Ўзбекистоннинг Биринчи хоними, "Zamin" халқаро жамоат фонди Васийлик кенгаши раиси Зироат Мирзиёева Бокуда ўтаётган Глобал иқлим саммитидаги иштироки давомида экофаоллар билан биргаликда COP29да ташкил этилган Ўзбекистон миллий павильони билан танишди.
Мамлакатимиз павильонининг "Ички барқарорлик" мавзусидаги концепцияси ўзбек хонадонининг қалби ва оилавий уйғунлик рамзи бўлган анъанавий ҳовлига асосланган. Павильон мамлакатимиз иқлимига мос, вақт синовидан ўтган барқарор, анъанавий материаллар ва қадимий усуллардан фойдаланилган ҳолда бунёд этилган.
Таъкидлаш жоизки, саммит кунларида бу ерда ерларнинг таназзулга учраши ва чўлланиши, биохилма-хиллик, шаҳарларнинг иқлимга чидамлилиги, Оролбўйи минтақасини тиклаш каби Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақасининг асосий иқлим муаммоларини қамраб олган 30 дан ортиқ тадбир ўтказилади.
Шунингдек, Ўзбекистон Биринчи хоними Озарбайжон Биринчи хоними Меҳрибон Алиева, Туркия Биринчи хоними Эмине Эрдоған ва Қирғизистон Биринчи хоними Ойгул Жапарова билан биргаликда “Бирдамлик маркази” павильонига ташриф буюрдилар. У Туркия Президенти рафиқасининг "Ноль чиқинди" ташаббуси доирасида ва Озарбайжон Президенти рафиқаси бошчилигидаги Ҳайдар Алиев жамғармаси кўмагида очилган.
Олий мартабали меҳмонларга мазкур ташкилотларнинг чиқиндиларни бошқариш, қайта ишлаш, экологик дастурлар ва инновацион ечимлар, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги лойиҳалари ҳақида батафсил маълумот тақдим этилди.
Шу ерда Озарбайжоннинг Шамахи шаҳрида дарахт экиш кампаниясини бошлаш маросими бўлиб ўтди. Тўрт мамлакатнинг Биринчи хонимлари масофадан туриб кўкаламзорлаштириш тадбирларига старт бердилар.

В продолжение программы участия в мероприятиях Глобального климатического саммита в Баку Первая леди Узбекистана, председатель Попечительского совета Международного общественного фонда «Zamin» Зироат Мирзиёева вместе с экоактивистами ознакомилась с национальным павильоном Узбекистана на COP29.
Концепция павильона нашей страны «Устойчивость внутри» основывается на традиционном узбекском ховли – внутреннем дворике, который символизирует сердце узбекского дома и образ семейного уюта. Павильон построен с использованием устойчивых, традиционных материалов и древних методов, проверенных временем и адаптированных к климату нашей страны.
Следует отметить, что в дни саммита на этой площадке состоится более 30 мероприятий, которые охватят основные климатические проблемы Узбекистана и региона Центральной Азии, включая деградацию земель и опустынивание, сохранение биоразнообразия, климатическую устойчивость городов, восстановление Приаралья.
Также Первая леди Узбекистана вместе с Первыми леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, Турции Эмине Эрдоган и Кыргызстана Айгуль Жапаровой посетила павильон «Центр солидарности». Он был открыт в рамках инициативы «Ноль отходов» супруги Президента Турции и при содействии фонда Гейдара Алиева, возглавляемого супругой Президента Азербайджана.
Высоким гостям была представлена подробная информация о проектах указанных организаций в области управления отходами, переработки, экологических программ и инновационных решений, а также в сферах образования, здравоохранения, культуры и охраны окружающей среды.
Здесь же состоялась церемония запуска кампании по посадке деревьев в азербайджанском городе Шемаха. Первые леди четырех стран дистанционно дали старт мероприятиям по озеленению.