Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Кувайт Давлати Амири Шайх Мишъал ас-Сабоҳ 17 февраль куни Ал-Кувайт шаҳридаги "Ал-Баян" саройида тор доирада учрашув ҳамда расмий делегациялар аъзолари иштирокида музокара ўтказдилар.
Суҳбат аввалида давлатимиз раҳбари кўрсатилаётган самимий қабул ва юксак эътибор учун Амирга миннатдорлик билдириб, Кувайт етакчиси ва дўст халқини яқинлашиб келаётган миллий байрамлар билан дилдан қутлади.
Ўзбекистон билан Кувайт ўртасидаги дўстлик ва кўп қиррали шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Президентимиз Кувайтда муваффақиятли амалга оширилаётган, мақсад ва вазифалари Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясининг узоқ муддатли устувор йўналишларига ҳамоҳанг бўлган "Нигоҳ 2035" давлат дастурини алоҳида қайд этди.
Фаол сиёсий мулоқотлар ва идоралараро алмашинувлар, ўзаро товар айирбошлаш ва инвестициялар ҳажми барқарор ортиб бораётгани мамнуният билан таъкидланди.
Ўтган йили Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши самарали ўтказилди, қатор муҳим ишбилармонлик тадбирлари ташкил этилди.
Савдо-иқтисодий, инвестициявий, инновацион ва молиявий-техник соҳалардаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
"Яшил" энергетика, саноат кооперацияси, қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика, инфратузилма, шаҳарсозлик, соғлиқни сақлаш, туризм соҳалари амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишлари сифатида белгиланди.
Қўшма лойиҳаларни илгари суриш мақсадида Инвестиция платформаси ва Ишбилармонлар кенгаши каби механизмларни йўлга қўйиш, шунингдек, Ал-Кувайт шаҳрида савдо уйини очиш бўйича келишувга эришилди.
Янги шериклик дастури доирасида Кувайт араб иқтисодий тараққиёт фонди билан лойиҳалар портфелини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон ва Кувайтда маданият ва туризм ҳафталикларини ўтказиш, икки мамлакат вакилларининг санъат, мусиқа, кино, таълим ва спорт соҳаларидаги маданий-гуманитар тадбирларда фаол иштирок этишига кўмаклашишга келишиб олинди.
Учрашувда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Ислом ҳамкорлик ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Қўшилмаслик ҳаракати ва бошқа нуфузли тузилмалар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йил май ойида Самарқанд шаҳрида ўтказиладиган "Марказий Осиё - Кўрфаз араб давлатлари ҳамкорлик кенгаши" мулоқоти саммитига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича қўшма чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Етакчилар халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар.
Музокаралар якунида икки давлат раҳбарлари кенг қамровли шерикликни ривожлантириш ва мустаҳкамлашга қарор қилдилар.
Музокаралар якунида Ўзбекистон Президенти Кувайт Амирини мамлакатимизга ташриф билан келишга таклиф этди.

17 февраля во дворце «Аль-Баян» в городе Эль-Кувейте Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Эмир Государства Кувейт Шейх Мишааль ас-Сабах провели встречу в узком составе и переговоры с участием членов официальных делегаций.
В начале беседы глава нашего государства выразил искреннюю признательность Эмиру за оказываемый радушный прием и высокое внимание, тепло поздравив лидера и дружественный народ Кувейта с предстоящими национальными праздниками.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-кувейтских отношений дружбы и многопланового партнерства.
Президент Узбекистана особо отметил успешно реализуемую в Кувейте государственную программу «Видение 2035», цели и задачи которой созвучны с долгосрочными приоритетами Стратегии развития Нового Узбекистана.
С удовлетворением отмечены интенсивные политические контакты и межведомственные обмены, устойчивый рост взаимного товарооборота и инвестиций.
В прошлом году плодотворно проведено первое заседание Межправительственной комиссии, организован ряд значимых деловых мероприятий.
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной и финансово-технической сферах.
В качестве приоритетных направлений практического сотрудничества определены: «зеленая» энергетика, промышленная кооперация, сельское хозяйство, транспорт и логистика, инфраструктура, градостроительство, здравоохранение, туризм.
В целях продвижения совместных проектов достигнута договоренность о создании таких механизмов, как Инвестиционная платформа и Деловой совет, а также открытии торгового дома в городе Эль-Кувейте.
Отдельное внимание уделено наращиванию портфеля проектов с Кувейтским фондом арабского экономического развития в рамках новой Программы партнерства.
Кроме того, согласовано проведение перекрестных недель культуры и туризма в Узбекистане и Кувейте, активное содействие участию представителей двух стран в культурно-гуманитарных мероприятиях в области искусства, музыки, кино, образования и спорта.
В ходе встречи подчеркнута важность продолжения взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества, Шанхайской организации сотрудничества, Движения неприсоединения и других авторитетных структур.
Обсуждены совместные меры по подготовке и проведению предстоящего в мае этого года в городе Самарканде саммита диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Залива».
Лидеры также обменялись мнениями по актуальным аспектам международной и региональной повестки.
По итогам переговоров главы двух государств приняли решение развивать и укреплять всеобъемлющее партнерство.
В завершение переговоров Президент Узбекистана пригласил Эмира Кувейта посетить нашу страну с визитом.