Суд фаолиятини янада яхшилаш масалалари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 27 февраль куни суд фаолиятини янада яхшилаш, очиқлик ва рақамлаштириш даражасини ошириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Инсон манфаатлари, қонун устуворлигини таъминлайдиган бу соҳани такомиллаштириш давлатимизнинг доимий эътиборида. Сўнгги саккиз йилда судларга доир 70 га яқин қонун, фармон ва қарор қабул қилинди. Уларнинг моддий-техник базаси яхшиланди.
Булар аҳоли ва тадбиркорларнинг масалаларини ҳал этиб, адолатни қарор топтиришга хизмат қилаяпти. Ўтган йили судларда 3 миллиондан ортиқ масала кўриб чиқилди. Бу – аҳолининг ҳуқуқий онги ошиб бораётганидан далолат.
Ҳозирги кунда судга ариза бериш, суд ишининг ҳолатини кузатиш, суд ҳужжатларидан электрон нусха олиш каби 14 та хизмат рақамлашган. Олий суднинг my.sud.uz порталида хизматлар ва ундан фойдаланувчилар сони кўпайиб бормоқда. Шу пайтгача 17 миллионга яқин суд иши ахборот тизимлари орқали юритилган, 15,5 миллионта иш судьяларга инсон омилисиз тақсимланган.
2024 йил 1 ноябрдан бошлаб, судларнинг ички ҳужжатлар айланмаси тўлиқ электрон шаклга ўтказилди. Натижада қисқа даврда давлат бюджетидан 638 миллион сўмлик харажатлар иқтисод қилинди.
Энди буни изчил давом эттириш, судлар фаолияти самарадорлигини ошириш керак. Хусусан, суд муҳокамасининг тахминий натижаси ва кетадиган харажатларни олдиндан аниқлаб бериш, ҳуқуқий ёрдам бўйича виртуал маслаҳатчини яратиш, тайинланган жарималарни онлайн кузатиш ва электрон шаклда тўлаш каби имкониятлар одамларга катта қулайлик яратади. Бугун ривожланаётган сунъий интеллектдан фойдаланиб, бу каби кўплаб янгиликларни жорий этиш мумкин.
Шу боис йиғилишда суд фаолиятини рақамлаштириш даражасини оширишга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Тақдимотга кўра, суд ишларини юритишда қоғоз шаклидан бутунлай воз кечиш мақсадида “Рақамли суд” концепцияси амалга оширилади. Бунинг учун Олий суд ҳузурида Ахборот технологиялари маркази ташкил этилади. У судларга зарур бўлган ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотлар яратиш, сунъий интеллектни жорий этиш ҳамда ахборот хавфсизлигини таъминлаш билан шуғулланади. Тадбиркорлик субъектлари билан судлар ўртасида электрон маълумот алмашиш йўлга қўйилади. Ишларни кўриб чиқиш тезкорлиги ошади.
Давлатимиз раҳбари бунинг учун судлар ва барча алоқадор ташкилотларнинг ахборот тизимлари интеграцияси муҳимлигини, қулайликларни одамлар сезиши кераклигини таъкидлади.
Бу ишларни кенгайтириш, ҳуқуқ-тартибот идоралари маълумотларини судлар билан самарали боғлаш бўйича кўрсатмалар берилди.
Ҳар йили судларда 1 миллионга яқин низосиз ишлар ҳам кўрилаяпти. Масалан, ўтган йили фуқаролик судларида коммунал қарздорлик бўйича 200 мингга яқин шундай иш кўрилган. Аслида буни нотариусда ҳам ҳал қилса бўлади. Шу нутқаи назардан, низосиз ишларни кўриб чиқишни тегишли идораларга ўтказиш таклифи билдирилди.
Мамлакатимиз Конституциясига кўра, Олий судга қонунчилик ташаббуси ваколати берилган. Шунга асосан, тадбиркорлик, инвестиция, инфратузилма, ер, солиқ, кредит, меҳнат муносабатлари каби энг кўп учраётган масалаларни таҳлил қилиб, ҳар ойда ҳукуматга, ҳар чоракда парламентга таклиф киритиб бориш муҳимлиги таъкидланди.
Соҳага оид қонунларни халқаро стандартларга мослаштириш, судни янада халқчил қилиш, тизимни молиялаштириш бўйича қонунлар зарурати қайд этилди.
Иқтисодий суд тизимини ислоҳ қилиш, бу борада ягона суд амалиётини йўлга қўйиш масаласига тўхталиб ўтилди.
