Ўзбекистоннинг гендер тенглик соҳасидаги ютуқлари халқаро даражада ҳам эътироф этилмоқда. Жаҳон банки индексида мамлакатимиз дунёдаги энг тез ривожланаётган 5 та давлат қаторига киритилди. Очиқ гендер маълумотлар индексида Ўзбекистон энг яхши 20 давлат қаторида қайд этилди. Парламентлараро иттифоқ томонидан юритиладиган “Парламентдаги аёллар” рейтингида эса мамлакатимиз 193 давлат орасида 36-ўринга кўтарилди.
Бу ҳақида бугун Олий Мажлис Сенатида раҳбар аёллар билан ўтган учрашув давомида айтиб ўтилди.
Унда сенаторлар, давлат ва жамият бошқарувидаги хотин-қизлар, турли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, олимлар, жамоат фаоллари ҳамда халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Учрашувда Президентимиз ташаббуси билан охирги йилларда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, уларнинг жамият ва давлат бошқарувидаги фаоллигини ошириш борасида амалга оширилаётган тизимли ислоҳотлар муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, янги таҳрирдаги Конституциясининг 58-моддасида давлат хотин-қизлар ва эркакларга жамият ҳамда давлат ҳаётининг барча соҳаларида тенг ҳуқуқ ва имкониятларни таъминлаши белгилаб берилган.
Шу асосда гендер тенгликни таъминлаш мақсадида юзга яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар, шу жумладан, “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” ва “Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида”ги қонунлар қабул қилинди.
Хотин-қизлар масаласида институционал асослар такомиллаштирилиб, мамлакатимизда маҳаллий даражадан республика даражасигача боғланган тизим яратилди. Айниқса, “маҳалла еттилиги” тизими ва “Инсон” марказлари ижтимоий ҳимояга муҳтож аёллар билан мақсадли иш олиб бормоқда. Давлат органларида гендер тенгликни таъминлаш масалалари бўйича маслаҳат кенгашлари ташкил этилди.
Учрашувда хотин-қизларнинг давлат ва жамият бошқарувидаги иштироки сезиларли даражада ошиб бораётгани қайд этилди. Хусусан, сўнгги етти йилда хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 27 фоиздан 35 фоизга етди. Қонунчилик палатасида бу кўрсаткич 32 фоиздан 38 фоизга, маҳаллий Кенгашларда эса 25 фоиздан 32,5 фоизга ошди.
Бугунги кунда раҳбарликка тайёрланган аёллар захираси яратилган бўлиб, уларни тайёрлаш мақсадида 2022 йилдан “Раҳбар аёллар” мактаби иш бошлади. Ҳар йили 100 нафар аёл раҳбарлик кўникмаларига ўқитилмоқда.
Олий таълим муассасаларида ҳам хотин-қизлар улуши ортиб, бакалавриат ва магистратурада таълим олаётган аёллар сони сезиларли даражада кўпайди. Олимлар сафида хотин-қизлар улуши ошиб, улар учун докторантурага махсус квоталар ажратиш тизими жорий қилинди.
Тадбир якунида хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрнини янада мустаҳкамлаш, уларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш бўйича амалий таклифлар билдирилди.

Достижения Узбекистана в области гендерного равенства признаются и на международном уровне. В Индексе Всемирного банка наша страна вошла в топ-5 самых быстрорастущих стран мира. В Индексе открытых гендерных данных Узбекистан в топе-20. А в рейтинге Межпарламентского союза «Женщины в парламенте» наша страна поднялась на 36-ую позицию среди 193 государств.
Об этом говорилось сегодня в ходе встречи с женщинами-руководителями в Сенате Олий Мажлиса.
Во встрече приняли участие сенаторы, женщины, ведущие деятельность в государственном и общественном управлении, руководители различных министерств и ведомств, ученые, общественные активисты, а также представители международных организаций.
В ходе встречи обсуждались системные реформы, проводимые по инициативе Президента в последние годы в целях защиты прав и интересов женщин, повышения их активности в управлении обществом и государством.
Отмечалось, статья 58 Конституции в новой редакции устанавливает, что государство обеспечивает равенство прав и возможностей женщин и мужчин в управлении делами общества и государства.
На этой основе принято около ста нормативно-правовых актов с целью обеспечения гендерного равенства, в том числе законы «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин» и «О защите женщин от притеснения и насилия».
Совершенствованы институциональные основы в данной сфере, в стране создана система от местного до республиканского уровня. В частности, система «махаллинская семерка» и центры «Инсон» целенаправленно работают с женщинами, нуждающимися в социальной защите. Созданы консультативные советы по вопросам обеспечения гендерного равенства в государственных органах.
Подчеркивалось, что участие женщин в управлении государством и обществом значительно увеличивается. В частности, за последние семь лет доля женщин в государственном управлении выросла с 27 % до 35 %. В Законодательной палате этот показатель увеличился с 32 % до 38 %, а в местных Кенгашах – с 25 % до 32,5 %.
Сегодня создан резерв женщин, подготовленных к руководству. С этой целью с 2022 года начала работать школа «Женщины-лидеры». Ежегодно 100 женщин обучаются навыкам руководителя.
В высших образовательных учреждениях также растет доля женщин, значительно увеличилось количество женщин, обучающихся в бакалавриате и магистратуре. В рядах ученых увеличилась доля женщин, для которых введена система выделения специальных квот в докторантуру.
По завершении мероприятия даны практические предложения по дальнейшему укреплению положения женщин в обществе, расширению их прав и возможностей.