Ўзбекистон аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглик соҳасида энг юқори натижаларга эришган 5 та мамлакатдан бири сифатида қайд этилди
ТОШКЕНТ, 29 январь. /"Дунё" АА/. Тошкент шаҳридаги Инсон ҳуқуқлари уйида бугун 1995 йил 15 сентябрда Хотин-қизлар аҳволи бўйича тўртинчи Бутунжаҳон конференциясида қабул қилинган Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллиги ҳамда Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қабул қилинганининг 45 йиллигига бағишланган тадбир доирасида "Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенцияномли тўпламнинг тақдимоти бўлиб ўтди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази томонидан миллий ва халқаро ҳамкорлар билан биргаликда ташкил этилди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Акмал Саидов тадбирни очар экан, БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 2024 йил 9 сентябрь – 11 октябрь кунлари бўлиб ўтган 57-сессиясида "Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформаси қабул қилинганининг ўттиз йиллигини нишонлаш тадбирлари тўғрисида"ги қарор қабул қилинганига эътибор қаратди. Мазкур халқаро ҳужжатларда барча давлатларнинг хотин-қизларни инсон ҳуқуқларидан тўлиқ ва тенг равишда фойдаланишини таъминлаш, рағбатлантириш ҳамда ҳимоя қилиш борасидаги мажбуриятлари мустаҳкамланганлигини таъкидлади.
Тадбирда, шунингдек, мазкур халқаро-ҳуқуқий воситалар ўтган даврда бутун дунё миқёсида хотин-қизларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатлар ривожига сезиларли ҳисса қўшгани эътироф этилди. Шу жумладан, ўтган йили 1979 йилда қабул қилинган ва 1981 йилда кучга кирган "Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида"ги конвенция (CЕDАW)нинг 45 йиллиги кенг нишонлангани қайд этилди.
CЕDАW хотин-қизларнинг фуқаролик, сиёсий, ижтимоий, иқтисодий ва маданий ҳуқуқларига бағишланган халқаро қонун сифатида эътироф этилган. Бугунги кунда CЕDАW 189 та давлат, шу жумладан Ўзбекистон томонидан 1995 йилда ратификация қилинган. БМТнинг Хотин-қизларни камситишга барҳам бериш қўмитасининг ташкил этилиши ҳам муҳим воқеа бўлиб, иштирокчи-давлатларга гендер тенгликка эришиш доирасида миллий қонунчилик манбаларини мустаҳкамлашга кўмаклашади.
CЕDАWнинг асосий принцип ва қоидалари миллий қонунчилигимизда ва янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясида ўз ифодасини топган. Хусусан, Конституциянинг 42 ва 58-моддаларида аёлларнинг меҳнат ҳуқуқлари бузилишининг олдини олиш, улар учун муносиб турмуш ва иш шароитлари яратиш ҳамда хотин-қизларга жамиятнинг барча жабҳаларида эркаклар билан тенг ҳуқуқ ва имкониятлар таъминланиши назарда тутилган. Мамлакатимизда хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳар томонлама таъминлашга оид 40 дан зиёд норматив-ҳуқуқий ҳужжат қабул қилинган. Бу ўринда, аввало, "Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида", "Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида" ҳамда "Фуқароларнинг репродуктив саломатлигини сақлаш тўғрисида"ги янги қонунлар ҳақида сўз бормоқда.
Шунингдек, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси, 2022–2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегияси, "Ўзбекистон–2030" стратегияси, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий стратегияси, 2030 йилга қадар Ўзбекистонда гендер тенгликка эришиш стратегияси, Барқарор ривожланиш соҳасидаги миллий мақсад ва вазифаларнинг қабул қилиниши ҳисобига гендер тенгликка эришиш ва хотин-қизлар ҳуқуқларини кафолатлаш борасидаги ҳуқуқий асослар тубдан мустаҳкамланди.
Ўзбекистонда хотин-қизларнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётдаги иштирокини кенгайтириш ва уларнинг давлат функцияларини тартибга солишга қўшган ҳиссасини ошириш бўйича фаол ишлар ўз самараларини амалда намоён этмоқда. Хусусан, хотин-қизларнинг давлат бошқарувидаги улуши 35 фоизга етказилди. Янги сайланган Қонунчилик палатаси депутатларининг 38 фоизи, Сенат аъзоларининг 27 фоизини аёллар ташкил этмоқда. Тадбиркор аёллар сафи 37 фоизга кўпайди. Олий таълим муассасаларида таълим олаётган қизлар сони 6 баробар кўпайиб, таълим олаётган талабаларнинг ярмидан ортиғини хотин-қизлар ташкил этмоқда.
Тўплам тақдимоти Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасининг 30 йиллигини кенг нишонлаш доирасида ташкил этилган биринчи тадбир бўлди. Давлат идоралари ва халқаро ташкилотлар мутахассислари, ҳуқуқшунослар, тадқиқотчилар, талабалар ҳамда гендер тенглик масалаларига қизиқадиган жами китобхонларга мўлжалланган мазкур тўпламдан Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенциянинг ўзбек, қорақалпоқ, инглиз ва рус тилларидаги матни жой олган.
Тадбирда Янги Ўзбекистонда гендер тенгликка эришиш борасидаги ислоҳотлар БМТ, Парламентлараро иттифоқ, Жаҳон банки томонидан алоҳида эътироф этилиб, халқаро индексларда акс эттирилаётгани таъкидланди. Мамлакатимиз 2024 йилда гендер тенглик ва бошқарув индекси бўйича 72,8 балл тўплади. Натижада 2022 йил қайд этилган 103-ўриндан 51 поғонага кўтарилиб, 52-ўринни банд этди.
