Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июндаги Фармони билан тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясида белгиланган вазифаларнинг 2025 йил 9 ойида амалга оширилиши юзасидан мониторинг натижаларига кўра қуйидагилар маълум қилинади:
1. Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий стратегияни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг 78 бандидан 69 банди (88 %) тўлиқ бажарилди, 2 банд (3 %) назоратдан ечилди, 7 бандни (9 %) амалга ошириш бўйича ишлар давом этмоқда.
2. 2025 йил 9 ойида  Миллий стратегия доирасида 10 та қонун, 14 та Президент фармон ва қарорлари ҳамда 14 та Вазирлар Маҳкамасининг қарори қабул қилинди.
3. Йўл харитаси”нинг 4-банди ижросини таъминлаш доирасида 2025 йил ўтган даврида давлат органлари ходимларининг инсон ҳуқуқлари, гендер тенглик ва қийноққа қарши курашиш соҳасидаги билим ва кўникмаларини ошириш бўйича ўқув курслари ташкил этилди. Жумладан:
Миллий марказ, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги томонидан 2025 йил 8 февраль куни тасдиқланган режа асосида “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба”  мавзусидаги ўқув курсларини ўтказиш белгиланди. Режага мувофиқ 2025 йилда Жиззах (24–25 февраль), Сирдарё (26–27 февраль), Навоий (22–23 май), Тошкент (3-4 июль) ҳамда Фарғона, Андижон (15-16 сентябрь) вилоятларида миллий ва халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда “Қийноққа солишга қарши курашиш: халқаро амалиёт ва миллий тажриба”  мавзусида онлайн ва офлайн форматда ўқув курслари ташкил этилди. Ушбу ўқув курсларида ҳар бир ҳудуддан судьялар, ички ишлар, прокуратура тизимидаги терговга қадар текширув, суриштирув, дастлабки терговни амалга оширувчи органлар ва жазони ижро этиш муассасаларининг жами 444 нафар ходимлари иштирок этди.
Шунингдек, давлат органлари ходимларининг инсон ҳуқуқлари, гендер тенглик ва қийноққа қарши курашиш соҳасидаги билим ва кўникмаларини ошириш бўйича  2025 йил 9 ойида давомида уй-жойга бўлган ҳуқуқни таъминлаш соҳасида суд амалиётини такомиллаштириш, шу жумладан мажбурий кўчириш билан боғлиқ жиҳатларга бағишланган давра суҳбати, “Истанбул протоколига мувофиқ қийноқлар ва шафқатсиз муомалаларни суд-тиббий ҳужжатлаштириш”мавзусида икки кунлик тренинг, “Инсон ҳуқуқларига риоя этиш ва уни ҳимоя қилишнинг халқаро стандартлари: амалиёт ва ҳисобот” мавзусида тўрт кунлик ўқув машғулотлари ташкил этилди.
Ўқув тадбирларда Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини амалга оширишда бевосита иштирок этаётган вазирлик ва идоралар вакиллари ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар мутахассисларидан иборат 117 нафар тингловчи иштирок этди.
4. “Йўл харитаси”нинг 6-бандини амалга ошириш ҳамда инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим, ахборот тарқатиш, ҳуқуқий маданиятни оширишда ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказининг “Инсон ҳуқуқлари бўйича ахборот-кутубхона маркази — «Инсон ҳуқуқлари уйи» муҳим платформа вазифасини бажармоқда.
Хусусан, “Инсон ҳуқуқлари уйи”да ҳозирги кунга қадар жами 27 та турли мавзулардаги тадбирлар ўтказилди.  Ушбу тадбирлардан  6 таси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан ҳамда Россия олимлари томонидан яратилган монографиянинг тақдимот тадбирлари, 6 таси китоб тақдим этиш маросими, 4 таси инсон ҳуқуқларига оид ўқув машғулотлари, 5 таси турли мавзуларга оид маҳорат дарслари,  учрашувлар, давра суҳбати ва маънавий-маърифий тадбирлар  шулар жумласидандир.
2025 йил 9 ойи давомида “Инсон ҳуқуқлари уйи” томонидан Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида нашр этилган инсон ҳуқуқларига оид адабиётларни 4 та ахборот-кутубхона марказига,  2 та олий таълим муассасасига  ҳамда турли идора ва ташкилотларга жами 380 номдаги 1414 нусха инсон ҳуқуқларига оид адабиёт беғараз тақдим этилди. Шунингдек, Миллий марказ томонидан 10 та конференция материаллари тўплами ва халқаро ҳужжатлар тўпламлари чоп этилди.
