Аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш: халқаро ва миллий механизмлар
6-7 сентябрь кунлари Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказида шу мавзуда ўқув курси ўтказилди. Машғулотлар Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Республика маркази билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори, академик Акмал Саидов тингловчиларга ўқув курсидан кўзланган асосий мақсад ва вазифалар ҳақида атрофлича тушунча берди. Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз икки йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги нутқида, жумладан, жамият ҳаётининг барча соҳаларида аёллар учун тенг имкониятлар яратиш зарурлигига эътибор қаратилгани алоҳида таъкидланди.
Бугунги шиддатли ва мураккаб глобаллашув даврида инсон ҳуқуқларининг ажралмас қисми сифатида хотин-қизларнинг ҳуқуқларига риоя қилиниши соҳасидаги вазият ҳам жаҳон ҳамжамиятини ташвишга солмоқда. Маълумки, БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 1979 йил 18 декабрда Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция қабул қилинган.
Ушбу Конвенцияга Ўзбекистон 1995 йил 6 майда қўшилган. Конвенциянинг бажарилиши бўйича Ўзбекистоннинг Олтинчи даврий маърузаси БМТ Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш қўмитасининг 2022 йил 15-16 февраль кунлари бўлиб ўтган 81-сессиясида кўриб чиқилди.
Ўзбекистонда аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий тизими яратилган ва у олтита йўналишдан иборат. Биринчидан, бу борада зарур ҳуқуқий база яратилган; иккинчидан, тегишли институционал тизимга асос солинган; учинчидан, муайян ўқув-тарбия ишлари йўлга қўйилган; тўртинчидан, соҳага оид қонунлар ижросининг мониторинги олиб борилмоқда; бешинчидан, фуқаролик жамияти институтларининг имкониятларидан самарали фойдаланилмоқда; олтинчидан, аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро ҳамкорлик изчил амалга оширилмоқда.
Мамлакатимизда гендер тенглик масаласи давлат сиёсати даражасига кўтарилган бўлиб, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясида ҳам ушбу муҳим масалалар ўз аксини топди. Шунингдек, 2030 йилга қадар Ўзбекистон Республикасида гендер тенгликка эришиш стратегиясида хотин-қизларга нисбатан зўравонликка барҳам бериш бўйича муҳим чора-тадбирлар белгиланган.
Кейинги йилларда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегиясига мувофиқ хотин-қизларни ҳимоя қилиш, уларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини, жамиятда аёлларга нисбатан тазйиқ ва зўравонлик бўйича муросасизликни таъминлаш борасида қатор қонун ҳужжатлари қабул қилинди. БМТнинг Барқарор ривожланиш мақсадларини амалга ошириш доирасида Ўзбекистонда гендер тенгликни таъминлаш, барча хотин-қизларнинг ҳуқуқларини кенгайтиришга қаратилган 9 та мақсад ишлаб чиқилган ва изчил амалга оширилмоқда.
Ўқув курсида Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш республика маркази, унинг ҳудудий бўлимлари ва намунали туманлараро марказлари директорлари ҳамда ҳуқуқшунослари – жами 50 нафар тингловчи иштирок этди. Машғулотлар Ўзбекистон Президентининг 2023 йил 7 февралдаги қарори билан тасдиқланган Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастури доирасида ўтказилди.
Бунда асосий эътибор, БМТнинг устав органлари ва шартномавий қўмиталари тавсияларини ҳисобга олган ҳолда, аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш марказлари раҳбар ва ходимларининг аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий асосларини халқаро амалиёт ҳамда миллий тажриба негизида қўллашга оид амалий кўникмаларини янада ривожлантиришга қаратилди. Офлайн ва онлайн тарздаги машғулотларда:
• инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларнинг мазмун-моҳияти ва мамлакат миллий ҳуқуқий тизими учун аҳамияти;
• аёллар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий асослари: халқаро ва миллий механизмлар;
• хотин-қизларга нисбатан тазйиқ ва зўравонликни бартараф этиш бўйича кўрилаётган чоралар, зўравонлик содир этган шахслар билан ўтказилаётган профилактика ишлари;
• тазйиқ ва зўравонликдан жабр кўрган хотин-қизларга ёрдам бериш ва жиноятчиларни жавобгарликка тортиш бўйича чора-тадбирлар;
• гендер тенгликни таъминлаш: халқаро ва миллий тажриба юзасидан тингловчиларнинг билимлари оширилди.
