Олий Мажлис Сенатининг Ахборот сиёсати ва давлат органларида очиқликни таъминлаш масалалари қўмитаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Статистика агентлиги ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори билан ҳамкорликда халқаро вебинар ташкил этилди.
Мазкур ҳамкорлик инклюзив бошқарув ва ахборотга асосланган сиёсатни ишлаб чиқишни қўллаб-қувватлайдиган, Ўзбекистонда фаровон ва адолатли келажакни таъминлашга ҳисса қўшадиган мустаҳкам маълумотлар тизимини яратишга хизмат қилади.
Вебинарда гендер тенгликни таъминлаш масаласида Ўзбекистонда амалга оширилган ишлар, хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятларни таъминлаш, хотин-қизларни ижтимоий-ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, жамият ва давлат бошқарувида уларнинг тенг иштирок этишига эришиш каби масалалар иштирокчилар эътиборида бўлди.
Шунингдек, хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликлардан ҳимоя қилишга қаратилган ислоҳотлар, соҳадаги натижалар ўз навбатида хорижий давлатлар, халқаро ташкилотлар ва чет эллик экспертлар томонидан ҳам муносиб баҳоланаётгани таъкидланди.
Мисол учун, 2024 йил 5 март куни эълон қилинган Жаҳон банкининг “Аёллар, бизнес ва қонун 2024” индексида Ўзбекистон максимал 100 баллдан 82,5 балл тўплади ҳамда гендер тенглик соҳасида дунёдаги энг тез ривожланаётган 5 та мамлакат қаторида қайд этилди.
Вебинарда гендер маълумотларни тўплаш, таҳлил қилиш
ва тарқатишда муваффақиятли халқаро амалий тадқиқотлар ва инновацион методологиялардан фойдаланиш, Ўзбекистондаги гендер маълумотлар бўйича жорий амалиётни такомиллаштириш, халқаро стандартларга мослашиш бўйича қадамлар таҳлил қилинди ва уларни такомиллаштириш бўйича қисқа ва узоқ муддатли мақсадлар белгиланди.

Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах совместно с Агентством статистики при Президенте Республики Узбекистан и координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане организован международный вебинар.
Данное партнерство служит созданию надежной системы данных, которая поддерживает разработку политики, основанной на инклюзивном управлении и информации и способствует обеспечению благополучного и справедливого будущего в Узбекистане.
В ходе вебинара участники акцентировали внимание на проделанной в Узбекистане работе по вопросам гендерного равенства, обеспечения равных прав и возможностей для женщин и мужчин, социальной и правовой поддержки женщин, достижения их равноправного участия в жизни общества и государственном управлении.
Также отмечалось, что реформы, направленные на защиту женщин от притеснения и насилия, и результаты в этой сфере, в свою очередь, получают должную оценку зарубежных стран, международных организаций и иностранных экспертов.
К примеру, в опубликованном 5 марта 2024 года индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон 2024» Узбекистан набрал 82,5 балла из максимальных 100 баллов и вошел в число 5 наиболее быстро развивающихся стран мира по показателям гендерного равенства.
В ходе вебинара проанализированы шаги по использованию успешных международных тематических исследований и инновационных методологий в сборе, анализе и распространении гендерных данных, по совершенствованию существующей практики гендерной информации в Узбекистане, приведению в соответствие с международными стандартами, а также определены краткосрочные и долгосрочные цели по их совершенствованию.