5. “Йўл харитаси”нинг 24-банди ижросини таъминлаш доирасида  БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси, БМТ тизимидаги дастурлар, фондлар ва ихтисослаштирилган муассасалари билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш мақсадида жами 5 та тадбир ташкил этилди. Ушбу тадбирларнинг барчаси БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилди. Ушбу тадбирлар 3 та давра суҳбати, 1 та халқаро жамоатчилик маслаҳатлашуви ва 1 та идоралараро семинар шаклида ўтказилди. шаклида ўтказилди.
2025 йилда Марказ БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши махсус маърузачиларнинг ҳамда якка тартибдаги мурожаатлар бўйича жами 71 та ҳужжат келиб тушди. Шулардан 60 та ҳужжат Махсус маърузачилар ҳамда якка тартибдаги мурожаатларда келтирилган масалалар юзасидан вазирлик ва идоралар томонидан тақдим этилган маълумотлар асосида Марказ томонидан жавоб хати тайёрланиб, махсус маърузачига тақдим этилди.
6. Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ҳолати, шу жумладан инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ҳужжатлар бажарилишини мониторинг қилишда жамоатчилик назорати ролини ошириш мақсадида давлат органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотлари ҳамкорлиги муҳим аҳамият касб этади. БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича устав органлари ва шартномавий қўмиталари қарорларининг ижросини таъминлаш юзасидан доимий мониторинг амалга ошириб келинмоқда. Жумладан:
· 2025 йил 9 ойида Бухоро вилоятидаги ҳудудларда иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт талаблари бажарилиши устидан мониторинг, хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қоидаларининг бажарилиши юзасидан Навоий ва Фарғона шаҳарлари ҳамда Андижон вилояти Қўғонтепа шаҳридаги маҳалла фуқаролар йиғинларида кенг қамровли мониторинглар, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим, хусусан, “Инсон ҳуқуқлари”, “Аёллар ҳуқуқлари” ва “Бола ҳуқуқлари” фанларини ўқитиш ҳолати бўйича Андижон вилоятидаги давлат олий таълим муассасаларида мониторинглар ўтказилди. Мониторингларнинг асосий мақсади – иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт,  хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция (CEDAW) талаблари бажарилиши устидан назоратни мустаҳкамлашдир.
2025 йил 3 июль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан “БМТнинг Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини Ўзбекистон Республикасида амалга ошириш бўйича 2026-2030 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси” лойиҳасини ишлаб чиқишга бағишланган семинар ўтказилди. Тадбир ЮНИСЕФнинг мамлакатимиздаги ваколатхонаси ва Ўзбекистон Ногиронлар ассоциацияси билан ҳамкорликда ташкил этилди. Семинарда давлат органлари ходимлари, ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат ташкилотлари ва фуқаролик жамияти институтлари вакиллари хамда халқаро экспертлар иштирок этди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларни амалга ошириш доирасида 2025 йил 4-5 сентябрь кунлари Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг шартномавий органлари ва алоҳида ҳолатлар бўйича махсус тартиб-қоидалари тавсияларини жорий этиш масалаларига бағишланган икки кунлик семинар бўлиб ўтди. Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиё минтақавий бўлинмаси ва Халқаро ҳуқуқшунослар комиссияси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
7. Йўл харитаси”нинг 71-бандини амалга ошириш доирасида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ташкилотлар ва уларнинг тузилмалари билан икки томонлама ҳамда кўп томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш, улар билан ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум ва битимлар тузиш ишлари давом эттирилди.
2025 йил 21–22 июнь кунлари Туркиянинг Истанбул шаҳрида ИҲТ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 51-сессияси бўлиб ўтди. Ушбу сессияда Ўзбекистон вакили 2025–2028 йилларга мўлжалланган муддатга ИҲТ Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссиясига аъзо этиб сайланди.
2025 йил 30 июль куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида “Замонавий дунёда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш: Ўзбекистон ва Россия тажрибаси” мавзусида ҳуқуқий коллоквиум ўтказилди. Тадбир Россия Федерацияси Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татьяна Москалькованинг ташрифи доирасида ташкил этилди. Унда миллий стратегия ижроси ва икки давлат ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
2025 йил 19 август куни Марказ директори Акмал Саидов Хитой инсон ҳуқуқларини ўрганиш жамиятининг ижрочи вице-президенти Цзян Цзяньго билан учрашди. Суҳбатда икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди.
