Жорий йил 5 декабрь куни Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди. Унда Сенат аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари доимий комиссиялари раислари, экспертлар, тегишли вазирлик ва идоралар мутасаддилари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда “Вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикаси тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартиришлар киритиш ҳақида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорига мувофиқ вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикасини янгича ёндашувлар асосида такомиллаштириш учун Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси тузилмасида Болалар билан ишлаш бошқармаси ташкил этилди. Бундан ташқари, мазкур Бошқармага ички ишлар органларидан вояга етмаганлар масалалари бўйича катта инспектор-психологлар ва инспектор-психологлар лавозимлари штати ўтказилди.
Шу билан бирга, янги ташкил этилган лавозимлар, шу жумладан инспектор-психологлар ва болалар билан ишлаш бўйича инспектор-психологлар фаолияти трансформацияси жараёнида уларнинг ваколатларини аниқлаштириш учун қонунчиликка ўзгартириш киритишни тақозо этмоқда.
Ушбу Қонун билан Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси Болалар билан ишлаш бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари ходимларининг маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни, шу жумладан болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш бўйича мажбуриятларни бажармаганлик, жамоат жойларида тамаки ёки алкоголь маҳсулотини истеъмол қилганлик, шунингдек вояга етмаган шахсни ғайриижтимоий хатти-ҳаракатларга жалб қилганлик бўйича ишларни кўриб чиқишга ҳамда жарима тариқасидаги маъмурий жазо чораларини қўллашга доир ваколатларини мустаҳкамловчи ўзгартиришлар киритилмоқда.
Ушбу Қонун Ўзбекистон Республикаси Миллий гвардияси органларининг вояга етмаганлар ўртасида ҳуқуқбузарликлар профилактикасига, болаларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга доир фаолияти самарадорлигини оширишга хизмат қилади.
Бундан ташқари, Қўмита мажлисида “Ўзбекистон Республикаси фуқароларини, чет эл фуқароларини ҳамда фуқаролиги бўлмаган шахсларни яшаш жойи ва турган жойи бўйича рўйхатдан ўтказиш тўғрисида”ги Қонун ҳам муҳокама қилинди
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 32-моддасида қонуний асосларда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида бўлиб турган ҳар ким мамлакат бўйлаб эркин ҳаракатланиш, турар ва яшаш жойини танлаш ҳуқуқига эгалиги, бундан қонунда белгиланган чекловлар мустасно эканлиги белгиланган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 8 майдаги Фармонида янги таҳрирдаги Конституциянинг 32-моддасида белгиланган мамлакат бўйлаб эркин ҳаракатланиш, турар ва яшаш жойини танлаш ҳуқуқи тўлиқ рўёбга чиқарилишини таъминлаш мақсадида “Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий яшаш жойи бўйича рўйхатга олиниши лозим бўлган шахслар — Ўзбекистон Республикаси фуқаролари тоифаларининг рўйхати тўғрисида”ги Қонунни ўз кучини йўқотган деб топиш ва шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтишлари ва турар жойи бўйича хабардор қилишлари тартибини белгиловчи қонун лойиҳасини ишлаб чиқилиши лозимлиги белгиланган.
Шу боис Ички ишлар вазирлиги томонидан тегишли қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди ва Қонунчилик палатаси томонидан қонун қабул қилинди.
Қонун билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтишлари ва турар жойи бўйича хабардор қилишлари ҳамда уларни яшаш ва турар жойи бўйича рўйхатдан ўтказиш соҳасидаги асосий принциплар ҳамда тушунчалар белгиланмоқда.
Сенаторлар таклиф этилаётган Қонун билан фуқароларнинг эркин ҳаракатланиш ва яшаш жойини танлаш бўйича ҳуқуқлари мустаҳкамланиб, у ҳуқуқни қўллаш амалиётида ҳамда фуқароларнинг яшаш жойи бўйича рўйхатдан ўтиши ҳақидаги мурожаатларни кўриб чиқишда ортиқча бюрократик ҳамда коррупциявий ҳолатларнинг олди олинишига хизмат қилишини таъкидлаб ўтди.

5 декабря текущего года состоялось заседание Комитета Сената по вопросам обороны и безопасности, в котором приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, эксперты, ответственные работники соответствующих министерств и ведомств, а также представители средств массовой информации.
В ходе заседания обсуждался Закон «О внесении изменений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности в связи с совершенствованием системы профилактики правонарушений среди несовершеннолетних».
Отмечалось, что в соответствии с решением Президента Республики Узбекистан для совершенствования профилактики правонарушений среди несовершеннолетних на основе новых подходов в структуре Национальной гвардии Республики Узбекистан создано Управление по работе с детьми. Кроме того, в данное Управление из органов внутренних дел передан штат должностей старших инспекторов-психологов и инспекторов-психологов по вопросам несовершеннолетних.
Вместе с тем, создание новых должностей, в том числе должностей инспекторов-психологов и инспекторов-психологов по работе с детьми, требует внесения изменений в законодательство с целью уточнения их полномочий в процессе трансформации их деятельности.
Этим Законом в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности вносятся изменения, закрепляющие полномочия сотрудников Управления по работе с детьми Национальной гвардии Республики Узбекистан и его территориальных подразделений по рассмотрению дел об административных правонарушениях и применению административных взысканий в виде штрафа, в том числе дел о невыполнении обязанностей по воспитанию и обучению детей, употреблении табачной или алкогольной продукции в общественных местах, а также вовлечении несовершеннолетнего в антисоциальное поведение.
Данный Закон служит повышению эффективности деятельности органов Национальной гвардии Республики Узбекистан по профилактике правонарушений среди несовершеннолетних, а также защите прав, свобод и законных интересов детей.
Помимо этого, на заседании Комитета обсуждался и Закон «О регистрации по месту жительства и месту пребывания граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства».
Отмечалось, что в статье 32 Конституции Республики Узбекистан установлено, что каждый, кто на законных основаниях находится на территории Республики Узбекистан, имеет право на свободное передвижение по стране, выбор места пребывания и жительства, за исключением ограничений, установленных законом.
В Указе Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2023 года в целях обеспечения полной реализации права на свободное передвижение, выбор места жительства и проживания по стране, установленного статьей 32 Конституции в новой редакции, предусмотрено признание утратившим силу Закона «О перечне категорий лиц-граждан Республики Узбекистан, подлежащих регистрации по месту постоянного проживания в городе Ташкенте и Ташкентской области» и необходимость разработки в этой связи законопроекта, устанавливающего порядок регистрации по месту жительства и уведомления по месту жительства граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства.
Следовательно, соответствующий законопроект был разработан Министерством внутренних дел и принят Законодательной палатой.
Законом устанавливаются регистрации по месту жительства и уведомление по месту жительства граждан Республики Узбекистан, иностранных граждан и лиц без гражданства, основные принципы и понятия при их регистрации по месту жительства и пребывания.
Сенаторы отметили, что предлагаемым Законом закрепляются права граждан на свободное передвижение и выбор места жительства, он служит устранению излишней бюрократии и коррупционных явлений в правоприменительной практике и при рассмотрении обращений граждан о регистрации по месту жительства.