4 апрель куни диёримизда “Марказий Осиё – Европа Иттифоқи” биринчи саммити бўлиб ўтди. Анжуманнинг асосий натижаси якуний қўшма декларацияда акс этди.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсатдаги фаоллиги, нуфузли халқаро форум ва конференцияларни муваффақиятли ўтказаётгани, етакчи мамлакатлар билан тенг ҳуқуқли мулоқот олиб бораётгани юртимизни глобал саҳнада танитмоқда.
Европа Иттифоқи етакчилари Самарқандда икки минтақа ҳамкорлигини мустаҳкамлашга қаратилган қатор таклифларни илгари сурди. Хусусан, Европа кенгаши Президенти Антониу Кошта ЕИ Марказий Осиё билан ўзаро манфаатли, чуқур ва истиқболли шериклик қуришга тайёрлигини таъкидлади:
– Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга самимий меҳмондўстлик ва гўзал юртдаги қабул учун чуқур миннатдорлик билдираман. Илк саммитимиз қадимий Самарқандда – минтақада муҳим ўрин тутган масканда ўтказилгани рамзий маънога эга. Мен замонавий Самарқанд тарихи янги саҳифасига гувоҳ бўлганимдан фахрланаман. Зеро, бугун ҳамкорлигимиз янги – стратегик даражага кўтарилмоқда.
Европа Иттифоқи ва Марказий Осиёнинг беш давлати ўртасида дипломатик муносабат ўрнатилганига 30 йил тўлди. Бошқача айтганда бизни боғлаб турувчи мустаҳкам ришталар аҳамиятини тўлиқ англаш пайти келди. Бугунги халқаро вазиятда қонун-қоидага асосланган, самарали ва адолатли мультилатерал тизимнинг аҳамияти беқиёс.
Учрашувимиз кўп томонлама шерикликни янада мустаҳкамлаш имконини яратиб, тинч ва фаровон жаҳон тартибини қўллаб-қувватлашга умумий интилишимизни тасдиқлайди.
Ўзбекистоннинг Самарқанд иқлим форумига мезбонлик қилиши алоҳида диққатга сазовор. Бу ташаббус минтақа учун ўта муҳим аҳамият касб этадиган иқлим ўзгариши ва сув ресурсларини бошқаришдек глобал муаммода ҳамкорлик жуда зарурлигини кўрсатади. Замонамизнинг энг долзарб таҳдидлардан бири сифатида айни масалага фақат узвий ҳаракат орқали ечим топишимиз мумкин.
Европа Иттифоқи Марказий Осиё учун асосий инвесторлардан бири, минтақанинг иккинчи йирик савдо ҳамкори. Энди ҳамкорлигимизни янада юқори босқичга кўтариш вақти келди. Иқлим ўзгариши фақат минтақа манфаати эмас, балки дунё барқарорлиги, хавфсизлиги ва фаровонлиги учун ҳам умумий ҳаракатни талаб қилади.
Қайд этиш керак, сув танқислиги, ҳаво ифлосланиши, табиий муҳит бузилиши ва биология хилма-хиллиги йўқолиши ҳар икки томон учун жиддий таҳдид.
Сўнгги йилларда Иттифоқ 2019 йил қабул қилинган Марказий Осиё стратегияси, 2023 йил тасдиқланган ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича Йўл харитаси ҳамда Европа Иттифоқи Глобал дарвозаси стратегияси доирасида ҳамкорликни фаоллаштирди. Ҳозир рақамли технология, транспорт ва хом ашё соҳасида янги йўналишларни ўрганяпмиз.
Умумий стратегик шериклик самарадорлигини ошириб, аниқ натижага эга тизим яратишимиз шарт. Бугунги дунёда хавфсизликка оид муаммо чуқурлашмоқда. Бундай таҳдидлар трансчегаравий тусга эга. Ҳеч бир минтақа айни хавфдан холи эмас. Шунинг учун икки томонлама, минтақавий ва халқаро миқёсда ҳамкорликни янада мустаҳкамлашимиз зарур.
