Сенатнинг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси ишчи гуруҳи томонидан Фарғона вилоятида ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларнинг жамиятга мослашувини таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати ўрганилди.
Ишчи гуруҳ Фарғона вилоятидаги Ижтимоий қўллаб-қувватлаш маркази ва “Нурли маскан” кўзи ожиз ва заиф кўрувчи болалар учун мўлжалланган ихтисослаштирилган мактаб-интернат фаолияти билан танишди.
Яратилган шароитлар сўнгги йилларда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш йўналишида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотларнинг амалий натижаси экани таъкидланди.
Шунингдек, ишчи гуруҳ аъзолари вилоятдаги бир қатор олий таълим муассасаларига ташриф буюриб, ногиронлиги бўлган талабалар учун яратилган шарт-шароитларни ўрганди. Хусусан, биноларнинг жисмоний имконияти чекланган шахсларга мослиги, махсус жиҳозланган аудиториялар, кутубхоналар, лифтлар, пандуслар ва бошқа зарур инфратузилма мавжудлиги таҳлил қилинди.
Ногиронлиги бўлган талабалар билан мулоқот ўтказилиб, уларнинг фикр ва таклифлари тингланди. Олий таълим муассасаларида аниқланган камчиликлар бўйича масъулларга тегишли тавсиялар берилди.

Рабочая группа Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения изучила состояние работы, проводимой в Ферганской области по защите прав лиц с инвалидностью и обеспечению их адаптации в обществе.
Рабочая группа ознакомилась с деятельностью Центра социальной поддержки и специализированной школы-интерната «Нурли маскан» для незрячих и слабовидящих детей в Ферганской области.
Отмечалось, что созданные условия являются практическим результатом осуществляемых в последние годы широкомасштабных реформ в сфере защиты прав лиц с инвалидностью.
Кроме того, члены рабочей группы посетили ряд высших образовательных учреждений области и изучили условия, созданные для студентов с инвалидностью. В частности, был проанализирован уровень соответствия помещений лицам с ограниченными физическими возможностями, наличие специально оборудованных аудиторий, библиотек, лифтов, пандусов и другой необходимой инфраструктуры.
Состоялся диалог со студентами с инвалидностью, выслушаны их мнения и предложения. Ответственным работникам даны соответствующие рекомендации по выявленным в высших образовательных учреждениях недостаткам.