Суд биноларини кўпайтириш, одамлар учун зарур шароит яратиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берилди.
Судьялар малакасини, жумладан, ахборот технологиялари бўйича билимини ошириш, ёш кадрларни шу жиҳатлардан етук этиб тайёрлаш зарурлиги таъкидланди.

Рассмотрены вопросы дальнейшего улучшения деятельности судов
Президент Шавкат Мирзиёев 27 февраля провел совещание, посвященное дальнейшему совершенствованию деятельности судебной системы, повышению уровня ее открытости и цифровизации.
Вопросы совершенствования судебной сферы, обеспечивающей интересы человека и верховенство закона, находятся в центре внимания государства. За последние восемь лет в этой области было принято около 70 законов, указов и постановлений. Была улучшена материально-техническая база судов.
В прошлом году в судах было рассмотрено свыше 3 миллионов дел, что свидетельствует о росте правового сознания населения. Все это способствует эффективному решению вопросов неселения и предпринимателей, утверждению справедливости.
В настоящее время 14 судебных услуг, включая подачу заявлений, отслеживание состояния рассмотрения дел и получение электронных копий судебных решений, уже переведены в цифровой формат. На портале my.sud.uz растет количество доступных сервисов и пользователей. К настоящему времени около 17 миллионов дел велись через информационные системы, более 15 миллионов судебных дел были распределены автоматически, без человеческого фактора.
Кроме того, с 1 ноября 2024 года внутренний документооборот судов переведен в электронный формат и за минувший короткий срок сэкономлено 638 миллионов сумов средств государственного бюджета.
Необходимо последовательно продолжать работу по совершенствованию судебной системы, повышению эффективности деятельности судов. В частности, внедрение таких возможностей, как предварительное прогнозирование вероятного исхода судебного разбирательства и расчет предполагаемых судебных расходов, создание виртуального консультанта для оказания юридической помощи гражданам, а также онлайн-мониторинг назначенных судами штрафов и осуществление их оплаты в электронном формате, повысит удобство и сделает судебную систему более доступной.
Сегодня, используя развивающиеся технологии искусственного интеллекта, можно внедрить множество таких новых возможностей.
В связи с этим на совещании обсуждены меры, направленные на повышение уровня цифровизации судов.
Согласно представленным предложениям, в целях полного отказа от бумажного документооборота в судебной системе планируется поэтапный переход к полностью цифровому формату судопроизводства в рамках концепции «Цифровой суд».
Для реализации этих мер при Верховном суде будет создан Центр информационных технологий, который займется разработкой необходимых информационных систем, программных продуктов, внедрением искусственного интеллекта, а также обеспечением кибербезопасности судебных процессов. Будет налажена электронная передача данных между судами и субъектами предпринимательства, что позволит ускорить рассмотрение дел.
Глава государства подчеркнул важность интеграции информационных систем судов и всех причастных организаций и отметил, что люди должны ощутить реальные удобства от проводимых реформ. В связи с этим даны поручения по расширению цифровизации и эффективному споряжению информационных баз правоохранительных органов с судебной системой.
Каждый год суды рассматривают около 1 миллиона бесспорных дел. Так, в прошлом году судами по гражданским делам рассмотрено почти 200 тысяч дел по задолженностям за коммунальные услуги. Однако подобные вопросы могут решаться на уровне нотариальных контор. В связи с этим предложено передать рассмотрение бесспорных дел соответствующим государственным ведомствам.
В соответствии с Конституцией нашей страны Верховный суд наделен правом законодательной инициативы. В связи с этим отмечена важность проводить анализ по наиболее актуальным вопросам, связанным с предпринимательством, инвестициями, инфраструктурой, земельными вопросами, налогообложением, кредитованием и трудовыми отношениями, а также вносить соответствующие предложения ежемесячно правительству и ежеквартально в парламент.
Подчеркнута необходимость приведения законодательства по сфере в соответствие с международными стандартами, дальнейшего приближения судебной системы к людям и совершенствования ее финансирования.
Рассмотрены вопросы реформирования системы экономических судов и налаживания в них единообразной судебной практики.
Ответственным лицам даны поручения касательно увеличения количества зданий для судов и создания в них необходимых условий для граждан.
Указано на необходимость принятия мер по повышению квалификации судей, особенно в области информационных технологий, а также усилению подготовки молодых специалистов с учетом современных требований.