Уч йил олдин бу борада катта дастур қилингани бугун натижасини бераяпти. Сервис соҳасида қўшимча 1,5 миллион аҳоли доимий даромадга эга бўлди. Хизматлар миқдори 2018 йилдаги 19 миллиард доллардан 65 миллиард долларга ошди. Айниқса, ахборот технологиялари, молиявий хизматлар, туризм, авиация, таълим ва тиббиёт соҳаларида “катта сакраш” бўлди.
Булар яхши, албатта. Лекин имкониятлар бундан жуда кўп. Уларни ҳаётга татбиқ этишда ҳудуд ва соҳаларда яхлитлик йўқ.
Масалан, Хоразмга 6 миллион турист жалб этиш режа қилинган. Лекин бунинг учун самолёт ва поездлар қатнови етарли эмас. Тиббиёт, авиация ва энергетикада хусусий сектор иштирокидаги лойиҳалар 20 миллиард доллардан ошган. Аммо ичимлик суви, канализация ва йўл қурилишида бундай лойиҳалар деярли йўқ.
Йиғилишда шу каби муаммолар таҳлил қилиниб, ҳудуд ва соҳалардаги улкан имкониятлар кўрсатиб ўтилди.
Сўнгги етти йилда аҳоли даромади ва тўлов қобилияти 2 карра ўсгани натижасида хизматларга талаб ортаётгани қайд этилди. Бунинг учун вазирлар ва ҳокимлар хизмат турларини кўпайтириш бўйича ҳар куни изланиб, тадбиркорларга йўл очиши кераклиги таъкидланди.
Бу йил хизматлар ҳажмини 15 фоизга ошириб, 82 миллиард долларга, экспортини эса 8,5 миллиард долларга етказиш, соҳада 2,5 миллион одамни даромадли қилиш мўлжалланган.
Энг катта имконият банк-молия соҳасида. Жумладан, девелоперларга янги мавзелар ҳудудининг 10-15 фоизини нотурар жойга ўтказишга рухсат берилган. Бундан самарали фойдаланиш мақсадида, банклар орқали девелоперлардан мулкларни тўғридан-тўғри сотиб олиш ва тадбиркорларга қулай шартларда ижара ёки лизингга бериш таклифи билдирилди. Бу орқали 50 минг квадрат метр нотурар жойлар муомалага кириши, 100 минг иш ўрни яратилиши мумкин.
Молиявий хизматлар ҳажмини 30 фоизга ошириш кўзда тутилган. Маҳалла банкирлари иш бошлаб, аҳолига яқинлаштирилгани бунда қўшимча имконият. Хусусан, одамлар кўп мурожаат қиладиган кадастр, солиқ, адлия маълумотларини банкларнинг ахборот тизими билан боғлаш хизматлар ҳажмини оширади.
Бу йилдан туманларда сервисни ривожлантириш бўйича янгича ёндашув бўлади. Бу борада 1 минг 156 та драйвер лойиҳа маҳаллий кенгашларда тасдиқланди. Уларнинг инфратузилмасига 1 триллион сўм йўналтирилади.
Жумладан, жорий йилда 72 та соҳил бўйи дам олиш масканлари, туну кун ишлайдиган 154 та туризм ва гастрономик кўчалар ташкил этилади. 62 та истироҳат боғи замонавий қиёфага келтирилади. 364 та йўл бўйи ва бошқа сервис объектлари барпо қилинади.
Икки йил олдин савдо ва хизматлар соҳасидаги корхоналарга ижтимоий солиқ 1 фоиз этиб белгиланган эди. Ўтган даврда корхоналар сони 1,5 карра ошган. Муҳими, кўп тадбиркорлар “соя”дан чиқиб, ойлик маошни тўғри кўрсатишга ўтгани натижасида иш ҳақи 3,2 карра кўпайиб, қўшимча 2,1 триллион сўм солиқ тушган.
