2024 йил 11-22 март кунлари АҚШнинг Нью-Йорк шаҳрида БМТ Хотин-қизлар ҳолати бўйича комиссиясининг (CСW) 68-сессияси бўлиб ўтади ва ушбу тадбирнинг асосий эътибори гендер тенгликка эришишни тезлаштириш ва камбағалликни бартараф этиш орқали хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга қаратилади.
Сўнгги 5 йил давомида Ўзбекистон Республикаси гендер тенгликка эришиш ва хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ва имкониятларини кенгайтириш борасида кўплаб ижобий натижаларга эришганлигини инобатга олган ҳолда БМТнинг Аёллар ташкилоти Марказий Осиё ва Озарбайжон учун маслаҳатлашувларни айнан Ўзбекистонда ўтказиш бўйича таклифни илгари сурди.
Мазкур маслаҳатлашувлар жорий йилнинг 12 февраль куни Тошкент шаҳрида Олий Мажлис Сенати БМТ Аёллар ташкилоти билан ҳамкорликда “Гендер тенгликка эришишни тезлаштириш ва камбағалликни бартараф этиш, институтлар ва гендерга оид молиялаштиришни мустаҳкамлаш орқали барча хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш” мавзусида ўтказилди.
Тадбирда Ўзбекистон, Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон ва Озарбайжон давлатларининг Парламент аъзолари, фуқаролик жамияти, ёшлар ташкилотлари ва илмий доиралар вакиллари, гендер экспертлар, БМТнинг ўндан ортиқ дастурлари, жамғармалари ва агентликлари, ҳамда гендер тенглиги ва аёлларнинг иқтисодий имкониятларини кенгайтириш тарафдори бўлган хусусий сектор вакиллари иштирок этди.
Олий Мажлис Сенати Раиси, Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглик ва оила масалалари бўйича республика комиссияси раиси Танзила Нарбаева тадбир иштирокчиларига видеомурожаат йўллади.
— Бугунги кунда Марказий Осиё ва Озарбайжон давлатлари хотин-қизларнинг ҳуқуқ, эркинликлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш, зўравонлик ва камситишнинг олдини олиш, шунингдек, қарорлар қабул қилиш жараёнларида иштирокини таъминлаш борасида улкан ютуқларга эришди.
Мамлакатларимизда гендер тенгликни таъминлаш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳот ва ўзгаришлар натижасида зарур тажриба ва амалиёт тўпланди, хотин-қизларнинг ижтимоий, сиёсий ва иқтисодий ҳаётда тўлиқ ва тенг ҳуқуқли иштирок этиши учун қулай шароитлар яратилмоқда.
Биз давлатларнинг барча жабҳаларида аёллар ва эркаклар учун тенг шароитларни назарда тутувчи Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси мақсадларига эришиш сари босқичма-босқич бормоқдамиз.
Шу мақсадда Ўзбекистон хотин-қизларни ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича тадбирларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни давом эттириш тарафдори — дея таъкидлади Т. Нарбаева.
Шунингдек, маслаҳатлашувларда минтақавий органлар – БМТнинг Марказий Осиё учун превентив дипломатия бўйича минтақавий маркази, Марказий Осиё мамлакатлари аёллар мулоқоти ва бошқалар иштирок этди.
Маслаҳатлашувлар давомида институтлар ва гендерга оид молиялаштиришни мустаҳкамлаш аспектларини инобатга олган ҳолда камбағаллик муаммоларини ҳал қилишда тармоқлараро ҳамкорликни мужассамлаштириш ҳамда гендер тенгликни ва хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришни таъминлаш учун молиялаштиришдаги узилишларни бартараф этиш: гендер тенглик сиёсати ва бюджетларига таъсир кўрсатиш учун салоҳият ва маконини кенгайтириш каби мавзуларда муҳокамалар ташкил этилди.
Шунингдек, ҳақ тўланмайдиган парвариш ва уй ишларининг номутаносиб юки билан курашиш: хизмат кўрсатиш фаолиятига ўтиш ҳамда ижтимоий ҳимоя хизматлари ва тизимлари мавзуларига эътибор қаратилди.
