Элчи Антти Карттунен: Самарқанд форуми келажак авлод манфаати учун бирлашиш ва умумий ечим топиш майдонига айланди
САМАРҚАНД, 14 июнь. /"Дунё" АА/. ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, элчи Антти Карттунен "Дунё" АА учун интервьюсида "Экологик муаммолар: ўзгарувчан дунёда инсон ҳуқуқлари келажаги ва барқарор ечимлар топиш" мавзусида Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форумининг аҳамияти ҳақидаги фикрларини билдирди:
– Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми, унинг экологик муаммоларни ҳал этиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги аҳамияти ҳақида ўз фикрларимни билдиришдан мамнунман.
Форумда биз ушбу муаммолар ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларга, жумладан, аёллар, болалар ва қарияларга қандай таъсир кўрсатишини муҳокама қилдик. Экологик муаммолар ижтимоий тенгсизликни қандай кучайтираётгани ва барқарор ривожланишга тўсқинлик қилаётганига алоҳида эътибор қаратилди. Атроф-муҳит ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш комплекс ёндашувни талаб қиладиган ўзаро боғлиқ вазифалар эканлигини тушуниш муҳимдир.
Мен модератор сифатида иштирок этган 3-сессияда ўзгарувчан иқлим шароитида инсон ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишга қаратилган мавжуд халқаро ва минтақавий ҳужжатлар атрофлича кўриб чиқилди.
Муҳокама чоғида халқаро ва минтақавий ҳужжатларда мустаҳкамланган стандартларга ҳам тўхталиб ўтилди.
Сессия якунида иқлим бўйича глобал ташаббуслар доирасида мамлакатлар ва халқаро ташкилотлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қатор тавсиялар қабул қилинди.
Ушбу сессия, шунингдек, иқлим бўйича ташаббусларни самарали амалга оширишда бизнес ва фуқаролик жамиятининг асосий ролини муҳокама қилишга бағишланди.
Самарқанддаги форум мамлакатлар умумий ечим топиш учун бирлашишга тайёр эканини кўрсатди. Мақсадларимизга эришиш учун тажриба, билим ва ресурсларни алмашишда давом этишимиз муҳим.
Хулоса ўрнида шуни айтишни истардимки, Инсон ҳуқуқлари бўйича IV Самарқанд форуми экологик муаммоларни муҳокама қилиш ва ҳал этишда муҳим майдонга айланди. Биз ҳар бир инсоннинг ҳуқуқлари ҳимояланган ва келажак авлодлар учун сайёрамиз асраб-авайланадиган келажакни таъминлаш учун биргаликда ишлашни давом эттиришимиз керак.

Посол Антти Карттунен: Форум в Самарканде стал площадкой для объединения и поиска общих решений ради будущего поколения
САМАРКАНД, 14 июня. /ИА "Дунё"/. Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Посол Антти Карттунен прокомментировал для ИА «Дунё» свое участие в IV Самаркандском форуме по правам человека на тему «Экологические вызовы: Будущее прав человека в меняющемся мире, поиск устойчивых решений»:
- Я рад поделиться своими мыслями о прошедшем IV Самаркандском форуме по правам человека и его значимости для решения экологических проблем и защиты прав человека.
На форуме мы обсудили, как эти вызовы затрагивают уязвимые группы населения, включая женщин, детей и пожилых людей. Особое внимание было уделено тому, как экологические проблемы усугубляют социальное неравенство и препятствуют устойчивому развитию. Важно понимать, что защита окружающей среды и прав человека – это взаимосвязанные задачи, которые требуют комплексного подхода.
На 3-й сессии, на которой я выступил в качестве модератора, были подробно рассмотрены существующие международные и региональные инструменты, направленные на эффективную защиту прав человека в условиях меняющегося климата.
В ходе дискуссии также были затронуты установленные стандарты, закрепленные в международных и региональных документах.
Итогом сессии стал ряд рекомендаций, направленных на укрепление сотрудничества между странами и международными организациями в рамках глобальных климатических инициатив.
Это заседание также было посвящено обсуждению ключевой роли бизнеса и гражданского общества в эффективной реализации климатических инициатив.
Форум в Самарканде показал, что страны готовы объединяться для поиска общих решений. Важно, чтобы мы продолжали обмениваться опытом, знаниями и ресурсами для достижения наших целей.
В заключение хочу сказать, что IV Самаркандский форум по правам человека стал важной площадкой для обсуждения и решения экологических проблем. Мы должны продолжать работать вместе, чтобы обеспечить будущее, в котором права каждого человека будут надежно защищены, а наша планета – сохранена для будущих поколений.