Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлашнинг долзарб масалалари таҳлил этилди
Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида Инсон хуқуқлари буйича миллий марказ, “Оила ва гендер” илмий-тадқиқот институти билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлашнинг долзарб масалалари: жорий ҳолат ва истиқболдаги вазифалар” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Конференциядан кўзланган асосий мақсад БМТнинг «Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида»ги Конвенцияси қабул қилинганининг 45 йиллигини нишонлашга оид тадбирлар дастурида белгиланган вазифаларни амалга ошириш, шунингдек, аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглигини таъминлашнинг долзарб масалаларини муҳокама қилишдан иборат бўлди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг  биринчи ўринбосари, Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ректори  Содиқ  Сафоев, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Зулайҳо Маҳкамова, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий марказ директорининг ўринбосари Дилноза Муратова, БМТнинг Аҳолишунослик жамғармаси (UNFPA)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Нигина Абасзаде, “Оила ва гендер” илмий-тадқиқот  институтининг директори,  таниқли олима Нодира Эгамбердиева ва бошқалар хотин-қизларнинг манфаатларини ҳимоялаш масаласи кейинги йилларда Ўзбекистонда янгича маъно ва мазмун касб этганини таъкидлади.
Мамлакатимизда аёллар, ёшлар, болалар манфаатларини таъминлаш бўйича бир қатор халқаро ҳужжатлар ратификация қилинган. Айни пайтда бу йўналишда миллий қонунчилигимиз муттасил такомиллашмоқда.
Конференцияда бу борада илмий соҳа вакиллари, амалиётчи ва экспертларнинг фикрлари ўрганилиб, аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглигини таъминлаш бўйича олиб борилаётган илмий тадқиқотлар натижаларини жорий этиш ва шу билан бирга, аёллар ва эркаклар учун тенг имкониятлар яратиш, аҳоли ўртасида гендер қадриятларни тарғиб қилиш, тажриба алмашиш, уларнинг натижалари бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқишга алоҳида эътибор қаратилди.
Гендер тенглигига эришиш бугунги халқаро ҳамжият олдида турган  барқарор ривожланиш мақсади ҳисобланади. БМТ Бош Ассамблеясининг 2015 йилнинг сентябрида Барқарор ривожланиш бўйича ўтказилган саммитида 70-резолюцияси билан 2030 йилга қадар 17 та мақсадга эришиш бўйича 169 та мақсадли вазифа тасдиқланган. Бевосита барқарор ривожланиш соҳасидаги 5-мақсад — Гендер тенгликни таъминлаш ва барча хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтиришга эришишдан иборат.
– Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида Конвенция (CEDAW) 1979 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси томонидан қабул қилинган халқаро шартнома ҳисобланади, – деди “Оила ва гендер” илмий тадқиқот институти директори Нодира Эгамбердиева. – Бу йил мазкур ҳужжат қабул қилинганига 45 йил тўлади. Ушбу ҳужжат аёллар ҳуқуқларини таъминлашда катта аҳамиятга эга. Мамлакатимизда хотин-қизларни қўллаб-қувватлашга давлат сиёсатининг устувор йўналиши сифатида эътибор қаратилмоқда. Бу борадаги барча жиҳатлар миллий қонунчилигимиз, янгиланган Конституциямизда ҳам ўзининг ёрқин ифодасини топган. Бугун Ўзбекистон аёллари мамлакатимизда кечаётган ижтимоий ўзгаришларнинг марказида бўлиши билан бирга, ислоҳотларда фаол иштирок этаётгани ҳам диққатга сазовор.
– Ўзбекистонда аёллар учун кенг имкониятлар яратиш, гендер зўравонликка барҳам бериш бўйича муайян ютуқларга эришилди, – деди БМТ Аҳолишунослик жамғармаси (UNFPA)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Нигина Абасзаде. – Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги каби тузилмалар мажмуавий қўллаб-қувватлаш тизимини яратиб бунда ҳал этувчи роль ўйнамоқда. “Зўравонликка қарши 16 кунлик фаол ҳаракатлар” акцияси одамларнинг хабардорлигини ошириш билан бирга, қатъий чора-тадбирларни амалга оширишда ҳам муҳим аҳамият касб этади.
Халқаро конференцияда эътироф этилганидек, сўнгги йилларда мамлакатимизда гендер тенгликни таъминлаш борасида салмоқли ишлар амалга оширилди. 2030 йилгача Гендер тенглигига эришиш бўйича стратегия қабул қилинди, мазкур йўналишга оид қонунлар орқали ҳуқуқий асос мустаҳкамланди. Оила ва хотин-қизлар қўмитаси ва Гендер комиссияси каби муҳим институтлар фаолият юритмоқда.
Конференцияда айтилганидек, жамиятда гендер стереотиплари ҳанузгача кенг тарқалган бўлиб, уларни бартараф этиш учун ҳамкорликдаги тарғибот тадбирларининг ўрни муҳим. Тазйиқ ва зўравонликнинг олдини олиш борасидаги ишларни кучайтириш зарур. Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлашда янада тизимли ёндашув талаб этилади. Таълим ва тарғибот ишларини кучайтириш орқали гендер тенглиги мавзусини мактаб ва олий ўқув юртлари дастурларига киритиш, жамоатчиликни хабардор қилиш зарур. Гендер стереотиплари ва ижтимоий нормаларни ўзгартириш мақсадида ижодий маҳсулотлар  ва оммавий ахборот воситалари орқали гендер тенглигини тарғиб қилиш муҳим аҳамиятга эга.