Мазкур маслаҳатлашувларни ўтказишнинг асосий мақсади Марказий Осиёда гендер тенгликка эришиш борасида минтақанинг салоҳияти ва имкониятларини баҳолаш, камбағалликни бартараф этишда, ижтимоий ҳимоя ва ишчи кучи фаолияти борасида устувор ривожланиш стратегияларини белгилашдан иборатдир.
Маслаҳатлашувлар якуни бўйича Марказий Осиё минтақаси (Ўзбекистон, Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистон) ва Озарбайжоннинг CСWнинг 68-сессиясига ҳисса қўшадиган ва ундаги иштироки учун асос бўладиган кенг қамровли мурожаатлар, илғор тажриба ва аниқ тавсиялар тўпламини ўз ичига олган ҳужжат қабул қилинади.

С 11 по 22 марта 2024 года в Нью-Йорке, США, пройдет 68-сессия Комиссии по положению женщин (КПЖ) с акцентом на ускорение достижения гендерного равенства, а также расширение прав и возможностей женщин и девочек путем борьбы с бедностью.
Учитывая, что за последние 5 лет Республика Узбекистан добилась множества положительных результатов в плане достижения гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин, было выдвинуто предложение Женской организации ООН о проведении консультаций в Узбекистане.
12 февраля текущего года в Ташкенте Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с организацией ООН-Женщины состоялись данные консультации на тему «Расширение прав и возможностей женщин и девочек, а также обеспечение гендерного равенства путем решения проблемы бедности, укрепления механизмов и гендерно-ориентированного финансирования».
В мероприятии приняли участие парламентарии государств Центральной Азии (Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Туркменистана) и Азербайджана, представители гражданского общества, молодежных организаций и научных кругов, эксперты по гендеру, представители более десяти программ, фондов и агентств ООН, частного сектора, поддерживающие гендерное равенство и расширение экономических прав и возможностей женщин.
Председатель Сената Олий Мажлиса, Республиканской комиссии по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи Танзила Нарбаева направила участникам мероприятия видеобращение:
– Сегодня государства Центральной Азии и Азербайджана добились больших успехов в защите прав, свобод и интересов женщин, недопущения насилия и дискриминации, а также обеспечения их участия в процессах принятия решений.
В наших странах в результате коренных реформ и преобразований в области обеспечения гендерного равенства накоплен необходимый опыт и практика, создаются благоприятные условия для полноценного и равноправного участия женщин в общественной, политической и экономической жизни страны.
Мы постепенно продвигаемся к достижению целей Пекинской декларации и Платформы действий, предусматривающих предоставление женщинам и мужчинам равных условий во всех сферах жизнедеятельности государств.
В этих целях Узбекистан твердо намерен продолжить усилия по всесторонней поддержке женщин в отношении деятельности по их социальной защите, – отметила Т. Нарбаева.
В консультациях также приняли участие представители региональных органов и механизмов – Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии, Диалога женщин стран Центральной Азии и другие.
В ходе консультаций организованы обсуждения на такие темы, как осуществление межотраслевого сотрудничества в решении проблем бедности с учетом аспектов укрепления институтов и гендерного финансирования, устранение задержек в финансировании для обеспечения гендерного равенства и расширения прав и возможностей женщин: расширение возможностей и пространства для воздействия на политику и бюджеты в области гендерного равенства.
Кроме того, внимание акцентировано на противодействие непропорциональной нагрузке неоплачиваемого ухода за ребенком и работы по дому: перехода к сфере услуг, а также оказание социальных услуг и системы социальной защиты.
Основной целью проведения данных консультаций является оценка потенциала и возможностей региона для достижения гендерного равенства в Центральной Азии, определение приоритетных стратегий развития в плане искоренения бедности, социальной защиты и деятельности рабочей силы.
По завершении консультаций будет принят документ, содержащий всеобъемлющий набор посланий, передового опыта и конкретных рекомендаций, который станет основой для участия стран Центральноазиатского региона (Узбекистана, Таджикистана, Казахстана, Туркменистана) и Азербайджана на 68-й сессии КПЖ.