Президент Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни сунъий интеллект технологияларини ҳамда телекоммуникацияларни ривожлантириш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
“Ўзбекистон – 2030” стратегиясида мамлакатимизни минтақавий “IT-НUB”га айлантириш вазифаси белгиланган. Шу мақсад йўлида рақамли технологиялар босқичма-босқич ривожлантириб келинмоқда. Барча ҳудудларда IT-парклар ташкил этилиб, бу соҳада ўқиш ва ишлаш учун имконият кенгайди. Интернет тезлиги ва қамрови ошди. 190 мингдан зиёд аҳоли ишли бўлди.
Сўнгги йилларда соҳада 3 миллиард доллар инвестициялар ўзлаштирилган. Хорижий капитал иштирокидаги корхоналар сони 2017 йилга нисбатан 8,5 баробар ўсиб, уларнинг сони мингтадан ошган. Бугун соҳа вакилларининг ҳар ўнтадан биттаси шундай халқаро корхона. Шунингдек, етти йил аввал 12 та экспортчи корхона бўлган бўлса, бу йил 650 та бўлди. Йил якуни билан ахборот технологиялари ва алоқа хизматлари экспорти 900 миллион доллардан ошади.
Ҳаётнинг турли жабҳаларида сунъий интеллектни қўллаш кенгаймоқда. Шундай технология асосида 20 дан ортиқ лойиҳалар ишга тушди. Тармоқ ва йирик корхоналар бўйича яна 70 та лойиҳа ишлаб чиқилди. Сунъий интеллектга тайёрлик халқаро индексида Ўзбекистон 17 та поғонага кўтарилди.
Бу йўналишга эътиборнинг давоми сифатида, Ўзбекистон Президентининг шу йил 14 октябрдаги қарори билан Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегияси қабул қилинди. Унда сунъий интеллектга асосланган дастурий маҳсулотлар ва хизматлар улушини кўпайтириш, техник инфратузилмани кенгайтириш, кадрлар салоҳиятини ошириш каби қатор чора-тадбирлар белгиланган.
Тақдимотда рақамли технологиялар вазири келгуси йилга мўлжалланган режалар ҳақида ахборот берди.
Жумладан, Бухоро, Фарғона ва Тошкент вилоятларида “булутли” маълумотлар маркази ишга туширилади. Стартапларга шароит яратиш учун Тошкент ахборот технологиялари ва Инха университетларида сунъий интеллект бўйича лабораториялар очилади. Давлат идораларининг 3 минг нафар ходими, ҳокимлар ва ўринбосарларининг бу борада малакаси оширилади.
Мутасаддиларга сунъий интеллект асосида ишлайдиган лойиҳалар сонини 100 тага, дастурий маҳсулотлар ва хизматлар ҳажмини 50 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Тармоқ корхоналарида бошланган трансформация ижобий натижа бераяпти. Шу йилнинг ўзида телекоммуникация хизматлари ҳажми 16 фоизга ошиб, 21 триллион сўмга етган. “Ўзбектелеком” компанияси даромади 9 триллион сўмдан ошган.
Энди келгуси йил бошқарувни тўлиқ рақамлаштириб, харажатларни иқтисод қилиш, экологик, ижтимоий ва корпоратив бошқарув тамойилларини жорий этиб, халқаро рейтингни олиш зарурлиги таъкидланди.
“Ўзбекистон почтаси” тизимида ҳам ўзгариш бор. Бу йил тушумлар 1,4 баробар, экспорт 20 фоиз ошган. Янги турдаги хизматлар жорий қилингани натижасида жўнатмалар сони 50 фоиз кўпайган.
Режага кўра, келаси йил 1 минг 600 та почта бўлинмасида электрон тижорат маҳсулотларини топшириш йўлга қўйилади. Рақамли саралаш маркази очилиб, бундай товарлар ва почта жўнатмаларига ишлов бериш сифати яхшиланади. Бу мақсадлар учун Европа тикланиш ва тараққиёт банкидан маблағ жалб қилинади.
Соҳа учун муҳим асос – телекоммуникациялар тўғрисидаги қонун янги таҳрирда қабул қилинди. Энди бунга таяниб, барча тармоқ ва ҳудудлар кесимида рақамлаштириш бўйича икки йиллик дастур ишлаб чиқилиши белгиланди.
Жумладан, келгуси йилда 6 мингта янги таянч станция қурилади. 30 минг километр оптик толали кабеллар тортилиб, қамрови 98 фоиз бўлади. Соҳа экспортини 1,2 миллиард долларга етказиш чоралари кўрилади.
