Тошкентда Ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро форум ўз ишини бошлади
ТОШКЕНТ, 23 октябрь. /«Дунё» АА/. Бугун пойтахтимизда «Ёшлар ҳуқуқлари: имкониятлар ва ҳимоя қилиш механизмлари» мавзусида  халқаро форум бошланди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ушбу йирик анжуман Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 75 йиллиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Вена бутунжаҳон конференциясининг 30 йиллигига бағишланади.
Халқаро форумнинг асосий миллий ташкилотчиси Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази ҳисобланади.
Онлайн ва офлайн форматларда бўлиб ўтаётган форумда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари бошқармаси, Олий комиссар бошқармасининг Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими, БМТнинг Ўзбекистондаги Доимий мувофиқлаштирувчи офиси, БМТ Тараққиёт дастурининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, ЕХҲТнинг Лойиҳалар мувофиқлаштирувчиси, Фридрих Эберт фонди ва бошқа халқаро ҳамкорлар, шунингдек, маҳаллий ва хорижий экспертлар, Марказий Осиё мамлакатларидаги ёшлар ташкилотлари етакчилари, ёшлар парламентлари, ҳуқуқни ҳимоя қилиш бўйича миллий институтлар, фуқаролик жамияти институтлари, ОАВ, ёшлар ҳуқуқлари бўйича халқаро ва минтақавий ташкилотлар вакиллари иштирок этмоқда.
Тадбирда Ёшлар ҳуқуқлари соҳасида янги саъй-ҳаракатлар ва илғор ташаббуслар учун муҳим асос бўлиб хизмат қиладиган Ёшлар ҳуқуқлари бўйича Марказий Осиё декларациясини муҳокама қилиш режалаштирилган.

В Ташкенте начал свою работу Международный форум по правам молодежи
ТАШКЕНТ, 23 октября. /ИА «Дунё»/. Сегодня утром в Ташкенте начал свою работу международный форум «Права молодежи: возможности и механизмы защиты», сообщает с места события корреспондент ИА Дунё.
Конференция посвящена 75-летию Всеобщей декларации прав человека и 30-летию Венской всемирной конференции по правам человека.
Главным национальным организатором международного форума является Национальный центр Узбекистана по правам человека.
В мероприятии в онлайн- и офлайн-форматах принимают участие представители Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и его Регионального отделения для Центральной Азии, Офиса Постоянного координатора ООН в Узбекистане, Программы развития ООН в нашей стране, Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Фонда Фридриха Эберта и другие международные партнеры, а также отечественные и зарубежные эксперты, лидеры молодежных организаций со всех стран Центральной Азии, молодежных парламентов, национальных правозащитных институтов, институтов гражданского общества, СМИ, а также представители международных и региональных организаций по правам молодежи.
На международном форуме планируется обсудить Центрально-азиатскую декларацию по правам молодежи, которая послужит прочной основой для новых усилий и передовых инициатив в будущем в сфере прав молодежи.