Замон билан ҳамнафас Конституция
2023 йилнинг 13 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси Навоий бўлими Илмий-тадқиқот лабораторияси биносида “Конституцияда инсон қадри ва янги Ўзбекистонни барпо этишдаги мас'улият” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг мазмун-моҳияти, юрт, жамият равнақи, фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини мустаҳкамлашдаги аҳамияти хусусида сўз юритилди. Унда ФА Навоий бўлими олимлари, докторант ва стажёр-тадиқотчилари қатнашдилар.
Тадбирда сенатор, Навоий шаҳар “Меҳрибонлик уйи” директори Дилбар Орзийева, ФА Давлат ва ҳуқуқ институти директори Муроджон Турғунов ва мазкур институтнинг бўлим бошлиғи Миродил Баратов ва бош илмий ходими Ниғмонжон Азизов ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази бош юрисконсул'ти Рустам Атовуллайевлар “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси юзасидан фикрлар билдирдириб, янгиланаётган Конституцияга киритилган ўзгаришлар, янги модда ва нормалар ҳақида гапириб ўтдилар. Шунингдек, меҳмонлар томонидан “Конституцияда инсон қадри ва янги Ўзбекистонни барпо этишдаги мас'улият”, “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига оид референдум: моҳият ва тартиб-таомиллар” мавзусидаги ма'рузалари тингланди.
Иштирокчилар Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳаси ҳамда референдум бўйича ўзларини қизиқтирган барча саволларга мутахассислардан батафсил жавоб олдилар.
Тадбир якунида ФА Навоий бўлими раис ўринбосари Қувондиқ Нурбойев барчани 30 апрель куни ўтказиладиган Умумхалқ референдумида фаол қатнашишларини сўраб қолди.

Конституция, идущая в ногу со временем
13 апреля 2023 года в здании Научно-исследовательской лаборатории Навоийского отделения Академии наук Республики Узбекистан состоялся круглый стол на тему «Ценность человека в Конституции и ответственность за становление нового Узбекистана».
На круглом столе обсуждалась суть Конституции Республики Узбекистан в новой редакции, её значение в укреплении страны, процветании общества, защите прав и интересов граждан. В нём приняли участие учёные, докторанты и стажёры-исследователи Навоийского отделения АН.
На мероприятии с докладами выступили сенатор, директор детского дома «Мехрибонлик» города Навои Дилбар Орзиева, директор Института государства и права Академии наук Муроджон Тургунов, начальник отдела данного института Миродил Баратов и главный научный сотрудник Нигмонжон Азизов, а также главный юрисконсульт Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Рустам Атовуллаев. Они рассказали об изменениях и дополнениях, вносимых в Основной Закон страны.
Участники получили подробные ответы от экспертов по всем интересующим их вопросам о проекте Конституции и о порядке проведения Всенародного референдуме.
В завершение мероприятия заместитель председателя Навоийского отделения АН Кувондик Нурбоев призвал всех принять активное участие во Всенародном референдуме, который состоится 30 апреля.