«Ўзбекистон Республикаси Президенти Мурожаатномаси: Ҳаракатлар стратегиясининг 3 йиллик самараси ва 2020 йилга белгиланган устувор вазифалар»
14 февраль куни пойтахтимиздаги «Hilton Tashkent City» меҳмонхонасида шу мавзуда халқаро форум бўлиб ўтди. Мазкур анжуман «Тараққиёт стратегияси» маркази, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Бош прокуратура ва «Минтақавий мулоқот» халқаро нодавлат ташкилоти билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Халқаро форумда давлат бошқаруви органлари, фуқаролик жамияти институтлари, халқаро ташкилотлар, хорижий давлатлар элчихоналари вакиллари, ёшлар, экспертлар, мутахассислар, маҳаллий ва хорижий ОАВ вакиллари қатнашди. Тадбирда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабоев ҳам иштирок этди.
«Тараққиёт стратегияси» маркази Ижрочи директори Элдор Туляков ўз кириш сўзида Ўзбекистон бугунги кунда жаҳон ҳамжамияти томонидан жадал тараққий этаётган, иқтисодиётда барқарор ўсиш суръатларига эришаётган, энг асосийси, аҳолининг ҳаёт даражаси изчил юксалаётган мамлакат сифатида эътироф этилаётганини қайд этди.
Халқаро форум ўз ишини Ҳаракатлар стратегиясининг 5 та устувор йўналиши кесимида давом эттирди. Маърузчилар ўз тақдимотларида тегишли вазирлик, идора ва давлат органлари тизимида амалга оширилган ишлар ҳақида маълумот беришди.
Тадбирда қайд этилганидек, сўнгги 3 йилда парламент ва сиёсий партияларнинг роли янада кучайтирилди. Олий Мажлис палаталари фаолиятида энг муҳим ўзгариш – бу Парламент, шунингдек, депутат ва сенаторларнинг фақат киритилган қонун лойиҳаларини кўриб чиқиш билан чекланмасдан, бевосита жойларга бориб, халқнинг турмуш даражасидан хабар олиш, аҳолини қийнаётган муаммоларни тизимли таҳлил қилиш ва ҳал этишда фаол иштирок этишлари бўлди.
Қонунчилик палатасида «Ҳукумат соати» амалиёти йўлга қўйилиб, ҳар икки палатада Коррупцияга қарши курашиш бўйича қўмиталар тузилди. Халқнинг дарду ташвишлари, ҳаётий муаммо ва эҳтиёжларини аниқлаш ва ҳал қилиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал ва Халқ қабулхоналари фаолияти йўлга қўйилди. Адлия вазирлиги ҳузурида ташкил этилган Давлат хизматлари агентлиги 2018 йилда 37 турдаги давлат хизматларини кўрсатган бўлса, 2019 йилга келиб бу кўрсаткич 130 тага етди.
Қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилишнинг устувор йўналиши сифатида Олий суд фаолияти такомиллаштирилди, иқтисодий ва маъмурий судлар ташкил этилди. Барча даражадаги ҳокимлар, прокуратура ва ички ишлар органларининг аҳоли олдида мунтазам ҳисобот бериш тизими жорий этилди.
Иқтисодиётни ривожлантириш ва фаол инвестиция жалб этишнинг устувор йўналишида валюта бозори либераллаштирилмоқда, божхона тўловлари ставкалари икки бараварга камайтирилди. Янги солиқ концепцияси амалиётга жорий этилди ва изчил солиқ ислоҳотлари амалга оширилди. Солиқ турлари 13 тадан 9 тагача қисқартирилди ва жисмоний шахсларнинг даромадларига олинадиган солиқ ставкаси 12 фоиз этиб белгиланди.
Ижтимоий соҳани ривожлантиришнинг устувор йўналиши бўйича мамлакатнинг туристик салоҳияти сезиларли даражада ошгани алоҳида таъкидланди. Қайд этилишича, юртимизга 2019 йилда 6,7 млн нафар хорижий сайёҳ ташриф буюрди ва бу 2016 йилга нисбатан 4,7 млнга кўпдир.
Таълим соҳасидаги ислоҳотлар натижасида мактабгача таълим қамрови 52 фоизга етган. 2019 йилда 4 та Президент мактаби ва 3 та Ижод мактаби иш бошлади. Олий таълим муассасаларига қабул миқдори 146 минг 500 нафарга етди.
Хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш ҳамда чуқур ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсатни амалга ошириш соҳасида Ўзбекистоннинг халқаро майдонда ўз позициясини билдириш имконияти кенгайди.
2018 йил 12 декабрда Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеясининг махсус “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюцияси қабул қилинди. Мазкур резолюция нафақат БМТга аъзо барча давлатлар томонидан бир овоздан қўллаб-қувватлангани, балки Шимолий Америка ва Лотин Америкаси, Осиё, Африка ва бошқа қитъаларнинг 50 дан зиёд мамлакати билан ҳаммуаллифликда қабул қилингани аҳамиятлидир.
Очиқ мулоқот руҳида ўтган халқаро форумда ҳар бир маърузадан сўнг қизғин муҳокамалар бўлди.
Форум доирасида «Тараққиёт стратегияси» марказининг 3 йиллик мониторинг, таҳлил ва давлат дастурлари ижроси бўйича кенг жамоатчиликни хабардор этиш бўйича фаолияти ҳақида видеоролик намойиш этилди.