Экспертлар томонидан таъкидланганидек, гендер мониторинги ва статистикасини такомиллаштириш орқали гендер масалалари бўйича аниқ маълумотларни йиғиш ва таҳлил қилиш тизимини ривожлантириш керак. Иқтисодий имкониятларни кенгайтириш йўлида хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг иш ҳақи, меҳнат шартлари ва тадбиркорлик имкониятларини таъминлаш устувор вазифа этиб белгиланган.
Халқаро ҳамкорликни кенгайтириш орқали гендер тенглиги соҳасида халқаро ташкилотлар ва хорижий давлатлар билан тажриба алмашиш ва биргаликдаги лойиҳаларни амалга ошириш мақсад қилиб қўйилган. Ушбу масалалар муҳокамасига бағишланган конференцияда давлат органлари вакиллари, халқаро ташкилотлар, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди. Конференция давомида гендер тенглигини таъминлаш бўйича амалий таклифлар ишлаб чиқилди ва келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.

Анализ важных вопросов обеспечения гендерного равенства в Узбекистане
В Университете мировой экономики и дипломатии совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, НИИ «Семья и гендер» организована международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы обеспечения гендерного равенства в Узбекистане: текущая ситуация и предстоящие задачи».
Главная цель конференции – способствовать  реализации задач, определенных в программе мероприятий по празднованию 45-летия принятия Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, а также обсуждению актуальных вопросов обеспечения прав женщин и гендерного равенства.
Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Содик Сафоев, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Зулайхо Махкамова, заместитель директора Национального центра по правам человека Дильноза Муратова, глава представительства Фонда ООН в области народонаселения (UNFPA) в Узбекистане Нигина Абасзаде, директор НИИ «Семья и гендер», известный ученый Нодира Эгамбердиева и другие  отметили, что в последние годы в Узбекистане вопрос защиты интересов женщин приобрел новый смысл и содержание.
В нашей стране ратифицирован ряд международных документов по обеспечению интересов женщин, молодежи и детей. Постоянно  совершенствуется  национальное законодательство в этом направлении.
На конференции были изучены мнения представителей научных кругов, практиков и экспертов, а также представлены результаты исследований по обеспечению прав женщин и гендерного равенства. Особое внимание уделено вопросам  создания равных возможностей для женщин и мужчин, популяризации гендерных ценностей среди населения, обмена опытом,  разработке предложений и рекомендаций по их результатам.
Достижение гендерного равенства является одной из целей устойчивого развития, стоящей сегодня перед международным сообществом. На саммите Генеральной Ассамблеи ООН по устойчивому развитию, состоявшемся в сентябре 2015 года, были одобрены 169 целевых задач по достижению 17 целей к 2030 году. Цель № 5 в области устойчивого развития – достижение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин.
- Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW) – международный договор, принятый Генеральной Ассамблеей ООН в 1979 году, - сказала директор НИИ «Семья и гендер» Нодира Эгамбердиева. - В этом году исполняется 45 лет со дня принятия этого документа. Он имеет большое значение в обеспечении прав женщин. В нашей стране  всесторонняя поддержка женщин – одно из  приоритетных направлений государственной политики. Все аспекты в этом отношении четко отражены  в нашем национальном законодательстве и Конституции в новой редакции. Примечательно, что сегодня женщины Узбекистана находятся в самом  центре социальных перемен, происходящих в нашей стране,  они активно участвуют в  процессе масштабных реформ.
- В Узбекистане достигнуты определенные успехи в плане создания широких возможностей для женщин и ликвидации гендерного насилия, - сказала глава представительства UNFPA в Узбекистане Нигина Абасзаде. - Такие структуры, как Национальное агентство социальной защиты, создали единую систему комплексной поддержки. Акция «16 дней активных действий против гендерного насилия» играет важную роль в повышении осведомленности людей в этом вопросе, а также для принятия строгих мер.
Как признали участники международной конференции, за последние годы в нашей стране проделана весомая работа по обеспечению гендерного равенства. Была принята Стратегия достижения гендерного равенства до 2030 года, правовая база усилена за счет законов, принятых  в этом направлением. Функционируют такие важные институты, как Комитет семьи и женщин и гендер комиссия.
Как отмечалось на конференции, гендерные стереотипы по-прежнему широко распространены в обществе, и в их устранении важна роль совместной пропагандистской работы. Необходимо активизировать усилия по предотвращению преследований и насилия. Необходим более системный подход для обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин. Необходимо включить тему гендерного равенства в программы школ и высших учебных заведений, информировать общественность путем усиления пропагандистских мероприятий.
Как отметили  эксперты, необходимо развивать систему сбора и анализа точных данных по гендерным вопросам путем совершенствования гендерного мониторинга и статистики. Обеспечение равной заработной платы, условий труда и возможностей предпринимательства для женщин и мужчин является приоритетной задачей  для расширения экономических возможностей.
В качестве основных целей определены расширение международного сотрудничества,  обмен опытом и реализация совместных проектов с международными организациями и зарубежными странами в сфере гендерного равенства. В работе конференции, посвященной обсуждению этих и других вопросов, приняли участие представители государственных органов, международных организаций, неправительственных некоммерческих организаций и средств массовой информации. В ходе конференции были выработаны практические предложения и определены предстоящие задачи по обеспечению гендерного равенства.