной инфраструктуры, развития «зеленых» городов.
Состоялся также обмен мнениями по повестке дня предстоящего заседания Совета иностранных инвесторов.