Шунингдек, «Тараққиёт стратегияси» маркази томонидан тайёрланган «Ҳаракатлар стратегияси билан 3 йил: кутилган натижалар, юқори самарадорлик ва юксак марралар» номли рисола тақдимоти бўлиб ўтди.

«Послание Президента Республики Узбекистан: эффективность Стратегии действий за три года и приоритетные задачи на 2020 год»
14 февраля текущего года в отеле «Hilton Tashkent City» состоялся Международный форум на тему: «Послание Президента Республики Узбекистан: эффективность Стратегии действий за три года и приоритетные задачи на 2020 год».
Мероприятие было организовано Центром «Стратегия развития», Законодательной палатой Олий Мажлиса, Генеральной прокуратурой и международной негосударственной организацией «Региональный диалог».
В международном форуме приняли участие представители органов государственного управления, ННО, институтов гражданского общества, международных организаций, посольств иностранных государств, молодежь, эксперты, специалисты, представители местных и зарубежных СМИ. В работе данного форума также принял участие первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаев.
Форум открыл Исполнительный директор Центра «Стратегия развития» Элдор Туляков. В своем вступительном слове он отметил, что Узбекистан сегодня признается мировым сообществом как динамично развивающаяся страна, которая добивается стабильных темпов роста экономики и последовательно повышает уровень жизни населения.
После этого выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Садик Сафоев, заместитель Премьер-министра, председатель Комитета женщин Эльмира Баситханова, временный поверенный в делах посольства США в Узбекистане Алан Мельцер, заместитель Генерального прокурора Эркин Юлдашев и руководитель филиала МНПО «Региональный диалог» в Узбекистане Петра Горьюп.
На форуме был продемонстрирован видеоролик о самых ярких реформах в рамках Стратегии действий.
После этого состоялась презентация брошюры «3 года Стратегии действий: ожидаемые результаты, высокая эффективность и высокие достижения», подготовленной Центром «Стратегия развития». Отмечалось, что в издании подробно проанализирован ход выполнения государственных программ и достигнутые результаты.
Международный форум продолжил свою работу в разрезе пяти приоритетных направлений Стратегии действий. В своих выступлениях докладчики проинформировали о работе, проделанной в системе соответствующих министерств, ведомств и государственных органов.
В ходе мероприятия было особо отмечено, что роль парламента и политических партий укрепилась за последние 3 года. Важнейшим новшеством в деятельности палат Олий Мажлиса стало то, что депутаты и сенаторы не только занимались рассмотрением внесенных законопроектов, но и непосредственно выезжали на места, получали информацию об уровне жизни людей, принимали участие в системном анализе и решении
проблем, возникающих в процессе принятия решений. В Законодательной палате налажена практика «Правительственного часа», а также в обеих палатах созданы комитеты по борьбе с коррупцией. Кроме того в целях выявления и решения жизненных проблем и потребностей населения организованы Виртуальные и Народные приемные Президента Республики Узбекистан. Создано Агентство государственных услуг при Министерстве юстиции. Если в 2018 году Агентство оказывало 37 видов государственных услуг, то к 2019 году их количество достигло 130.
В приоритетном направлении обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы была усовершенствована деятельность Верховного суда, созданы экономические и административные суды. Введена система регулярной отчетности перед населением хокимов всех уровней, органов прокуратуры и внутренних дел.
По приоритетному направлению развития экономики и привлечения активных инвестиций осуществлена либерализация валютного рынка, ставки таможенных платежей снижены в два раза. Введена в практику новая налоговая концепция и проведены последовательные налоговые реформы. Виды налогов были сокращены с 13 до 9, а ставка налога на доходы физических лиц была установлена в размере 12 процентов.
На мероприятии было отмечено, что туристический потенциал страны значительно возрос в приоритетном направлении развития социальной сферы. В 2019 году Узбекистан посетили 6,7 млн иностранных туристов, что на 4.7 млн больше, чем в 2016 году. В результате реформ в сфере образования охват дошкольным образованием составил 52 процента. В 2019 году начали свою деятельность 4 Президентские школы и 3 Творческие школы. Прием в ВУЗы составил в общей сложности 146 тысяч 500 человек.
По приоритетным направлениям обеспечения безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, а таю-ке осуществления глубоко продуманной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики принята Оборонная доктрина Узбекистана 12 декабря 2018 года по инициативе Узбекистана была принята Специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность». Данная резолюция была не только единодушно поддержана всеми государствами-членами ООН, но и принята в содружестве с более 50 странами Северной и Латинской Америки, Азии, Африки
Международный форум прошел в духе открытого диалога, каждое выступление сопровождалось бурными дискуссиями.
В завершение форума был показан ролик о деятельности Центра «Стратегия развития» и результатах трехлетнего мониторинга, анализа и информирования широкой общественности о ходе реализации государственных программ.
В нем отмечалось, что Центр укрепляет партнерские отношения с мозговыми центрами мира с многолетним опытом работы и сильными специалистами. Количество подписанных меморандумов за три года составило 58. из них 18 было подписано в 2019 году.
По итогам конференции были сделаны заключения о сотрудничестве, основное внимание было уделено обмену мнениями международных и местных экспертов.