Жорий йилнинг 21 апрель куни Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди.
Унда сенаторлар, маҳаллий Кенгашлар доимий комиссиялари раислари, Ёшлар парламенти аъзолари, экспертлар, қонун ташаббускорлари, манфаатдор вазирлик ва идоралар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тизимини такомиллаштиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Сенаторлар таъкидлаганидек, бугунги кунда суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш борасида қатор муаммолар мавжуд.
Хусусан, ижро ҳужжати шакллантирилганда суд томонидан жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами (ЖШШИР) ёки юридик шахснинг солиқ тўловчи идентификация рақами (СТИР) киритилмаётганлиги сабабли ижро ҳужжатларини электрон тарзда шакллантириш, улар бўйича пул маблағларини автоматлаштирилган тарзда тақсимлаш ва ундирувчига давлат ижрочисининг аралашувисиз ўтказиш имкони мавжуд эмас.
“Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги Қонунда фуқаролардан қарздорликлари учун ундирув қаратилиши мумкин бўлмаган энг кам кафолатланган даромад миқдори белгиланмаган.
Давлат ижрочиларида ижро ҳаракатларини амалга оширишда мобил видеокузатув воситаларидан фойдаланиш ҳуқуқининг мавжуд эмаслиги нохуш ҳолатларга сабаб бўлмоқда.
Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун мансабдор шахсларга белгиланган маъмурий жазолар содир этилган қилмишга нисбатан мутаносиб эмас.
Юқоридаги ҳолатларни бартараф этиш мақсадида мазкур Қонун ишлаб чиқилган.
Хусусан, “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги Қонунга:
– ундирувчи жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақамини ва ундирувчи юридик шахснинг солиқ тўловчи идентификация рақамини ижро ҳужжатида кўрсатиш;
– ижро ишини юритиш доирасида қабул қилинган қарорлар ва бошқа ҳужжатлар ижро ишини юритишда иштирок этувчи жисмоний шахсларга уларнинг Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталидаги шахсий кабинети орқали, шунингдек юридик шахсларга солиқ тўловчининг шахсий кабинети орқали юборилиши;
– қарздор жисмоний шахсларнинг банклардаги ёки бошқа кредит ташкилотларидаги ҳисобварақларида ҳамда омонатларида турган ёки сақлашга қўйилган пул маблағларига ундирув қаратилиши лозим бўлган пул маблағлари миқдорини аниқлашда меҳнатга ҳақ тўлаш энг кам миқдорининг ярми миқдоридаги пул маблағлари ҳисобга олиниши ва бу миқдорга ундирув қаратилмаслиги;
– давлат ижрочисининг ижро ҳаракатларини амалга оширишда қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ мобил видеокузатув воситаларидан фойдаланишини белгиловчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, Фуқаролик процессуал ва Иқтисодий процессуал кодексларига ҳамда Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексга суд ҳужжати асосида бериладиган ижро варақаси QR-код билан тасдиқланган ҳолда судьянинг электрон рақамли имзоси билан расмийлаштирилиши, тарафларнинг илтимосномасига кўра – суднинг муҳри билан тасдиқланган ҳолда қоғоз шаклда берилиши, ижро варақаси ундирувчи жисмоний шахсларга уларнинг Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталидаги шахсий кабинети орқали, ундирувчи юридик шахсларга эса солиқ тўловчининг шахсий кабинети орқали юборилиши, ундирувчи жисмоний шахснинг шахсий кабинети мавжуд бўлмаса, ижро варақаси унга қоғоз шаклда берилиши билан боғлиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Қонуннинг яна бир аҳамиятли жиҳати. Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс 1982-моддасида айрим турдаги суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисидаги қонунчиликни бузганлик учун назарда тутилган жарималар миқдори оширилмоқда.
Сенаторлар томонидан ушбу Қонуннинг қабул қилиниши фуқаролар, жамият ва давлатнинг ҳуқуқларини ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилишга, суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этишда инсон омилини камайтиришга, мажбурий ижро этиш тизимини янада такомиллаштиришга хизмат қилиши алоҳида қайд этилди.

Обсужден Закон, направленный на совершенствование системы исполнения судебных актов и актов иных органов
21 апреля текущего года состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
В нем приняли участие сенаторы, председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, члены Молодежного парламента, эксперты, инициаторы закона, представители заинтересованных министерств и ведомств, а также средств массовой информации.
На заседании предварительно рассмотрен Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на совершенствование системы исполнения судебных актов и актов иных органов».
Сенаторы отметили, что сегодня существует ряд проблем, связанных с исполнением судебных актов и актов иных органов.
В частности, в связи с тем, что при формировании исполнительного документа судом не вводится персональный идентификационный номер физического лица (ПИНФЛ) или идентификационный номер налогоплательщика (ИНН) юридического лица, отсутствует возможность формирования исполнительных документов в электронном виде, автоматического распределения и передачи денежных средств по ним взыскателю без вмешательства государственного исполнителя.
В Законе «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» не установлен минимальный размер гарантированного дохода, на который не может быть обращено взыскание по задолженностям граждан.
Отсутствие у государственных исполнителей права на использование мобильных средств видеонаблюдения при совершении исполнительных действий приводит к неблагоприятным ситуациям.
Несоразмерны административные наказания, применяемые к должностным лицам за нарушение законодательства об исполнении судебных актов и актов иных органов, по отношению к совершенному деянию.
В целях устранения вышеуказанных обстоятельств был разработан данный Закон.
В частности, в Закон «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» предусматривается внесение изменений и дополнений, устанавливающих:
– указание в исполнительном документе персонального идентификационного номера взыскателя – физического лица и идентификационного номера налогоплательщика взыскателя – юридического лица;
– направление постановлений и иных актов, принятых в рамках исполнительного производства, физическим лицам, участвующим в исполнительном производстве, через их персональный кабинет
на Едином портале интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан, а также юридическим лицам через персональный кабинет налогоплательщика;
– учет денежных средств в размере половины минимального размера оплаты труда, на которые взыскание не обращается при определении размера денежных средств, подлежащих взысканию с денежных средств должников – физических лиц, находящихся на счетах и во вкладах или на хранении в банках или иных кредитных организациях;
– использование средств мобильного видеонаблюдения в соответствии с законодательством при осуществлении исполнительных действий государственного исполнителя.
Также вносятся изменения и дополнения в Гражданский процессуальный и Экономический процессуальный кодексы и в Кодекс об административных правонарушениях. Так, предусматривается, что исполнительный лист, выдаваемый на основании судебного акта, оформляется с использованием электронной цифровой подписи судьи и подтверждается QR-кодом. При этом по ходатайству взыскателя он может быть выдан в бумажной форме с заверением печатью суда. Исполнительный лист направляется взыскателям – физическим лицам в виде электронного документа через их персональный кабинет на Едином портале интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан, а взыскателям – юридическим лицам через персональный кабинет налогоплательщика, если у взыскателя – физического лица отсутствует персональный кабинет, исполнительный лист выдается ему в бумажной форме.
Еще один немаловажный аспект. Статьей 1982 Кодекса об административной ответственности предусматривается увеличение размеров штрафов за нарушение законодательства об исполнении отдельных видов судебных актов и актов иных органов.
Сенаторы особо отметили, что принятие данного Закона служит надежной защите прав и законных интересов граждан, общества и государства, снижению человеческого фактора при исполнении судебных актов и актов иных органов, дальнейшему совершенствованию системы принудительного исполнения.