Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 25 январь куни Шэньчжэнь шаҳрида Гуандун музофоти партия қўмитаси котиби Хуан Куньмин билан учрашув ўтказди.
Гуандун – Хитойнинг энг ривожланган ҳудудларидан бўлиб, мамлакат ялпи ички маҳсулотининг қарийб 10 фоизини шакллантиради ва бу кўрсаткич бўйича етакчилик қилади. Музофот Ўзбекистон ҳудудларининг энг йирик иқтисодий шеригидир.
Учрашувда музофот билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни, энг аввало, юқори технологик тармоқларда кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари кўриб чиқилди.
Куни кеча ХХР Раиси Си Цзиньпин билан сермаҳсул музокаралар ўтказилгани, улар доирасида ҳудудлараро алоқаларни янада кенгайтириш масаласи қўллаб-қувватлангани мамнуният билан қайд этилди.
Саноат кооперациясини чуқурлаштириш, шу жумладан Гуандуннинг етакчи компаниялари учун мамлакатимиз ҳудудларида ихтисослаштирилган юқори технологик парклар ташкил этиш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Кеча бўлиб ўтган олий даражадаги учрашувда ташкил этилиши келишиб олинган Ўзбекистон ва Хитой ҳудудлари кенгаши фаолиятида Гуандун муҳим ўрни тутиши таъкидланди.
Ўзбекистон музофот ҳудудида жойлашган “Huawei”, “BYD”, “ZTE” ва бошқа илғор компаниялар билан ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдорлиги қайд этилди.
Гуманитар алоқалар ва ишбилармонлик алмашинувларини фаоллаштириш мақсадида IT таълим соҳасида ҳамкорлик қилиш ва тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 января провел в городе Шэньчжэне встречу с секретарем партийного комитета провинции Гуандун Хуаном Куньмином.
Гуандун – одна из самых развитых провинций Китая, формирующая порядка 10 процентов ВВП страны и лидирующая по данному показателю в КНР. Провинция является также крупнейшим экономическим партнером регионов Узбекистана.
В ходе встречи были рассмотрены практические аспекты расширения взаимовыгодного сотрудничества с провинцией, в первую очередь в высокотехнологичных отраслях.
С удовлетворением отмечены прошедшие накануне плодотворные переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, в рамках которых было поддержано дальнейшее расширение межрегиональных контактов.
Особое внимание уделено вопросам углубления промышленной кооперации, в том числе путем создания в регионах нашей страны специализированных высокотехнологичных парков для ведущих гуандунских компаний.
В данном контексте отмечена важная роль провинции Гуандун в деятельности Совета регионов Узбекистана и Китая, договоренность о создании которого была достигнута в ходе состоявшейся накануне встречи на высшем уровне.
Подчеркнута заинтересованность в наращивании взаимодействия с расположенными в провинции флагманскими компаниями, такими как «Huawei», «BYD», «ZTE» и другими.
С целью активизации гуманитарных связей и деловых обменов рассмотрены вопросы сотрудничества в области IT-образования и запуска прямых авиарейсов.