Жорий йилнинг 9 август куни Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди.
Унда “Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясида маҳаллий давлат ҳокимиятининг конституциявий асослари такомиллаштирилганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Мажлисда Қўмита аъзолари, экспертлар гуруҳи аъзолари, Бош прокуратура, Адлия вазирлиги, Омбудсман, Адвокатлар палатаси вакиллари, Ёшлар парламенти аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашининг тегишли доимий комиссиялари раислари ҳамда оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Янги таҳрирдаги Конституцияда маҳаллий Кенгашларнинг давлат ҳокимияти вакиллик органлари сифатидаги ролини кучайтириш муҳимлигига, шунингдек, маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг янада самарали моделини яратиш зарурлигига алоҳида эътибор қаратилган.
Шу нуқтаи назардан, муҳокамада этилган Қонун билан маҳаллий давлат ҳокимияти органлари фаолияти янги Конституция тамойилларига мувофиқлаштирилмоқда.
Жумладан, ҳоким ва маҳаллий Кенгаш раиси лавозимлари бир-биридан ажратилиб, эндиликда ҳоким маҳаллий Кенгаш раиси бўла олмаслиги белгиланмоқда.
Қонун билан вилоят, туман, шаҳар ҳокими ваколатлари ва вазифаларига айрим ўзгартиришлар киритилмоқда, унга кўра ҳоким ўз номзодини кўриб чиқишда маҳаллий Кенгашга ҳудудни ривожлантириш дастурини тақдим этиши қайд этилмоқда.
Шу билан бирга, Қонунда маҳаллий Кенгаш раиси ваколатлари ҳам кенгайтирилиши назарда тутилган. “Кенгаш сўрови” ва “Кенгаш текшируви” институтлари жорий этилиши белгиланмоқда.
Муҳокама давомида сенаторлар томонидан ушбу Қонун маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг янада самарали ва демократик тизимини яратишга хизмат қилиши таъкидланди.
Шунингдек, Қонун маҳаллий Кенгашларнинг давлат ҳокимияти вакиллик органи сифатидаги ролини кучайтириши, ҳокимлар ва маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг аҳоли олдидаги масъулиятини ошириши, ҳудудий муаммоларни янада самарали ҳал этишни таъминлаши қайд этилди.

9 августа текущего года состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
На нем обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование деятельности органов государственной власти на местах в связи с принятием Конституции Республики Узбекистан в новой редакции».
В заседании приняли участие члены Комитета, члены экспертной группы, представители Генеральной прокуратуры, Министерства юстиции, Омбудсмана, Палаты адвокатов, члены Молодежного парламента, председатели соответствующих постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, а также работники средств массовой информации.
В Конституции в новой редакции уделяется особое внимание важности усиления роли местных Кенгашей как представительных органов государственной власти, а также необходимости создания более эффективной модели органов государственной власти на местах.
В этой связи Законом деятельность органов государственной власти на местах приводится в соответствие с принципами новой Конституции.
В частности, должности хокима и председателя местного Кенгаша были разделены. Устанавливается, что хоким больше не может быть председателем местного Кенгаша.
Законом вносятся некоторые изменения в полномочия и обязанности хокима области, района, города, в соответствии с которыми хоким при рассмотрении своей кандидатуры представляет в местный Кенгаш программу развития территории.
Вместе с тем, в Законе предусмотрено расширение полномочий председателя местного Кенгаша. Устанавливается введение институтов «запрос Кенгаша» и «расследование Кенгаша».
В ходе обсуждения сенаторы отметили, что данный Закон служит созданию более эффективной и демократической системы органов государственной власти на местах.
Также отмечалось, что Закон усилит роль местных Кенгашей как представительного органа государственной власти, повысит ответственность хокимов и органов исполнительной власти на местах перед населением, обеспечит более эффективное решение территориальных проблем.