Ислом ҳамкорлик ташкилоти ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий қўмитасининг навбатдаги сессиясида Ўзбекистон вакиллари қатнашмоқда
ЖИДДА, 23 май. /“Дунё” АА/. Жидда шаҳрида ўтказилаётган Ислом ҳамкорлик ташкилоти (OIC) ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий қўмитасининг (IPHRC) навбатдаги 21-сессиясида Ўзбекистон Инсон ҳуқуқлари миллий маркази директори ўринбосари Мирзатилло Тиллабоев ҳамда мамлакатимиз Бош консуллиги вакиллари ҳам қатнашаётир, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Сессияда OICга аъзо ва кузатувчи давлатларнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари, тегишли халқаро ва минтақавий ташкилотлар экспертлари, OIC Бош котибиятининг юқори мансабдор шахслари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этмоқда.
Ушбу тадбир “Бизнес ва инсон ҳуқуқлари: OIC мамлакатлари учун меъёрий асослар ва амалиётга татбиқ этиш бўйича йўриқномалар” мавзусига бағишланди.
“Бизнес ва инсон ҳуқуқлари” мавзуси доирасида БМТ ва ИҲТ ихтисослашган институтларининг халқаро экспертлари ўртасида ўзига хос баҳс-мунозаралар бўлиб ўтмоқда.
Сессиянинг навбатдаги йиғилишларида “Аёллар ва болалар ҳуқуқлари ва “Аёлларнинг таълим олиш ҳуқуқи” мавзусидаги семинарларнинг ўтказилиши режалаштирилган.
Сессиядаги баҳс-мунозаралар ва муҳокамалар натижаси ўлароқ, асосий тавсияларни ўзида акс эттирувчи якуний ҳужжатнинг қабул қилиниши режалаштирилган.
Ушбу тадбир доирасида Ўзбекистон Инсон ҳуқуқлари миллий маркази директори ўринбосари Мирзатилло Тиллабоевнинг IPHRC янги ижрочи директори, OIC Бош котибининг инсон ҳуқуқлари бўйича маслаҳатчиси Нура ал-Рашуд хоним  билан учрашуви бўлиб ўтди.
Мулоқот чоғида инсон ҳуқуқлари бўйича икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги даражаси ва истиқболлари атрофлича муҳокама этилди. Турли минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Нура ал-Рашуд хоним Имом Бухорий ва Имом Термизий каби буюк алломалар юрти бўлмиш Ўзбекистон вакили билан учрашаётганидан мамнун эканлигини айтди.
Суҳбатдошга Ўзбекистон Президентининг “Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганлигининг 75-йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги Фармонида ўз ифодасини топган муҳим маълумотлар тақдим этилди.
Шу ўринда, жорий йил сентябрь ойида Тошкентда ўтказиладиган Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75-йиллигига бағишланган «Ёшлар ҳуқуқлари: имкониятлар ва ҳимоя қилиш механизмлари» мавзусидаги халқаро форумда иштирок этиш учун IPHRC ижрочи директори Нура ал-Рашуд хоним таклиф этилди.

Узбекистан принимает участие в 21-м заседании Независимой постоянной комиссии по правам человека при ОИС
ДЖИДДА, 22 мая. /ИА “Дунё”/. Заместитель директора Национального центра по правам человека Узбекистана Мирзатилло Тиллабаев и представители Генерального консульства нашей страны в Саудовской Аравии принимают участие в очередном, 21-м заседании Независимой постоянной комиссии по правам человека при Организации исламского сотрудничества (НПКПЧ ОИС), которое проходит в Джидде, сообщает корреспондент ИА “Дунё”.
В заседании принимают участие представители  национальных правозащитных институтов государств-членов и наблюдателей ОИС, эксперты профильных международных и региональных организаций, высокопоставленные лица Генерального секретариата ОИС и представители средств массовой информации.
Мероприятие проходит под девизом «Бизнес и права человека: нормативная база и рекомендации по внедрению для стран ОИС».
Планируется, что на следующих заседаниях сессии состоятся семинары на темы «Права женщин и детей» и «Право женщин на образование».
По итогам дебатов и дискуссий на 21-й сессии НПКПЧ планируется принять итоговый документ, отражающий основные рекомендации.
В рамках 21-й сессии состоялась встреча главы делегации Узбекистана с новым исполнительным директором НПКПЧ, советником по правам человека генерального секретаря ОИС госпожой Нурой аль- Рашуд.
В ходе беседы были обсуждены текущий уровень и перспективы двустороннего сотрудничества в области прав человека. Состоялся обмен мнениями по различным региональным и международным вопросам.
Нура аль-Рашуд выразила дань уважения бесценному духовному наследию Узбекистана – родины таких великих ученых, как Имам Бухари и Имам Термизи.
В ходе беседы отмечалось, что в нашей стране планируюется целый ряд мероприятий в рамках празднования 75-летия принятия Всеобщей декларации прав человека, о чем издан соответствующий указ главы государства.
В данном контексте исполнительный директор НПКПЧ была приглашена принять участие в Международном форуме, посвященном данному событию, который пройдет в Ташкенте в сентябре текущего года.