Бугун, 9 апрель куни Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси ўз ишини якунлади.
Тошкентда деярли бир ҳафта давом этган нуфузли халқаро анжуман парламентлараро мулоқотни, ўзаро ҳамкорлик ва тинчликни мустаҳкамлаш йўлида турли мамлакатлар парламент аъзоларини бирлаштиргани билан ёдда қолади.
Ушбу тарихий Ассамблея Ўзбекистон парламенти мезбонлигида муваффақиятли ўтказилди ва унда 130 давлатдан 1400 га яқин делегат, шу жумладан 740 нафар парламент аъзоси, шунингдек 50 дан ортиқ халқаро ва кузатувчи ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Тадбирда 100 дан ортиқ парламент спикерлари ва спикер ўринбосарлари иштирок этгани геосиёсий қарама-қаршиликлар кучайган бир пайтда парламент дипломатияси анъанавий халқаро муносабатларда муҳим ўрин тутишини кўрсатди.
Парламентларнинг аёл аъзолари Ассамблея иштирокчиларининг 37 фоизидан ортиғини ташкил этди. Бу 2022 йилдан бери Парламентлараро иттифоқ ассамблеясида аёллар иштирокининг энг юқори кўрсаткичидир.
Ассамблея доирасида 70 га яқин турли тадбирлар ўтказилиб, уларда гендер тенглик, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш, фуқаролар саломатлигини сақлаш, экология ва иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш каби муҳим масалалар муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан Ассамблеянинг махсус ялпи мажлисидаги нутқида илгари сурилган муҳим ташаббуслар Парламентлараро иттифоқ аъзолари томонидан юқори баҳоланди.
Давлатимиз раҳбари Украина атрофидаги вазият бўйича бошланган музокаралар жараёни ижобий натижа беришига умид билдирди ҳамда Фаластин-Исроил низосини ҳал этишнинг ягона ва адолатли йўли “икки халқ учун икки давлат” тамойилини амалга ошириш эканини таъкидлади. Афғонистоннинг халқаро майдонда яккаланиб қолишига йўл қўймаслик муҳимлиги қайд этилди. Парламентларнинг илғор ташаббусларни қўллаб-қувватлаш, қайта тикланувчи энергия манбалари ва «яшил» технологияларга ўтишни рағбатлантириш, сунъий интеллектдан фойдаланиш этикаси бўйича намунавий қонун ишлаб чиқиш, камбағалликдан чиқиш йўлларини излаш бўйича муҳим вазифалари таъкидлаб ўтилди.
Ассамблеянинг якуний ялпи мажлисида Парламентлараро иттифоқнинг 150-ассамблеяси Президенти, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева сўзга чиқиб, барча иштирокчиларга чуқур миннатдорлик билдирди. У ўз нутқида мазкур анжуман нафақат тарихий санани нишонлаш билан аҳамиятли бўлганини, балки парламентлараро ҳамкорликнинг янги даврини бошлаб берганини қайд этди.
Якуний ялпи мажлисда Парламентлараро иттифоқнинг Президенти Тулия Эксон ва Бош котиби Мартин Чунгонг ҳам сўзга чиқиб, Ассамблея дунё парламентларини бир юз эллигинчи марта бир жойда тўплаган тарихий воқеа сифатида ўзининг аҳамиятини намоён этганини, Ўзбекистон томонидан барча зарур шарт-шароитлар яратилганини ва ташкилий ишлар юқори даражада амалга оширилганини алоҳида эътироф этди.
Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси якунида Глобал парламент ҳамжамияти ижтимоий тараққиёт ва адолат йўлида парламент ҳаракатларига бағишланган муҳим ҳужжат – Тошкент декларацияси қабул қилинди. Унда ижтимоий тараққиёт борасидаги саъй-ҳаракатларни янгилаб боришга қаратилган ишлар, мавжуд ва юзага келаётган масалаларга биргаликда ечим топиш зарурияти таъкидланган. Мазкур декларацияда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясидаги нутқида илгари сурган ташаббуслар қамраб олинган.