2025 йил 3 сентябрда А.Саидов ва ЕХҲТ Низоларнинг олдини олиш маркази директори К.Фирон ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Томонлар инсон ҳуқуқлари, қонун устуворлиги ва демократик институтларни ривожлантириш соҳасида қўшма ташаббусларни кенгайтиришга келишиб олдилар.
2025 йил 12 сентябрда Марказда Марказий Осиё мамлакатлари болалар ҳуқуқлари бўйича вакиллари иштирокида учрашув ўтказилди. Суҳбатда болалар ҳуқуқларини таъминлашда халқаро тавсияларни амалга оширишда давлат ва жамоат ташкилотлари фаол иштироки муҳимлиги таъкидланди.
2025 йил 24 сентябрда БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё бўлими раҳбари М. Богнер билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда БМТ ҳужжатлари электрон ресурс базасини яратиш ва қўшма семинарлар ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди.
2025 йил 2 октябрда Тошкентда “МДҲ ягона меҳнат бозорини шакллантириш доирасида миграция сиёсатини такомиллаштириш” мавзусида Ўзбекистон–Россия давра суҳбати ўтказилди. Тадбир Миллий марказ, Ташқи ишлар вазирлиги, Миграция агентлиги ҳамда Россиянинг Фуқаролик жамиятини ривожлантириш кенгаши ва “Петербург мулоқоти” форуми ҳамкорлигида ташкил этилди.

По результатам мониторинга выполнения задач, определенных в Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года, по состоянию на 9 месяцев 2025 года представляется следующая информация:
Из 78 пунктов «Дорожной карты» по реализации Национальной стратегии по правам человека полностью выполнены 69 пунктов (88%), 2 пункта (3%) сняты с контроля, по 7 пунктам (9%) работа продолжается.
В рамках Национальной стратегии за 9 месяцев 2025 года приняты 10 законов, 14 Указов и Постановлений Президента, а также 14 Постановлений Кабинета Министров.
В рамках обеспечения выполнения пункта 4 «Дорожной карты» в отчетном периоде 2025 года были организованы учебные курсы для повышения знаний и навыков сотрудников государственных органов в области прав человека, гендерного равенства и борьбы с пытками. В частности:
В соответствии с планом, утвержденным Национальным центром, Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел  в 2025 году были организованы учебные курсы в Джизакской (24-25 февраля), Сырдарьинской (26-27 февраля), Навоийской (22-23 мая), Ташкентской (3-4 июля), а также Ферганской и Андижанской (15-16 сентября) областях в онлайн и офлайн форматах на тему: «Борьба с пытками: международная практика и национальный опыт» с привлечением национальных и международных экспертов. В курсах приняли участие 444 сотрудника из каждого региона, представители судейского корпуса, органов внутренних дел, прокуратуры, а также подразделения предварительной проверки, следственных и дознавательных органов  и учреждений по исполнению наказаний.
Кроме того, в течение 9 месяцев 2025 года для повышения знаний и навыков сотрудников государственных органов в области прав человека, гендерного равенства и борьбы с пытками были организованы: круглый стол, посвященный совершенствованию судебной практики в сфере обеспечения права на жилье, в том числе аспектам, связанным с принудительным выселением; двухдневный тренинг на тему: «Судебно-медицинское документирование пыток и бесчеловечного обращения в соответствии со Стамбульским протоколом», четырехдневные учебные занятия на тему: «Международные стандарты соблюдения и защиты прав человека: практика и отчетность».
В учебных мероприятиях приняли участие 117 слушателей, представители министерств и ведомств, непосредственно участвующих в выполнении международных обязательств Республики Узбекистан в области прав человека, и специалисты правоохранительных органов.
В выполнении пункта 6 «Дорожной карты», а также в сфере образования, распространения информации, повышения правовой культуры и укрепления международного сотрудничества в области прав человека важную платформу представляет Информационно-библиотечный центр по правам человека – «Дом прав человека» Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
На сегодняшний день в «Доме прав человека» проведено 27 тематических мероприятий, в том числе - 6 презентаций монографий, подготовленных Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и российскими учеными, 6 – церемоний представления книг, 4 – учебных занятия по правам человека и  5 уроков мастерства, встреч, круглых столов и духовно-просветительских мероприятий.
В течение 9 месяцев 2025 года «Домом прав человека» на безвозмездной основе передано 1414 экземпляров 380 наименований литературы по правам человека в 4 информационно-библиотечных центра, 2 высших учебных заведения, а также различные ведомства и организации.
Также Национальным центром были изданы сборники материалов 10 конференций и сборники международных документов.