Шуларни инобатга олиб, мазкур имтиёз муддатини яна уч йилга узайтириш таклифи маъқулланди. Энди, бу имтиёз сервис корхоналарининг камида 3 миллион сўм ойлик оладиган 30 ёшгача бўлган ишчиларига қўлланади. Қурилиш, савдо ва умумий овқатланиш корхоналари ишчилар билан қисқа муддатли, соддалашган меҳнат шартномаси тузиши мумкин бўлади.
Сўнгги уч йилда 27 турдаги давлат хизматлари хусусий секторга берилди. Лекин вазирликлар тизимида тадбиркорлар қила оладиган хизматлар ҳали кўп. Бу йил яна 29 та давлат хизмати хусусий секторга ўтказилиши айтилди.
Ер участкалари ва давлат мулкини ижарага олиш ёки хусусийлаштириш бўйича очиқ, шаффоф, манфаатли шартларни ишлаб чиқиш ҳамда тадбиркорларга эълон қилиш вазифаси қўйилди.
Ўзбекистон Президентининг 2024 йил 20 декабрда имзоланган ҳудудларда юқори иқтисодий ўсиш ва аҳоли бандлигини таъминлашнинг янги тизимига оид фармони бу борада катта имконият яратди. Унга кўра, бу йил 1 мартдан бошлаб, 10 минг квадратгача бўлган ва 6 ой давомида сотилмаган туманлардаги давлат объектлари тадбиркорларга 10 йилга тўғридан-тўғри ижарага берилади. Тўрт йил давомида ижара ҳақи вақтида тўланса, бу жой тадбиркорга хусусийлаштириб берилади. Ёшларни IT ва чет тилига ўқитиб, халқаро сертификат берадиган тадбиркорлар биринчи йил ижара тўламайди.
Давлатимиз раҳбари масофавий хизматлар экспортини янги босқичга кўтариш зарурлигини таъкидлади. Бунинг учун хорижий давлатлардаги хизматлар бозори ва талабларни ўрганиб, шунга мос мутахассислар тайёрлаш вазифаси қўйилди.
Бу йил креатив иқтисодиётдаги стартап лойиҳалар учун 50 миллион доллар ажратилган. Бу орқали ёшлар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, чет эл компанияларида ишлаётган юртдошларимизни жалб этиш мақсад қилинган.
Умуман, жорий йилда IT хизматлари ҳажмини 30 фоиз ўстириб, 80 триллион сўмдан, экспортини 1 миллиард доллардан ошириш имконияти борлиги айтилди. Ҳудуд ва тармоқлардаги хизматларни рақамлаштириш бўйича ҳам кўрсатмалар берилди.
Сервисни ривожлантиришда қулай транспорт инфратузилмаси жуда муҳим. Ўтган йили транспорт хизматлари 8,6 фоизга ўсиб, 145 триллион сўмни ташкил қилди. Лекин, юқори иқтисодий ўсиш учун бу етарли эмас.
Шу боис мамлакатимиз шаҳарлари ўртасида самолёт ва поезд қатновларини кўпайтириш, мультимодал логистика марказлари қуриб, транзит юк улушини ошириш, таксиларга қулайликни кенгайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгиланди.
Булар орқали жорий йилда транспорт хизматлари ҳажмини 185 триллион сўмга, экспортини 2,3 миллиард долларга олиб чиқиш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.
Хизмат йўналишида энг катта соҳа бу туризм. Сўнгги йилларда 90 дан ортиқ давлатлар билан алоқалар яхшилангани натижасида хорижлик сайёҳлар қарийб 4 карра ошди. Ўтган йили туризм хизматлари экспорти 3,5 миллиард доллар бўлди.
Лекин мамлакатимизнинг салоҳияти бундан анча юқори. Масалан, Малайзия ва индонезиялик мусулмоқлар Умрага боришдан олдин алломаларимиз қабрини зиёрат қилишни хоҳлайди. Улар учун “Умра плюс” хизмати йўлга қўйилиши белгиланди.
Самарқанд, Шаҳрисабз, Бухоро, Хива ва Тошкентдаги туристик мажмуаларда халқаро концерт ва форумлар ўтказиш кўпчиликни ўзига тортади. Ташриф буюрувчилар меҳмонхона, ресторан, савдо ва бошқа кўнгилочар масканларга ҳам мижоз бўлади.
