Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Европа комиссиясининг Халқаро ҳамкорлик бўйича Бош директоратининг инсон тараққиёти, миграция, бошқарув ва тинчлик бошқармаси директори Эрика Герретсен билан учрашув ўтказди.
Томонлар инсон тараққиёти индекси, БРМни амалга ошириш, хавфсиз меҳнат миграциясини ташкил этиш каби соҳаларда ҳамкорликни янада чуқурлаштириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Шунингдек, ушбу муҳим йўналишларни ривожлантириш билан бирга, ижтимоий инклюзивлик ва иқтисодий барқарорлик бўйича илғор амалиёт ва тажриба алмашиш, таълим, соғлиқни сақлаш соҳалари ҳамда камбағалликка қарши курашиш борасида самарали ҳамкорлик қилиш юзасидан фикр алмашилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва Европа Иттифоқи томонидан парламентаризмни мустаҳкамлаш бўйича “Inter Pares” глобал дастури лойиҳаси доирасида амалга ошириладиган ишларни фаоллаштириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева провела встречу с директором Управления человеческого развития, миграции, управления и мира Генерального директората по международному партнерству Европейской комиссии Эрикой Герретсен.
Стороны обсудили вопросы углубления сотрудничества в таких сферах, как индекс человеческого развития, реализация ЦУР, организация безопасной трудовой миграции.
Наряду с развитием данных важных направлений состоялся также обмен мнениями по обмену практиками и опытом по вопросам социальной инклюзивности и экономической стабильности, эффективному сотрудничеству в сфере образования, здравоохранения и борьбы с бедностью.
Акцентировано внимание на вопросах активизации работы, проводимой Олий Мажлисом Республики Узбекистан и Европейским Союзом в рамках проекта глобальной программы «Inter Pares» по укреплению парламентаризма.