Шунингдек, ўтган йилда юртимиз Жаҳон банкининг "Аёллар, бизнес ва қонун" индексида 48 поғонага юқорилаб, 190 та давлат орасида 91-ўринни эгаллади. Ўзбекистон аёллар ҳуқуқлари ва гендер тенглик соҳасида энг катта натижаларга эришган 5 та мамлакатдан бири сифатида қайд этилди.
Тақдимотда сўзга чиққан миллий ва халқаро экспертлар Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ислоҳотлар қатъий, узвий ва изчил давом эттирилаётганига эътибор қаратиб, бу борадаги самарали саъй-ҳаракатлар миллий, минтақавий ва халқаро даражаларда кенг қўллаб-қувватланаётганини эътироф этдилар. Бундай оқилона ва инсонпарвар сиёсат туфайли мамлакатда гендер тенгликни таъминлаш, хотин-қизлар ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш ишлари том маънода янги босқичга кўтарилгани юқори баҳоланди.

Узбекистан является одной из пяти стран мира, добившихся наибольших результатов в сфере прав женщин и гендерного равенства
ТАШКЕНТ, 29 января. /ИА «Дунё»/. Сегодня в Доме прав человека в Ташкенте состоялась презентация сборника «Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин», посвящённая 30-летию Пекинской декларации и Платформы действий, принятых на Четвёртой Всемирной конференции по положению женщин от 15 сентября 1995 года, а также 45-летию принятия Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Презентация была организована Национальным центром Узбекистана по правам человека в сотрудничестве с национальными и международными партнёрами.
Открывая мероприятие, директор Национального центра Узбекистана по правам человека, академик Акмал Саидов отметил, что на 57-й сессии Совета ООН по правам человека, прошедшей с 9 сентября по 11 октября 2024 года, было принято постановление «О мерах по празднованию тридцатой годовщины принятия Пекинской декларации и Платформы действий». Он подчеркнул, что эти международные документы закрепляют обязательства всех государств по обеспечению, поощрению и защите полноценного и равного доступа женщин к правам человека.
Мероприятие также акцентировало внимание на значимости международно-правовых документов, принятие которых существенно способствовало усилиям по обеспечению гендерного равенства и защите прав женщин в мире. В частности, в прошлом году широко отмечалось 45-летие принятия Конвенции о ликвидации дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ), принятой в 1979 году и вступившей в силу в 1981 году.
КЛДЖ признана важным международным документом, который регулирует права женщин в различных сферах жизни, включая гражданские, политические, социальные и экономические права. На сегодняшний день КЛДЖ ратифицирована 189 странами, включая Узбекистан, который присоединился к документу в 1995 году. Важным этапом стало создание Комитета ООН по ликвидации дискриминации, который помогает государствам совершенствовать свои законодательные инициативы в этой области.
В Узбекистане принципы Конвенции закреплены в законодательных актах и новой редакции Конституции, принятой в 2023 году. В частности, статьи 42 и 58 Конституции гарантируют равные права для женщин, создание достойных условий труда и жизни, а также защиту трудовых прав женщин. В стране разработано более 40 нормативно-правовых актов, включая законы «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин», «О защите женщин от притеснений и насилия», «Об охране репродуктивного здоровья граждан».
Также приняты Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана на 2017–2021 годы, Стратегия развития нового Узбекистана на 2022–2026 годы, Стратегия «Узбекистан-2030», Национальная стратегия Республики Узбекистан по правам человека, Стратегия достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года. Принятие национальных целей и задач в области устойчивого развития значительно укрепило правовую основу для достижения гендерного равенства и обеспечения прав женщин.
Активная работа по расширению участия женщин в общественно-политической жизни и повышению их вклада в государственные функции даёт свои результаты. Так, доля женщин в органах государственного управления увеличилась до 35%. Женщины составляют 38% вновь избранных депутатов Законодательной палаты и 27% членов Сената. Количество женщин-предпринимателей выросло на 37%. Число девушек, обучающихся в высших учебных заведениях, увеличилось в шесть раз, и более половины студентов составляют женщины.
Презентация сборника стала первым мероприятием, организованным в рамках широкого празднования 30-летия Пекинской декларации и Платформы действий. Новый сборник, предназначенный для специалистов государственных органов, международных организаций, юристов, исследователей и всех, кто интересуется вопросами гендерного равенства, содержит текст КЛДЖ на четырёх языках (узбекском, каракалпакском, английском и русском) и направлен на распространение международных стандартов и положений о правах женщин среди широкой аудитории.
На мероприятии было подчеркнуто, что реформы в Новом Узбекистане по достижению гендерного равенства признаны ООН, Межпарламентским союзом, Всемирным банком и отражены в международных индексах. В 2024 году страна набрала 72,8 балла по Индексу гендерного равенства и государственного управления, улучшив свои позиции на 51 место — с 103-го в 2022 году до 52-го в 2024 году. Также в прошлом году Узбекистан поднялся на 48 позиций в индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон», заняв 91-е место из 190 стран. Узбекистан был отмечен как одна из пяти стран, добившихся наибольших успехов в сфере прав женщин и гендерного равенства.
Выступавшие на презентации национальные и международные эксперты отмечали, что реформы в области прав человека в Новом Узбекистане проводятся на твёрдой, последовательной и целенаправленной основе, и признали, что эффективные усилия в этой сфере находят широкую поддержку на национальном, региональном и международном уровнях. Благодарю такой рациональной и гуманной политике, усилия по обеспечению гендерного равенства и защите прав женщин в стране достигли нового уровня, что получило высокую международную оценку.