АҚШ Конгрессида “Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли” китобининг тақдимоти ўтказилди
Вашингтонда АҚШ Конгресси биносида “Янги Ўзбекистон: Шавкат Мирзиёев йўли” номли китобнинг тақдимоти ўтказилди.
Тақдимот маросимида Олий Мажлис Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, АҚШ Конгресси, Оқ уй, Давлат департаменти, етакчи федерал агентликлар, халқаро компаниялар, бизнес-ассоциациялар ҳамда дипломатик ва эксперт доиралардан 70 дан ортиқ вакиллар иштирок этди.
Тадбир иштирокчилари Янги Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, давлат бошқаруви, инсон ҳуқуқлари, иқтисодиёт, таълим, гендер тенглик ва ташқи сиёсат соҳаларидаги ўзгаришлар ҳақида фикр алмашди.
Тадбирда таълим, соғлиқни сақлаш, гендер сиёсат ва ижтимоий ҳимоя соҳаларида эришилган ютуқлар, хусусан, аёллар ҳуқуқлари ҳамда ёшлар салоҳиятининг ошишига алоҳида эътибор қаратилди.
Сўзга чиққан АҚШ Конгресси аъзолари китоб чоп этилишини юксак баҳолаб, Президент Шавкат Мирзиёевни замонавий сиёсий етакчи ва демократик ислоҳотларга интилувчи давлат раҳбари сифатида эътироф этишди.
Таъкидланганидек, 2017 йилдан буён Ўзбекистон ва АҚШ ўртасида таълим ва ёшлар сиёсати соҳасида мустаҳкам ҳамкорлик йўлга қўйилганини таъкидлади. Минглаб ўзбекистонлик талабалар ва мутахассислар АҚШда малака ошириш имконига эга бўлмоқда.
Янги Ўзбекистон ташқи сиёсатининг очиқлик, мулоқот ва прагматизм тамойилларига асослангани алоҳида қайд этилди.
Тақдимот якунида китоб мазмунига асосланган ҳолда қатор давра суҳбатлари ва таҳлилий учрашувларни ташкил этиш, улар доирасида Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш бўйича келишувларга эришилди.

В Конгрессе США состоялась презентация книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева»
В здании Конгресса США в Вашингтоне состоялась презентация книги «Новый Узбекистан: путь Шавката Мирзиёева».
В мероприятии приняли участие первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Содик Сафоев, более 70 представителей Конгресса США, Белого дома, Госдепартамента, ведущих федеральных агентств, международных компаний, бизнес-ассоциаций, а также дипломатических и экспертных кругов.
Участники обменялись мнениями о проводимых в Новом Узбекистане реформах, изменениях в области государственного управления, реализации прав человека, в сферах экономики, образования, гендерного равенства и внешней политики.
Конгрессмены США в своих выступлениях высоко оценили изданную книгу и признали Президента Шавката Мирзиёева современным политическим лидером и главой государства, стремящимся к демократическим реформам.
Подчеркивалось, что с 2017 года между Узбекистаном и США налажено тесное сотрудничество в области образования и молодежной политики, тысячи студентов и специалистов из Узбекистана получают возможность повысить квалификацию в США.
Особо отмечалось, что новая внешняя политика Узбекистана строится на принципах открытости, диалога и прагматизма.
В ходе мероприятия внимание уделено достижениям в области образования, здравоохранения, гендерной политики и социальной защиты, в частности прав женщин, наращивания потенциала молодежи.
По завершении презентации достигнута договоренность по организации серии «круглых столов» и аналитических встреч, исходя из содержания книги, а также по обсуждению в их рамках перспектив сотрудничества между Узбекистаном и США.