Давлатимиз раҳбарининг ташаббуси билан ташкил этилаётган Рақамли технологиялар халқаро маркази ҳақидаги қонун ишлаб чиқилиши соҳа ривожи учун яна бир катта янгилик бўлади. “Enterprise Uzbekistan” номли ушбу марказда “инглиз ҳуқуқи” тамойиллари, капиталнинг эркин ҳаракати, халқаро стандартдаги меҳнат муносабатлари, хорижий банк филиаллари йўлга қўйилмоқда.
Тақдимотда сунъий интеллектга доир қонуний асосларни яратиш, рақамли технологиялар соҳасида таълимни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 24 декабря ознакомился с презентацией планов по развитию технологий искусственного интеллекта и телекоммуникаций.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» определена задача превратить нашу страну в региональный IT-хаб. В рамках этой цели цифровые технологии последовательно развиваются: во всех регионах организованы IT-парки, расширились возможности для обучения и работы в этой сфере. Увеличились скорость и охват доступом в интернет. Трудоустроено более 190 тысяч человек.
За последние годы в отрасли было освоено 3 миллиарда долларов инвестиций. Количество предприятий с участием иностранного капитала по сравнению с 2017 годом выросло в 8,5 раза и превысило тысячу. Сегодня каждое десятое предприятие в сфере является международной компанией. Если семь лет назад в стране насчитывалось всего 12 предприятий-экспортеров, то в этом году их уже 650. По итогам года объем экспорта информационных технологий и телекоммуникационных услуг превысит 900 миллионов долларов.
Расширяется и применение искусственного интеллекта в различных сферах жизни. На базе данной технологии уже внедрено более 20 проектов, ещё 70 проектов разработано по отдельным отраслям и крупным предприятиям. В международном индексе готовности к искусственному интеллекту Узбекистан поднялся на 17 позиций.
В продолжение уделяемого данному направлению внимания 14 октября текущего года постановлением Президента Узбекистана была принята Стратегия развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года. В ней определены меры по увеличению доли программных продуктов и услуг на основе ИИ, расширению технической инфраструктуры и повышению кадрового потенциала.
На совещании министр цифровых технологий представил планы на следующий год.
В частности, в Бухарской, Ферганской и Ташкентской областях будут запущены «облачные» дата-центры. Для поддержки стартапов в Ташкентском университете информационных технологий и Университете Инха откроются лаборатории искусственного интеллекта. Три тысячи сотрудников государственных органов, а также хокимы и их заместители, пройдут повышение квалификации в данной сфере.
Перед ответственными лицами поставлена задача довести количество проектов на базе искусственного интеллекта до 100, а объем программных продуктов и услуг – до 50 миллионов долларов.
Трансформация, начатая в отраслевых предприятиях, показывает позитивные результаты. Только за этот год объем телекоммуникационных услуг вырос на 16 процентов и достиг 21 триллиона сумов. Доходы компании «Узбектелеком» превысили 9 триллионов сумов.
Было отмечено, что в следующем году компании необходимо полностью цифровизировать систему управления, сократить расходы, внедрить принципы экологического, социального и корпоративного управления, получить международный рейтинг.
В системе «Узбекистон почтаси» также происходят изменения. В этом году доходы увеличились в 1,4 раза, экспорт вырос на 20 процентов. Благодаря внедрению новых видов услуг количество отправлений выросло на 50 процентов.
Согласно планам, в следующем году в 1 600 отделениях почты будет внедрена услуга по выдаче товаров электронных торговых площадок. Откроется цифровой центр сортировки, что позволит улучшить качество обработки таких товаров и почтовых отправлений. Для реализации данных целей будут привлечены средства Европейского банка реконструкции и развития.
Важной основой для отрасли послужит принятый в новой редакции закон «О телекоммуникациях». Опираясь на него, в разрезе всех отраслей и регионов будет разработана двухлетняя программа цифровизации.
В частности, в следующем году планируется построить 6 тысяч новых базовых станций. Будет проложено 30 тысяч километров оптоволоконных кабелей, что увеличит охват услуг до 98 процентов. Будут приняты меры по доведению объёма экспорта в сфере до 1,2 миллиарда долларов.
Еще одним важным событием в отрасли станет разработка закона о Международном центре цифровых технологий, создаваемом по инициативе главы государства. В центре, получившем название «Enterprise Uzbekistan», вводятся принципы английского права, свободного движения капитала, международные стандарты трудовых отношений, а также налаживается деятельность филиалов иностранных банков.
На презентации даны поручения по созданию законодательных основ в области искусственного интеллекта, развитию образования в сфере цифровых технологий.