Иккинчи жаҳон урушининг тугаганига 80 йил бўлди. Шунча вақт ўтса-да унинг тарихи, кулфат ва мусибатлари унутилмайди. Аксинча, урушнинг мудҳиш оқибатлари, тинчлик-осойишталик қадрини ёдга солади. 9 май – Хотира ва қадрлаш куни замирида ана шундай моҳият мужассам.
Президент Шавкат Мирзиёев ушбу сана муносабати билан Ғалаба боғига ташриф буюриб, хотира маросимида иштирок этди.
Боғ бўйлаб мунгли куй таралади. Бу ердаги ҳар бир ёдгорлик, тимсол ва битиклар мудҳиш уруш ҳақиқатларини ифода этади, халқимизнинг ғалабага қўшган улкан ҳиссасини урғулайди. Боғ бугунгидек байрам кунларида, айниқса, гавжум бўлади.
Сўнгги йилларда шаклланган анъанага мувофиқ, давлатимиз раҳбари “Матонат мадҳияси” ёдгорлиги пойига гулчамбар қўйди. Бу муаззам обида урушда халқимиз чеккан азоб-уқубатлар, матонат ва йўқотишларнинг ифодасидир.
Ҳужжатларнинг далолат беришича, фашизмга қарши қонли жангларда ўша пайтда 6 миллион 800 минг нафарни ташкил этган аҳолимизнинг қарийб 2 миллион нафари иштирок этган. Шундан 540 мингга яқини ҳалок бўлган, 158 минг нафари бедарак йўқолган, 50 мингдан ортиғи концлагерларда мислсиз қийноқ ва азоблар туфайли ҳалок бўлган, 60 мингдан зиёди ногирон бўлиб қайтган.
Ўзбекистонлик аскар ва офицерлардан 214 мингга яқини жанговар орден ва медаллар билан мукофотлангани уларнинг жасоратидан далолат беради.
Мамлакатимиз уруш йилларида фронтнинг мустаҳкам таъминот базасига айланган, жанг майдонларига жуда катта миқдорда ҳарбий техника, қурол-яроғ, кийим ва озиқ-овқатлар етказиб турилган. Ғоят оғир шароитга қарамай, халқимиз уруш ҳудудларидан кўчириб келинган 1 миллион 500 мингга яқин инсонни, жумладан, ота-онасидан жудо бўлган 250 минг нафар етим болани ўз бағрига олиб, меҳр кўрсатган.
– Булар чинакам мардлик ва қаҳрамонлик солномасидир. Бундай мураккаб ва шонли ғалабага муносиб ҳисса қўшган матонатли халқимиз билан ҳар қанча фахрлансак, арзийди. Бу қаҳрамонликларни ҳеч қачон унутмаслигимиз, ёшларимизга етказишимиз керак. Айниқса, ҳозирги таҳликали замонда бунинг аҳамияти ниҳоятда катта. Ҳаммамиз ватан ҳимоясига ҳар куни тайёр бўлишимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 19 февралдаги қарорига мувофиқ, Иккинчи жаҳон урушида қозонилган ғалабанинг 80 йиллиги ҳамда Хотира ва қадрлаш куни муносиб нишонланмоқда. Бугунги авлодлар тинчлиги, мамлакатимиз барқарорлиги учун жон фидо қилган инсонлар хотираси ҳурмат билан ёдга олинмоқда. Айни вақтда ҳаёт бўлган меҳнат фахрийлари ва кексаларга эҳтиром кўрсатилмоқда.
Тадбирда Ўзбекистон Қуролли Кучлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, маҳалла фаоллари ва нуронийлар ҳам иштирок этиб, мазкур ёдгорлик пойига гуллар қўйишди.
Давлатимиз раҳбари боғда ўрнатилган “Хотира нури” композициясини ҳам кўздан кечирди. У Иккинчи жаҳон уруши ва фронт ортида меҳнат қилган ўзбекистонлик қаҳрамонлар хотирасига бағишлаб барпо этилган. Монумент парвоз қилаётган икки қуш шаклида бўлиб, катта ва ёш авлодлар ўртасидаги ворисийликни ифодалайди.
Асар тарихий мерос ва замонавий санъатни ўзида мужассам этган. Унга QR-ҳавола ўрнатилган бўлиб, ташриф буюрувчилар мажмуа ва уруш қаҳрамонлари ҳақида ўқиши, “Хотира нури” китобини юклаб олиши мумкин.

Вклад нашего народа Победу — это летопись подлинного мужества и героизма
Минуло 80 лет с окончания Второй мировой войны. Несмотря на десятилетия, прошедшие с тех пор, ее история, страдания и испытания, которые она принесла, не забываются. Напротив, ужасы войны напоминают нам о ценности мира и спокойствия. День памяти и почестей, отмечаемый 9 мая, как раз несет в себе этот глубокий смысл.
Президент Шавкат Мирзиёев в этот день посетил Парк Победы и принял участие в памятной церемонии.
По всей территории парка звучали проникновенные мелодии. Каждый памятник, символ и надпись в этом месте отражает трагическую правду войны и подчеркивает огромный вклад нашего народа в Победу. Особенно многолюдно здесь бывает именно в памятные дни, как сегодня.
Следуя традиции последних лет, глава государства возложил венок к монументу «Ода стойкости». Этот величественный памятник символизирует страдания, лишения, мужество и потери, которые понес наш народ в годы войны.
Согласно архивным данным, почти 2 миллиона человек из общего населения в 6,8 миллиона приняли участие в кровопролитных сражениях против фашизма. Из них около 540 тысяч погибли, 158 тысяч пропали без вести, свыше 50 тысяч человек умерли от невыносимых пыток в концлагерях, более 60 тысяч вернулись с фронта с инвалидностью.
О доблести узбекистанских солдат и офицеров свидетельствует тот факт, что 214 тысяч из них были награждены боевыми орденами и медалями.
В годы войны наша республика стала надежной тыловой базой фронта: на передовую в огромных объемах отправлялись техника, вооружение, одежда и продовольствие. Несмотря на тяжелейшие условия, узбекский народ принял с открытым сердцем около 1,5 миллиона эвакуированных из зон боевых действий, в том числе 250 тысяч сирот.
— Все это – летопись подлинного мужества и героизма. Мы вправе гордиться нашим отважным народом, внесшим достойный вклад в такую сложную и славную Победу. Нельзя забывать этот героизм, необходимо донести эти факты до молодежи. Это особенно важно в нынешнее тревожное время. Каждый из нас каждый день должен быть готов встать на защиту Родины, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 19 февраля, в стране широко отмечается 80-летие Победы во Второй мировой войне и День памяти и почестей. С уважением вспоминаются те, кто отдал жизнь за мирную жизнь будущих поколений. Особое внимание уделяется ныне живущим ветеранам труда и пожилым людям, проявляется забота и почет.
В церемонии приняли участие представители Вооруженных Сил, государственных и общественных организаций, активисты махаллей и уважаемые старейшины. Участники возложили цветы к памятнику.
Глава государства также осмотрел композицию «Свет памяти», установленную в парке. Она посвящена героизму узбекистанцев, сражавшихся на фронте и трудившихся в тылу. Монумент выполнен в виде двух парящих птиц, символизирующих преемственность поколений.
Композиция объединяет историческое наследие и современное искусство. По QR-коду, размещенному на монументе, посетители могут узнать о комплексе и героях войны, загрузить книгу «Свет памяти».