Ижтимоий соҳаларда ҳам имкониятлар кўп. Масалан, ўтган йили “Тиббий хизматлар меҳмондўстлиги” дастури йўлга қўйилган эди. Бу хорижий фуқароларни даволаш ва экспортни ошириш учун қулайлик.
Сўнгги саккиз йилда 125 та янги олий таълим ташкилоти очилган. Лекин бу соҳадаги экспорт имкониятларга мутлақо мос эмас. Ёки бўш турган айрим маданият ва санъат марказларини ҳам хусусий секторга бериш мумкин.
Йиғилишда Президентимиз мутасадди ва тадбиркорлар билан мулоқот қилди. Соҳа масъуллари бу йил ҳудудларда 2 миллион 500 минг аҳолини банд қилиш режалари юзасидан ахборот берди.

Запущенная три года назад масштабная программа уже приносит плоды: в сфере сервиса дополнительно 1,5 миллиона граждан получили источник стабильного дохода, а объем услуг вырос с 19 миллиардов долларов в 2018 году до 65 миллиардов долларов. Особенно заметно ускорение в таких отраслях, как информационные технологии, финансовые услуги, туризм, авиация, образование и медицина.
Несмотря на положительную динамику, потенциал для дальнейшего роста остается значительно выше, а реализация возможностей в регионах и отраслях зачастую не ведется с должной слаженностью.
Так, в Хорезме запланировано привлечение 6 миллионов туристов, но для этого недостаточно как авиарейсов, так и железнодорожного сообщения. В то же время стоимость проектов с участием частного сектора в медицине, авиации и энергетике превысила 20 миллиардов долларов, тогда как в сферах питьевого водоснабжения, канализации и строительства дорог подобных инициатив практически нет.
На совещании были проанализированы существующие проблемы и выявлены огромные возможности.
Отмечено, что за последние семь лет доходы населения и его платежеспособность увеличились в два раза, что привело к росту спроса на услуги. В связи с этим министерствам и хокимам поручено ежедневно искать пути расширения ассортимента услуг и создания благоприятных условий для предпринимателей.
Определены целевые показатели на текущий год: увеличить объем услуг на 15 процентов, до 82 миллиардов долларов, довести экспорт до 8,5 миллиарда долларов, обеспечить занятость 2,5 миллиона человек в данной сфере.
Особые перспективы наблюдаются в банковско-финансовом секторе. Девелоперам разрешено переводить 10–15 процентов новых массивов в категорию некоммерческой недвижимости. Для эффективного использования этого потенциала предложено, чтобы банки напрямую выкупали недвижимость у девелоперов с последующей выгодной арендой или лизингом для предпринимателей. По оценкам, это позволит ввести в оборот 50 тысяч квадратных метров некоммерческой недвижимости и создать 100 тысяч рабочих мест.
Планируется увеличить объем финансовых услуг на 30 процентов. Запуск механизма махаллинских банкиров, приближенных к населению, откроет дополнительные возможности. В частности, интеграция данных кадастровых, налоговых органов и ведомств юстиции в информационные системы банков повысит качество и объем предоставляемых услуг.
С этого года в регионах будет применяться новый подход к развитию сферы сервиса. Местными кенгашами утверждены 1 156 проектов-драйверов, для реализации которых будет выделен 1 триллион сумов.
В рамках этих инициатив планируется создать 72 прибрежные зоны для отдыха, организовать 154 туристические и гастрономические улицы с круглосуточным режимом работы, привести в современный вид 62 парка отдыха, построить 364 объекта придорожного сервиса и других.
Два года назад на предприятиях торговли и услуг была установлена социальная налоговая ставка в размере 1 процента. За этот период число таких предприятий выросло в 1,5 раза. Благодаря тому, что многие предприниматели вышли из «тени» и стали правильно отражать ежемесячную заработную плату, фонд оплаты труда увеличился в 3,2 раза, что обеспечило дополнительные поступления в бюджет на сумму 2,1 триллиона сумов.