Шунингдек, Ассамблеяда иккита муҳим резолюция қабул қилинди: “Фаластинда икки давлатли ечимни илгари суришда парламентларнинг роли” ва “Барқарор ривожланишга қарши қуролли можаролар таъсирини юмшатиш бўйича парламент стратегиялари”.
Парламентлараро иттифоқнинг ассамблеяси Ўзбекистоннинг дунё парламентаризмидаги етакчилигини намоён этди, Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясининг Тошкент декларацияси эса глобал ижтимоий тараққиёт вa адолат учун “йўл харитаси” бўлиб хизмат қилади.

Сегодня, 9 апреля, завершила свою работу 150-я юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза.
Престижная международная ассамблея, продолжавшаяся в Ташкенте почти неделю, запомнится тем, что объединила парламентариев разных стран для укрепления межпарламентского диалога, взаимного сотрудничества и установления мира.
Эта историческая Ассамблея, успешно прошедшая эгидой парламента Узбекистана, собрала около 1400 делегатов из 130 стран, включая 740 парламентариев, а также более 50 представителей международных организаций и организаций-наблюдателей.
Участие в мероприятии более 100 спикеров и заместителей спикеров парламентов свидетельствует о том, что парламентская дипломатия играет важную роль в традиционных международных отношениях в условиях обострения геополитических противоречий.
Женщины-парламентарии составили более 37 процентов участников Ассамблеи. Это самый высокий показатель участия женщин в Ассамблее Межпарламентского союза с 2022 года.
В рамках Ассамблеи проведено около 70 различных мероприятий, в рамках которых обсуждались такие важные вопросы, как гендерное равенство, социальная поддержка населения, охрана здоровья граждан, экология и смягчение последствий изменения климата.
Важные инициативы, выдвинутые Президентом Республики Узбекистан Ш. Мирзиёевым в выступлении на специальном пленарном заседании Ассамблеи, получили высокую оценку членов Межпарламентского союза.
Глава нашего государства выразил надежду, что начатый переговорный процесс по ситуации вокруг Украины даст положительный результат и подчеркнул, что единственным и справедливым решением палестино-израильского конфликта является реализация принципа «два государства для двух народов». Отмечена важность не допустить изоляции Афганистана на международной арене. Подчеркнуты важные задачи парламентов по поддержке передовых инициатив, стимулированию перехода на использование возобновляемых источников энергии и «зеленых» технологий, разработке модельного закона по этике использования искусственного интеллекта, поиску путей выхода из бедности.
На заключительном пленарном заседании Ассамблеи выступила Президент 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза, Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева, которая выразила глубокую благодарность всем участникам. В своем выступлении она отметила, что данная ассамблея знаменательна не только тем, что отмечалась историческая дата, но и тем, что открыла новый период межпарламентского сотрудничества.
На заключительном пленарном заседании также выступили Президент Межпарламентского союза Тулия Эксон и Генеральный секретарь организации Мартин Чунгонг, которые особо отметили, что Ассамблея продемонстрировала свою значимость как историческое событие, собравшее парламенты мира в сто пятидесятый раз в одном месте, а Узбекистаном были созданы все необходимые условия и организационная работа проведена на высоком уровне.
По завершении 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза принят важный документ, посвященный парламентскому движению Глобального парламентского сообщества по пути социального развития и справедливости – Ташкентская декларация. В нем подчеркивается работа, направленная на обновление усилий по социальному развитию, необходимость совместного поиска решений существующих и возникающих проблем. Декларация охватывает инициативы, выдвинутые Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в выступлении на 150-й юбилейной Ассамблее Межпарламентского союза.
Также на Ассамблее приняты две важные резолюции: «Роль парламентов в продвижении двустороннего решения в Палестине» и «Парламентские стратегии по смягчению последствий вооруженных конфликтов против устойчивого развития».
Ассамблея МПС продемонстрировала лидерство Узбекистана в мировом парламентаризме, а Ташкентская декларация 150-й юбилейной Ассамблеи Межпарламентского союза станет «дорожной картой» для глобального социального развития и справедливости.