Пойтахтимизнинг Яккасарой туманидаги Дилбулоқ маҳалласига бу йилги Наврўз янада кўтаринкилик билан келди. Давлат-хусусий шерикчилик асосида замонавий маҳалла идораси қурилди. Кўп қаватли уйлар йўлаги ва ички кўчалар, ертўлалар таъмирланди. Анҳор бўйи тартибга келтирилиб, обод сайилгоҳга айлантирилди. Ишкомлар, ниҳоллар, пиёдалар йўлаклари маҳаллага кўрк бағишлади.
Ўтган йили кузда “Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси доирасида қарийб 4 минг туп дарахт ва бута кўчати ўтқазилган эди. Шу кунларда кўп қаватли уйлар олдидаги майдонларга райҳон, намозшомгул каби гуллар экилди.
Дилбулоқ маҳалласида 6 минг 700 нафардан зиёд аҳоли яшайди. Маҳалла хизмат кўрсатиш ва ишлаб чиқаришга ихтисослашган. Уч юзга яқин савдо, саноат ва хизмат кўрсатиш шохобчаларида маҳаллий ёшлар ва аёллар ишламоқда. Мактабгача таълим ташкилоти, оилавий поликлиника, ихтисослаштирилган спорт мактаби, педагогика институти филиали фаолият юритмоқда.
“Хавфсиз маҳалла” тамойили асосида ҳудудга 360 та видеокузатув мосламалари ўрнатилган, улар маҳалла профилактика инспектори хизмат хонасига уланган.
Ўтган йили 112 киши ишга жойлаштирилиб, 181 нафари ўзини-ўзи банд қилган. Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш учун 23 та лойиҳага кредит ва ўнга яқин фуқарога субсидия ажратилган. Хусусан, бу ерда тикувчилик цехи, гўзаллик салони, полиграфия ва компьютер хизматлари, кутубхона, озиқ-овқат ва қандолат дўконлари ташкил этилган.
Давлатимиз раҳбари ушбу мажмуаларни кўздан кечирди, маҳалла аҳли билан самимий суҳбатлашди.
- Аввало, сизларни улуғ айём кунлари билан, келаётган Наврўз билан табриклайман. Маҳаллангиздаги ободликни, иш жойларини, байрам нафасини кўриб, хурсанд бўлдим. Нима учун ҳудудларда кўп юраман? Чунки мен одамларга ишонаман. Ҳамма маҳаллаларни шундай ўзгартиришга ҳаракат қилишимиз керак. Мамлакатимизда 9 минг 450 та, Тошкентда 585 та маҳалла бор. Ҳозир уларга иқтисодий комплекс ташкилотларини бириктирадиган тизим қилаяпмиз. Мақсадимиз - ҳар бир хонадонга, ҳар бир инсонга етиб бориш. Халқнинг розилиги, дуоларига муносиб бўлиш ҳаммамизга насиб этсин, - деди Президент.
Шу борадаги манзилли чора-тадбирлар “маҳалла еттилиги” ва мутасаддилар билан мулоқотда муҳокама қилинди.
- Хабарингиз бор, иқтисодий комплекс ташкилотларини маҳаллаларга бириктираяпмиз. Бунда банкларнинг ҳам ўрни бор. Улар орқали туманлардаги корхоналарга қўшимча шароит яратиб, енгил кредитлар бериб, яна иш ўринлари очишини қўллаб-қувватлаш керак. Энди маҳаллалар ҳам замонга муносиб, ҳаракатчан бўлиши лозим. Умуман, ишлайман деган одамга шароит яратиб беришимиз шарт, - деди давлатимиз раҳбари.
Мутасаддилар иқтисодий комплекс фаолиятини маҳаллаларда ташкил этиш, шаҳар шароитида одамларни иш билан таъминлаш вазифалари тўғрисида ахборот берди.

В этом году в махалле Дилбулок Яккасарайского района столицы встречают праздник Навруз с особым настроением. На основе государственно-частного партнерства здесь было построено современное здание схода граждан. Отремонтированы подъезды многоэтажных домов, внутренние улицы и подвалы. Берег канала приведен в порядок и превращен в красивую прогулочную зону. Цветники, деревья и пешеходные дорожки придали махалле особый вид.
Осенью прошлого года в рамках общенационального проекта "Яшил макон" были высажены почти 4 тысячи деревьев и кустарников. В эти дни перед многоквартирными домами сажают базилик и вечерницы.
В махалле Дилбулок проживают более 6,7 тысячи человек. Махалля специализируется на услугах и производстве. Здесь работают почти 300 точек торговли и сервиса, объектов промышленности, в которых трудятся местная молодежь и женщины. Функционируют дошкольное учебное заведение, семейная поликлиника, специализированная спортивная школа, филиал педагогического института.
На основе принципа "Безопасная махалла" в районе установлено 360 камер видеонаблюдения, подключенных к служебному кабинету махаллинского инспектора по профилактике.
В прошлом году было трудоустроено 112 человек и 181 гражданин стал самозанятым. Для привлечения населения к предпринимательству были выделены кредиты по 23 проектам и субсидии почти десяти гражданам. В частности, здесь созданы швейный цех, салон красоты, центры полиграфии и компьютерных услуг, библиотека, магазины продуктов питания и кондитерских изделий.
Глава государства осмотрел эти комплексы и провел искренние беседы с жителями махалли.
- Прежде всего, поздравляю вас с праздниками, приближающимся Наврузом. Я рад видеть в вашей махалле благоустройство, рабочие места и праздничную атмосферу. Почему я часто бываю на местах? Потому что я верю в людей. Мы должны стремиться к таким изменениям во всех махаллах. В нашей стране 9 450 махаллей, в Ташкенте - 585. Сейчас мы организуем систему, которая свяжет экономические комплексы с махаллями. Наша цель - достичь каждого дома, каждого человека, - сказал Президент.
В ходе обсуждения с "семеркой махалли" и ответственными лицами были рассмотрены адресные меры.
- Как вы знаете, мы закрепляем за махаллями организации экономического комплекса. Здесь также есть роль банков. Важно, чтобы они участвовали в создании дополнительных условий для предприятий в районах, предоставляли им льготные кредиты и поддерживали создание новых рабочих мест. Теперь и махалли должны соответствовать времени, быть энергичными. В общем, нам необходимо создать условия для каждого, кто хочет работать, - сказал глава нашего государства.
Ответственные лица доложили о деятельности экономического комплекса в махаллях и задачах по обеспечению занятости в условиях города.