Сенатнинг навбатдаги ялпи мажлисида “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Мазкур Қонун янгиланган Конституцияга мос равишда мамлакатимизда фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни тўлақонли таъминлаш ва кучайтиришни назарда тутувчи бир қатор ўзгаришларни ўз ичига олган.
Хусусан, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Ўзбекистон Республикаси Президентига, Олий Мажлис палаталарига ва Вазирлар Маҳкамасига инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан ҳуқуқий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар кўришга қаратилган махсус маърузалар тақдим этиши белгиланмоқда.
Қонун билан Омбудсманнинг қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритиш ҳуқуқи жорий этилмоқда.
Шунингдек, Омбудсман ва унинг ўринбосари ваколатлари, дахлсизлигининг қўшимча кафолатлари ҳам жорий этилиб, уларга юклатилган вазифаларнинг муаммосиз ва самарали бажарилиши қонунда мустаҳкамланмоқда.
Қонунда сайланиш куни ўттиз ёшга тўлган, камида беш йил Ўзбекистон Республикаси ҳудудида муқим яшаётган Ўзбекистон Республикаси фуқароси Омбудсман лавозимига сайланиши мумкинлигини назарда тутилмоқда.
Шунингдек, Қонунда жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналари ҳудудида “Омбудсман қутиси” тушунчаси киритилиб, унга озодликдан маҳрум этилган шахсларнинг мурожаат қилишнинг ҳуқуқий механизми белгиланмоқда.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман) институтининг мустақил миллий институт сифатидаги аҳамиятини янада ошириб, Омбудсман фаолиятининг институционал асосларини такомиллаштиради.
Унинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларига риоя этилишини таъминлаш борасидаги ваколатлари кенгайишига ва ҳудудий вакилликлари фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

На очередном пленарном заседании Сената обсуждался Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмане)».
Этот Закон включает в себя ряд изменений, которые предусматривают полное обеспечение защиты и укрепления прав и свобод граждан в нашей стране в соответствии с обновленной Конституцией.
В частности, устанавливается, что Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека представляет Президенту Республики Узбекистан, палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кабинету Министров Республики Узбекистан специальные доклады, направленные на принятие правовых, организационных, социально-экономических и иных мер по защите прав, свобод и законных интересов человека.
Закон вводит право Омбудсмана в порядке законодательной инициативы вносить в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан законодательные предложения.
Также введены дополнительные гарантии полномочий, неприкосновенности Омбудсмана и его заместителя, законодательно закреплено беспрепятственное и эффективное выполнение возложенных на них обязанностей.
Законом предусматривается, что на должность Омбудсмана может быть избран гражданин Республики Узбекистан, достигший ко дню своего избрания тридцати лет, постоянно проживающий на территории Республики Узбекистан не менее пяти лет.
Также Закон вводит понятие «ящик Омбудсмана» на территории пенитенциарных учреждений и следственных изоляторов, а также определяет правовой механизм обращения к нему лиц, лишенных свободы.
Принятие данного Закона повысит значимость института Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) как независимого национального института и улучшит институциональную основу деятельности Омбудсмана.
Закон служит расширению его полномочий по обеспечению соблюдения прав и свобод человека и повышению эффективности деятельности его региональных представителей.