Сенатнинг 55-ялпи мажлисида “Болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун кўриб чиқилди.
Сўнгги йилларда болаларга нисбатан содир этилаётган зўравонликлар сони ошиб бормоқда. Мавжуд ҳуқуқий механизмлар унинг олдини олиш ҳамда жабрланувчилар ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда етарли самара бермаяпти.
Охирги 3 йилда 2 мингдан ортиқ фуқаро судлар томонидан ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум қилинган, шундан 86 фоизи ота-оналик мажбуриятларини бажаришдан бош тортганлиги учун жавобгарликка тортилган.
Қонун болаларни зўравонликнинг барча шаклларидан ҳимоя қилиш соҳасидаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солади.
Хусусан, зўравонлик туфайли жабрланган шахс ариза билан тегишли ваколатли органларга ёки судга мурожаат этиши, махсус марказларда, шунингдек бепул телефон линияси орқали бепул ҳуқуқий, иқтисодий, ижтимоий, психологик, тиббий ва бошқа ёрдам олиши мумкинлиги белгиланмоқда.
Қонун билан илк бор янги институт жорий қилинмоқда. Зўравонликдан жабрланган болаларга ҳимоя ордери бериш тартиби йўлга қўйилмоқда. Ушбу ҳимоя ордери ички ишлар органлари томонидан ўттиз кун муддатгача берилади ва ваколатли давлат органи иштирокида жабрланувчига топширилади.
Агар таҳдид ҳали бартараф этилмаган бўлса, ҳимоя ордерининг амал қилиш муддати зўравонликдан жабрланувчининг ёки унинг қонуний вакилининг аризасига кўра, жиноят ишлари бўйича суд томонидан бир йилгача узайтирилиши мумкин.
Қонунда жабрланувчига етказилган моддий зарарнинг ўрни қопланиши ҳамда маънавий зиён компенсациясини талаб қилиш ҳуқуқи акс эттирилмоқда.
Шунингдек, Қонунда болаларни зўравонликдан ҳимоя қилиш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, мазкур йўналишда фаолиятини бевосита амалга оширувчи давлат органлари ва ташкилотлар ҳамда уларнинг ваколатлари аниқ кўрсатиб ўтилмоқда.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигига зўравонликдан жабрланувчи, шунингдек ўзларига нисбатан зўравонлик содир этиш хавфи остида бўлган болаларни аниқлаш, уларнинг ҳисобини юритиш ҳамда зарур ҳолларда уларга нисбатан зўравонликнинг олдини олишга доир якка тартибдаги чора-тадбирлар қўлланилишини таъминлаш бўйича вазифалар юклатилмоқда.
Қонун билан ота-оналар масъулияти яна бир карра оширилмоқда. Жумладан, ота-оналар болаларнинг ҳаёти ва соғлиғини муҳофаза қилиши, уларга ғамхўрлик кўрсатиши ҳамда зарарли таъсир кўрсатувчи ахборотдан ҳимоя қилиши шартлиги, болаларни тарбиялашда уларни жисмоний жазолаш тақиқланиши назарда тутилмоқда.
Муҳокама жараёнида ушбу Қонуннинг қабул қилиниши болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига риоя этиш ҳамда уларни ҳурмат қилишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш, болаларга нисбатан зўравонлик ҳолатларига муросасиз муносабатда бўлиш ва зўравонлик содир этган шахсларга нисбатан жавобгарликнинг муқаррарлигини таъминлашга хизмат қилиши таъкидланди.

На 55-м пленарном заседании Сената рассмотрен Закон "О защите детей от всех форм насилия".
В последние годы растет число случаев насилия, совершаемого в отношении детей. Существующие правовые механизмы недостаточно эффективны, чтобы предупредить его и защитить права и законные интересы жертв.
За последние 3 года более 2 тыс. граждан были лишены родительских прав по решению суда, из них 86% привлечены к ответственности за уклонение от исполнения родительских обязанностей.
Закон обеспечивает правовое регулирование отношений в сфере защиты детей от всех форм насилия.
В частности, устанавливается, что лицо, пострадавшее от насилия, может обратиться в соответствующие уполномоченные органы или суд, получить бесплатную юридическую, экономическую, социальную, психологическую, медицинскую и иную помощь в специальных центрах, а также по бесплатной телефонной линии.
Законом впервые вводится новый институт. Устанавливается порядок выдачи охранного ордера детям, пострадавшим от насилия. Данный охранный ордер выдается органами внутренних дел сроком до тридцати дней и вручается жертве насилия или ее законному представителю при участии уполномоченного государственного органа
По заявлению жертвы насилия или ее законного представителя, если угроза еще не была устранена, срок действия охранного ордера может быть продлен судом по уголовным делам до одного года.
В Законе отражено право требования возмещения материального ущерба и компенсации морального вреда, причиненного жертве.
Также в Законе четко определены основные направления государственной политики в области защиты детей от насилия, государственные органы и организации, непосредственно осуществляющие свою деятельность в этом направлении, и их полномочия.
На Национальное агентство социальной защиты возлагаются задачи выявления детей, ставших жертвами насилия, а также детей, которые находятся под угрозой применения к ним насилия, вести их учет и в необходимых случаях обеспечения принятия индивидуальных мер по предупреждению насилия в отношении них.
Закон в очередной раз повышает ответственность родителей. Так, предусматривается, что родители должны беречь жизнь и здоровье детей, заботиться о них и защищать от информации, оказывающей вредное воздействие, запрещается физическое наказание детей в процессе их воспитания.
В ходе обсуждения отмечалось, что принятие данного Закона служит совершенствованию правовой основы соблюдения и уважения прав, свобод и законных интересов детей, нетерпимости к случаям насилия в отношении детей, обеспечению неотвратимости ответственности лиц, совершивших насилие.