Айни мавзуларда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги, Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш Республика маркази экспертлари томонидан маърузалар тақдим қилинди. Тингловчилар ҳузурида Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Оила ва хотин-қизлар қўмитаси, Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти ҳамда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги мутахассислари ҳам сўзга чиқди.
Машғулотлар якунида психологик-педагогик тренинг ва юридик маслаҳат хизматларини кўрсатиш бўйича амалий машқлар ташкил этилди.

Защита прав женщин: международные и национальные механизмы
6-7 сентября в Национальном центре по правам человека Республики Узбекистан прошли учебные курсы по теме: «Защита прав женщин: международные и национальные механизмы». Учебные курсы были организованы совместно с Республиканским центром реабилитации и адаптации женщин.
Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, академик Акмал Саидов ознакомил участников с основными целями и задачами учебных курсов. В выступлении Президента Шавката Мирзиёева на торжественной церемонии, посвящённой тридцать второй годовщине независимости Республики Узбекистан, была отмечена, в том числе, необходимость создания равных возможностей для женщин во всех сферах жизни общества.
В условиях сегодняшних интенсивных и сложных глобализационных процессов сфера соблюдения прав женщин, как неотъемлемой части прав человека, также вызывает обеспокоенность мирового сообщества. Известно, что Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин была принята Генеральной Ассамблеей ООН 18 декабря 1979 года.
Узбекистан присоединился к этой Конвенции 6 мая 1995 года. Шестой периодический доклад Узбекистана о реализации Конвенции рассмотрен на 81-й сессии Комитета ООН по ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, состоявшейся 15-16 февраля 2022 года.
В Узбекистане создана национальная система защиты прав женщин, которая состоит из шести направлений. Во-первых, в этом отношении создана необходимая правовая база; во-вторых, заложена основа институциональной системы; в-третьих, начата определенная просветительская деятельность; в-четвертых, осуществляется мониторинг исполнения законов, связанных с отраслью; в-пятых, эффективно используются возможности институтов гражданского общества; в-шестых, последовательно осуществляется международное сотрудничество в области защиты прав женщин.
В нашей стране вопрос гендерного равенства поднялся на уровень государственной политики, и эти важные вопросы нашли отражение в стратегии «Узбекистан-2030». Также в стратегии достижения гендерного равенства в Республике Узбекистан к 2030 году определены важные меры по прекращению насилия в отношении женщин.
В последующие годы в соответствии с Национальной стратегией Республики Узбекистан по правам человека был принят ряд правовых документов, направленных на защиту женщин, обеспечение их прав и законных интересов, нетерпимости к угнетению и насилию в отношении женщин в обществе. В рамках реализации Целей ООН в области устойчивого развития до 2030 года в Узбекистане разработаны и последовательно реализуются 9 целей, направленных на обеспечение гендерного равенства и расширение прав всех женщин.
В обучающем курсе приняли участие директора Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин, его региональных отделений и образцовых межрайонных центров, а также юристы – всего 50 слушателей. Занятия проведены в рамках Национальной программы образования в области прав человека, утвержденной постановлением Президента Узбекистана от 7 февраля 2023 года.
В связи с этим основное внимание было сосредоточено на дальнейшем развитии практических навыков руководителей и сотрудников женских реабилитационно-адаптационных центров по применению правовых основ защиты прав женщин на основе международной практики и национального опыта с учетом рекомендации уставных органов ООН и договорных комитетов. В офлайн и онлайн обучении:
• суть международных стандартов в сфере прав человека и их значение для национальной правовой системы страны;
• Правовые основы защиты прав женщин: международные и национальные механизмы
• принятые меры по устранению притеснений и насилия в отношении женщин, профилактическая работа с лицами, совершившими насилие
•меры по оказанию помощи женщинам, пострадавшим от угнетения и насилия, и привлечению виновных к ответственности;
•обеспечение гендерного равенства, повышение знаний аудитории по международному и национальному опыту.
С докладами на эти темы выступили эксперты Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан, Республиканского центра реабилитации и адаптации женщин. Перед собравшимися также выступили специалисты Верховного суда Республики Узбекистан, Комитета по делам семьи и женщин, Института государства и права Академии наук, Министерства по борьбе с бедностью и занятости.
По итогам учебных курсов были организованы психолого-педагогические тренинги и практические занятия по оказанию юридических консультационных услуг.