Марказий Осиё ёшлар форуми иштирокчилари: Ўзбекистон бугун ўзининг ёш мутахассислари билан ҳар қачонгидан ҳам кучли
ТОШКЕНТ, 23 октябрь. /«Дунё» АА/. Ёшларни ўз ҳуқуқ ва манфаатлари билан боғлиқ қарорлар қабул қилиш ва режалаштириш жараёнларига жалб этиш жуда муҳим, деди «Дунё» АА мухбирларига бугун Тошкентда бўлиб ўтган Марказий Осиё ёшлар форуми иштирокчилари.
Тадбир иштирокчилари таъкидлаганидек, замонавий инсонлар учун тенг имкониятларни таъминлаш, салоҳиятини ошириш ва турмуш тарзини яхшилашга қаратилган дастур ва лойиҳаларни амалга ошириш ҳамда ишлаб чиқишни рағбатлантириш зарур.
ЮНИCЕФнинг Ўзбекистондаги вакили вазифасини бажарувчи Жофри Ижумба:
- Статистик маълумотларга кўра, Ўзбекистон аҳолисининг 60 фоиздан ортиғини ёшлар ташкил этади. Бугун Ўзбекистоннинг ёш мутахассислари мамлакат иқтисодиёти, ижтимоий ҳаёти, сиёсий кун тартибида амалга оширилаётган барча ўзгаришларда фаол иштирок этмоқда. Яна бир гап, Ўзбекистонда инсон салоҳиятини ривожлантиришга катта эътибор қаратиляпти. Ушбу тадбир доирасида мамлакат тараққиёти йўлидаги мақсадларингизга эришиш учун ёшларни бир катта занжирга бирлаштириш масалаларини муҳокама қилдик. Ишончим комилки, Ўзбекистон бугун ўзининг малакали ва юқори салоҳиятли ёш мутахассислари билан ҳар қачонгидан ҳам кучли.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси (Женева) ёшлар ҳуқуқлари бўйича мутахассиси Дарья Кошелева:
– Ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш борасида турли давлатлар, жумладан, Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилаётганимиздан ва бугун тадбирда иштирок этганимдан ҳамда бунга ўз ҳиссамни қўшганимдан жуда хурсандман. Ўзбекистонда ёшлар ҳуқуқларини, жумладан, халқаро миқёсда тарғиб қилиш борасида катта саъй-ҳаракатлар қилинаётганини кўриб турибмиз. Биз Ўзбекистоннинг бу борадаги саъй-ҳаракатларини тўлиқ қўллаб-қувватлаймиз ва ишончим комилки, ушбу форум натижалари нафақат ушбу мамлакатда, балки бутун дунёда ёшлар ҳуқуқларини янада тарғиб қилишга хизмат қилади.
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) амалдаги раисининг ёшлар масалалари бўйича махсус вакили Мемет Жаку:
– Бугунги тадбир Ўзбекистонда ҳам, бутун дунёда ҳам ёшларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш нуқтаи назаридан жуда долзарб. Ёшлар ўртасидаги мунозараларни рағбатлантириш ЕХҲТнинг ёшларга тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш бўйича асосий кўникмаларни ўрганишга ёрдам бериш бўйича саъй-ҳаракатларидан биридир. Тадбир давомида ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш бўйича мавжуд халқаро ҳамда минтақавий ҳужжатлар ва механизмларни муҳокама қилдик. Халқаро ва минтақавий ҳужжатларда ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг белгиланган стандартлари ҳам атрофлича кўриб чиқилди.

Участники Центральноазиатского молодежного форума: Узбекистан сегодня как никогда силен своими молодыми кадрами
ТАШКЕНТ, 23 октября. /ИА «Дунё»/. Очень важно вовлекать молодых людей в процессы принятия решений и планирования, связанные с их правами и интересами, говорили участники состоявшегося сегодня в Ташкенте Центральноазиатского молодежного форума, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Как отметили участники мероприятия, необходимо поощрять реализацию и развитие программ и проектов, направленных на обеспечение равных возможностей современных людей, повышение их потенциала и улучшение их жизни.
Исполняющий обязанности представителя ЮНИСЕФ в Узбекистане Джоффри Ижумба:
- Как вы знаете, согласно статистике, более 60% населения Узбекистана – это молодежь. Сегодня молодые кадры Узбекистана участвуют во всех преобразованиях, которые происходят в экономике, социальной жизни, политической повестке страны. Узбекистан придает большое значение развитию человеческого потенциала. В рамках данного мероприятия мы обсудили вопросы объединения молодежи в одну большую цепь для достижения поставленных целей по развитию страны. Я уверен, что Узбекистан сегодня как никогда силен своими молодыми кадрами.
Специалист по правам молодежи, Управление Верховного комиссара ООН по правам человека (Женева) Дарья Кошелева:
- Я очень рада присутствовать здесь сегодня на этом мероприятии и внести свой вклад в него, так как мы работаем с разными государствами, в том числе и с Узбекистаном, по продвижению прав молодежи. Мы видим, что Узбекистан прилагает очень большие усилия для того, чтобы продвигать права молодежи, в том числе и на международном уровне. Мы полностью поддерживаем усилия Узбекистана на этом направлении, и я уверена, что данный форум позволит еще больше продвинуть права молодежи и в Узбекистане, и мире в целом.
Специальный представитель Действующего председателя ОБСЕ по делам молодежи Мемет Жаку:
- Сегодняшнее мероприятие очень важно с точки зрения продвижения прав и свобод молодежи как в Узбекистане, так и в мире в целом. Развитие дебатов среди молодежи является одним из направлений деятельности Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по оказанию молодым людям содействия в овладении ключевыми навыками в деле укрепления мира и безопасности. В ходе мероприятия мы обсудили существующие международные и региональные документы и механизмы по защите и продвижению прав молодежи. Также были подробно обсуждены установленные стандарты защиты прав молодежи в международных и региональных документах.