ЕИ Марказий Осиё учун хавфсизлик соҳасида кўп йиллик шерик. Чегарани бошқариш ва гиёҳванд моддаларга қарши курашиш дастурлари минтақага интилишимиз инъикоси. Шунингдек, терроризмнинг молиявий манбаларини тўсиш ва радикаллашув олдини олишда ҳам бирга ишлаймиз.
Мунтазам равишда ўтказиладиган гиёҳванд моддаларга қарши амалиёт соҳадаги ҳамкорликни кучайтириш имконини беради. Айниқса, биргаликда терроризм ва зўравон экстремизмга қарши махсус мулоқот бошлашга келишганимиздан мамнунман. Бу умумий хавфсизлик таҳдидини йўқотишга йўналтирилган муҳим қадам.
Фурсатдан фойдаланиб, Қирғизистон ва Тожикистонни 13 март куни имзоланган тарихий чегара битими муносабати билан қутлайман. Бу нафақат икки давлат, балки бутун минтақа учун улкан ютуқ. Нотинч замонда низоларни шундай тинч йўл билан ечиш намунаси жуда зарур.
Афғонистон билан боғлиқ терроризм, зўравон экстремизм ва гиёҳванд моддалар савдоси хавфи Европа учун ҳам жиддий таҳдид туғдирмоқда. Марказий Осиё бу муаммони бартараф қилишда улкан тажрибага эга. Демак, биргаликда минтақа барқарорлигини таъминлаш устида ишлашимиз мумкин.
Бугунги дунёда маълумотни суистеъмол қилиш мақсадида тарқатилаётган сохта хабарлар – дезинформация кучайиб бормоқда. Европа Иттифоқи бу таҳдидни жуда жиддий қабул қилиб, ички ва ташқи ҳамкорлар барқарорлигини мустаҳкамлашга содиқ.
Ҳозир Украинада адолатли ва барқарор тинчликка эришиш учун янги имконият пайдо бўлган. Бу жараённи биргаликда қўллаб-қувватлашимиз лозим. Европа Иттифоқи жараёнга ҳисса қўшишга тайёр. БМТ Низомида белгилаб қўйилган тамойиллар фақат қоғоздаги сўзлар эмас, инсоният тинчлиги, халқлар фаровонлигини таъминлашга қаратилган умумий ваъдаларимиздир.
Илк саммитимиз ишончга асосланган минтақавий ҳамкорлик жаҳон саҳнасида барқарорлаштирувчи вазифасини бажариши мумкинлигининг яққол намунасидир. ЕИ Марказий Осиё билан ўзаро манфаатли, чуқур ва истиқболли шерикликка тайёр. Биз келажакка умид ва ишонч билан қараймиз, шиоримиз – “Келажакка сармоя” иборасини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз.
Муносабатларимиз ҳеч қачон бу даражада мустаҳкам бўлмаган. Энди янада юқори мақсадлар сари одимлаш фурсати етди. Қўшма стратегик шерикликнинг янги саҳифаларини биргаликда ёзамиз!

В нашей стране состоялся первый саммит «Центральная Азия – Европейский союз».
Активность Узбекистана во внешней политике, успешное проведение престижных международных форумов и конференций, ведение равноправного диалога с ведущими странами способствуют повышению авторитета нашей страны на международной арене.
Лидеры Европейского союза и Центральноазиатской пятерки выдвинули в Самарканде ряд предложений, направленных на укрепление сотрудничества между двумя регионами. Президент Евросовета Антониу Кошта подчеркнул готовность ЕС к построению взаимовыгодного, глубокого и перспективного партнерства с нашим регионом.
– Я выражаю глубокую благодарность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за искреннее гостеприимство и прием в прекрасной стране, - говорит А. Кошта. - Символично, что наш первый саммит проходит в древнем Самарканде – важном центре региона. Я горжусь тем, что стал свидетелем новой страницы в современной истории Жемчужины Востока. Наше сотрудничество поднимается на новый – стратегический уровень.