Во исполнение пункта 24 «Дорожной карты», направленного на укрепление сотрудничества с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека, программами, фондами и специализированными учреждениями системы ООН организовано 5 мероприятий. Все эти мероприятия проведены совместно с Управлением Верховного комиссара ООН по правам человека. Данные мероприятия были проведены в формате                   3 круглых столов, 1 международной общественной консультации и 1 межведомственного семинара.
В 2025 году в Центр поступило 71 документов от Специальных докладчиков Совета ООН по правам человека и по индивидуальным обращениям. На 60 из этих документов Центром были подготовлены ответные письма и направлены специальным докладчикам на основе информации, представленной министерствами и ведомствами по вопросам, поднятым Специальными докладчиками и в индивидуальных обращениях.
Сотрудничество между государственными органами и негосударственными некоммерческими организациями имеет важное значение для усиления роли общественного контроля в мониторинге состояния прав человека в Узбекистане, включая выполнение международных документов в области прав человека. Осуществляется постоянный мониторинг за обеспечением выполнения решений уставных органов и договорных комитетов ООН по правам человека. В частности:
За 9 месяцев 2025 года проведены мониторинги:
по выполнению требований Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах в  Бухарской области;
по выполнению положений Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW) в махаллях (собраниях граждан) городов Навои и Ферганы, а также города Коканда и в Андижанской области;
преподавания дисциплин в области прав человека, в частности таких учебных предметов, как «Права человека», «Права женщин» и «Права ребёнка» в государственных учреждениях высшего образования Андижанской области. Основной целью мониторингов стало укрепление контроля за выполнением требований Международного пакта об экономических, социальных и культурных правах и Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (CEDAW).
3 июля 2025 года Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека был проведен семинар, посвященный разработке проекта «Национального плана действий на 2026-2030 годы по реализации Конвенции о правах инвалидов в Республике Узбекистан». Мероприятие было организовано совместно с представительством ЮНИСЕФ в нашей стране и Ассоциацией инвалидов Узбекистана. В семинаре приняли участие сотрудники государственных органов, представители общественных организаций лиц с инвалидностью и институтов гражданского общества, а также международные эксперты.
В рамках выполнения международных обязательств в области прав человека 4-5 сентября 2025 года прошел двухдневный семинар, посвященный вопросам внедрения рекомендаций договорных органов ООН и специальных процедур. Мероприятие было организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с Региональным отделением Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии и Комиссией международных юристов.
В рамках выполнения пункта 71 «Дорожной карты» продолжалась работа по дальнейшему развитию двустороннего и многостороннего сотрудничества с международными организациями по правам человека и их структурами, заключению с ними меморандумов и соглашений о сотрудничестве.
21-22 июня 2025 года в городе Стамбуле, Турция, состоялась 51-я сессия Совета министров иностранных дел ОИС. На этой сессии представитель Узбекистана был избран членом Независимой постоянной комиссии ОИС по правам человека на срок 2025-2028 годов.
30 июля 2025 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялся правовой коллоквиум на тему: «Защита прав человека в современном мире: опыт Узбекистана и России». Мероприятие было организовано в рамках визита Уполномоченного по правам человека в Российской Федерации Татьяны Москальковой. На нем обсуждались вопросы выполнения национальной стратегии и сотрудничества между двумя государствами.
19 августа 2025 года директор Центра Акмал Саидов встретился с исполнительным вице-президентом Китайского общества по изучению прав человека Цзян Цзяньго. На встрече были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества.
3 сентября 2025 года состоялась встреча между А. Саидовым и директором Центра по предотвращению конфликтов ОБСЕ К. Фироном. Стороны договорились о расширении совместных инициатив в области прав человека, верховенства права и развития демократических институтов.
12 сентября 2025 года в Центре состоялась встреча с участием представителей по правам детей стран Центральной Азии. В беседе была подчеркнута важность активного участия государства и общественных организаций в реализации международных рекомендаций по обеспечению прав детей.
24 сентября 2025 года состоялась встреча с руководителем Регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии М. Богнер. На встрече обсуждались вопросы создания электронной ресурсной базы документов ООН и организации совместных семинаров.
2 октября 2025 года в Ташкенте состоялся узбекско-российский круглый стол на тему: «Совершенствование миграционной политики в рамках формирования единого рынка труда СНГ». Мероприятие было организовано Национальным центром, Министерством иностранных дел, Агентством по миграции совместно с Советом по развитию гражданского общества и прав человека Российской Федерации и форумом «Петербургский диалог».