С учетом этих результатов предложено продлить действие преференции ещё на три года. Теперь она будет распространяться на работников сервисных предприятий моложе 30 лет, получающих не менее 3 миллиона сумов в месяц. Предприятия строительного, торгового и общественного питания смогут заключать с сотрудниками краткосрочные, упрощенные трудовые договоры.
За последние три года 27 видов государственных услуг переданы частному сектору. Однако в системе министерств остаётся множество услуг, которые могут быть предоставлены предпринимателями. В этом году планируется передать еще 29 государственных услуг в частный сектор.
Кроме того, поставлена задача по разработке открытых, прозрачных и выгодных условий для аренды или приватизации земельных участков и государственной собственности.
Постановление Президента Узбекистана от 20 декабря 2024 года о новой системе обеспечения высоких темпов экономического роста и занятости в регионах создало значительные возможности. Согласно ему, с 1 марта текущего года государственные объекты в районах площадью до 10 тысяч квадратных метрах, не проданные в течение шести месяцев, будут предоставляться предпринимателям в прямую аренду на 10 лет. При условии своевременной оплаты арендной платы в течение четырех лет, предприниматель сможет приватизировать это имущество. Молодым предпринимателям, обучающим молодежь IT и иностранным языкам с выдачей международных сертификатов, аренда в первый год предоставляется бесплатно.
Глава государства подчеркнул необходимость увеличения экспорта дистанционных услуг. Для этого поставлена задача изучить зарубежный рынок услуг и подготовить специалистов, соответствующих его требованиям.
На стартап-проекты в сфере креативной экономики в этом году выделено 50 миллионов долларов, что направлено на поддержку молодежных инициатив и привлечение соотечественников, работающих в иностранных компаниях.
В целом планируется увеличить объем IT-услуг на 30 процентов (до 80 триллионов сумов) и довести экспорт до более чем 1 миллиарда долларов, а также продолжить цифровизацию услуг в регионах и отраслях.
Развитие сервиса невозможно без развитой транспортной инфраструктуры. В прошлом году объем транспортных услуг вырос на 8,6 процента и составил 145 триллионов сумов, что, однако, недостаточно для обеспечения высоких темпов экономического роста.
В связи с этим будут приняты дополнительные меры: увеличение числа авиарейсов и поездов между городами, строительство мультимодальных логистических центров, повышение доли транзитных грузов и расширение сети такси.
По оценкам, благодаря этим мерам в текущем году объем транспортных услуг может достичь 185 триллионов сумов, а экспорт — 2,3 милларда долларов.
Туризм остаётся крупнейшей отраслью сферы услуг. За последние годы благодаря налаживанию контактов с более чем 90 странами число иностранных туристов выросло почти в четыре раза, а экспорт туристических услуг в прошлом году составил 3,5 миллиарда долларов.
Потенциал страны, однако, гораздо выше. Например, граждане Малайзии и Индонезии желают посетить мавзолеи наши великих ученых перед совершением Умры, для чего планируется запуск турпакета «Умра плюс».
Проведение международных концертов и форумов в туристических комплексах Самарканда, Шахрисабза, Бухары, Хивы и Ташкента привлекут большое количество посетителей, что будет способствовать развитию гостиничного бизнеса, ресторанного сектора, торговли и иных сфер досуга.
В социальной сфере также открываются большие возможности. Так, в прошлом году была запущена программа «Медицинское гостеприимство», направленная на привлечение иностранных граждан для лечения и увеличение экспорта медицинских услуг.
За последние восемь лет открыто 125 новых высших учебных заведений, однако экспорт в образовательной сфере остается значительно ниже имеющихся возможностей. Кроме того, некоторые неиспользуемые центры культуры и искусства можно передать частному сектору.
На совещании Президент заслушал отчеты ответственных лиц и провел диалог с предпринимателями. Руководители отрасли доложили о планах по трудоустройству в сфере 2,5 миллион жителей регионов в текущем году.