Исполнилось 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Европейским союзом и пятью государствами Центральной Азии. Пришло время в полной мере осознать значение прочных уз, связывающих нас. В нынешней международной ситуации неоценима роль основанной на правилах, эффективной и справедливой мультилатериальной системы.
Наша встреча открыла возможность для дальнейшего укрепления многостороннего партнерства и подтверждает общее стремление к процветающему миропорядку.Особенно примечательно, что Узбекистан выступил организатором Самаркандского климатического форума. Эта инициатива демонстрирует крайнюю необходимость сотрудничества в решении глобальных проблем, таких как изменение климата и управление водными ресурсами, которые имеют чрезвычайно важное значение для региона. Мы можем найти решение проблемы – одной из самых актуальных угроз современности только посредством объединения усилий и совместных действий.
Европейский союз является одним из основных инвесторов в Центральной Азии и вторым по величине торговым партнером региона. Пришло время поднять наше сотрудничество на еще более высокий уровень. Изменение климата требует укрепления взаимодействия не только в интересах региона, но и для глобальной стабильности, безопасности и процветания. Дефицит воды, загрязнение воздуха, разрушение окружающей среды и утрата биоразнообразия являются серьезными угрозами для всех.
В последние годы ЕС активизировал сотрудничество в рамках Стратегии по Центральной Азии, принятой в 2019 году, “дорожной карты” по углублению сотрудничества, утвержденной в 2023 году, а также Глобального шлюза. Сейчас мы изучаем новые направления в сфере цифровых технологий, транспорта и сырья. Мы обязаны повысить эффективность нашего стратегического партнерства и создать систему, ориентированную на конкретные результаты. В современном мире углубляются проблемы безопасности. Подобные угрозы носят трансграничный характер. Ни один регион не застрахован от такой опасности, поэтому еобходимо укреплять сотрудничество на двустороннем, региональном и международном уровнях.
ЕС является многолетним партнером Центральной Азии в сфере безопасности. Наши программы по управлению границами и борьбе с наркотиками отражают нашу приверженность региону. Мы также совместно работаем над пресечением финансовых источников терроризма и предотвращением радикализации. Регулярно проводимые антинаркотические операции позволяют усилить сотрудничество в этой сфере. Особенно рад достижению договоренности о запуске специального диалога по борьбе с терроризмом и насильственным экстремизмом. Это важный шаг, направленный на устранение общей угрозы безопасности.
Пользуясь случаем, поздравляю Кыргызстан и Таджикистан с подписанием исторического соглашения о границе. Это - огромное достижение не только для двух стран, но и для всего региона. В неспокойное время крайне необходим пример такого мирного урегулирования конфликтов.
Связанные с Афганистаном угрозы терроризма, насильственного экстремизма и наркоторговли представляют серьезную опасность и для Европы. ЦА обладает огромным опытом в борьбе с этим злом, поэтому мы можем совместно работать над обеспечением стабильности в регионе.
В современном мире усиливается распространение фейк-ньюс. Европейский союз очень серьезно относится к этой угрозе и привержен укреплению устойчивости внутренних и внешних партнеров.
В Украине появился новый шанс на достижение справедливого и устойчивого мира. Мы должны совместно поддержать этот процесс. Европейский союз готов внести свой вклад. Принципы, закрепленные в Уставе ООН, – это не просто слова на бумаге, а наши общие обязательства по обеспечению мира для человечества и благополучия народов.
Наш первый саммит – яркий пример того, как основанное на доверии региональное сотрудничество может выполнять стабилизирующую функцию на мировой арене. ЕС готов к взаимовыгодному, глубокому и перспективному партнерству с вашим регионом. Мы смотрим в будущее с надеждой и уверенностью и полностью поддерживаем наш девиз – «Инвестиции в будущее».
Наши отношения никогда не были настолько крепкими. Теперь пришло время двигаться к еще более высоким целям. Вместе мы заполним новые страницы совместного стратегического партнерства!