Дунё болалари ҳамиша ғамхўрлик ва қўллаб-қувватлашга муҳтож!
Дунё болалари ҳамиша ғамхўрлик ва қўллаб-қувватлашга муҳтождир. Шу маънода ирқи, жинси, тили, дини, туғилган жойи, миллий ва ижтимоий келиб чиқиши, мулкий ва бошқа ҳолатларидан қатъи назар, уларнинг ҳуқуқлари ҳамиша ҳимояда бўлмоғи муҳим.
Бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш эса Инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги халқаро билль, шунингдек болалар манфаатларини ҳимоя қилиш билан шуғулланувчи халқаро ташкилотларнинг тегишли ҳужжатларида белгилаб қўйилган.
Хусусан, 1959 йилги Бола ҳуқуқлари декларациясида ҳар бир бола учун ҳеч қандай камситиш ва чеклашларсиз бутун бошли ҳуқуқлар мажмуи мустаҳкамланган.
Ушбу Декларация асосида 1989 йил 20 ноябрда БМТ Бош ассамблеяси томонидан қабул қилинган Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция бола ҳуқуқлари соҳасидаги биринчи мажбурий халқаро ҳужжат бўлди.
Ўзбекистон Республикаси 1992 йилда БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясини ратификация қилиши натижасида унинг қоидаларини бажариш мажбуриятини зиммасига олган. Конвенцияда кўрсатилган Бола ҳуқуқларига риоя этиш ва ҳимоя қилиш масалалари юртимизда давлат сиёсати даражасидаги вазифалар ҳисобланади.
Мамлакатимизда бола ҳуқуқлари кафолатларини мустаҳкамлаш бўйича айни давргача ва бугунги кунда қандай ишлар амалга оширилмоқда? Шу хусусда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таҳлил ва тадқиқотлар бўлими бош мутахассиси Ҳусниддин Холмаматовнинг фикрлари билан қизиқдик.
– Дарҳақиқат, инсон ҳаётининг энг муҳим даври болалик ҳисобланади, – дейди Ҳ.Холмаматов. – Ёш авлоднинг баркамол ва етук шахс сифатида шаклланишида таълим ва тарбиянинг, оила ҳамда катта авлод вакилларининг ўрни муҳим.
Дунёнинг барча мамлакатларида болаларга алоҳида эътибор қаратиш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири саналади. Шундай экан, болаларга ғамхўрлик қилиш, қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ривожланиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш – келажак учун қўйилган мустаҳкам пойдевор бўлади.
Бола ҳуқуқи халқаро ҳамжамият диққат марказида турган муҳим йўналишлардан бири сифатида эътироф этилади. Хусусан, БМТ 1954 йил 14 декабрда бутун дунёда болалар фаровонлигини таъминлаш ҳамда мазкур ташкилотнинг болалар бўйича фаолиятини кенгайтириш ва кучайтириш мақсадида барча мамлакатларга 20 ноябрни – “Бутун жаҳон болаларни ҳимоя қилиш куни” сифатида кенг нишонлашни тавсия қилди.
Зеро, 20 ноябрь – бола ҳуқуқларини ривожлантиришда муҳим босқич ҳисобланади. 1959 йилнинг айнан шу кунида БМТ Бош ассамблеяси Бола ҳуқуқлари декларациясини, 1989 йилнинг шу куни эса Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни қабул қилди.
Бола ҳуқуқлари ва манфаатларини таъминлаш масаласи Ўзбекистон учун доим устувор мақсадлардан бири бўлиб келмоқда. Мамлакатимиз мустақилликка эришганидан сўнг, 1992 йил 9 декабрда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро конвенциялар ичида биринчи бўлиб Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияга қўшилгани бунинг яққол намунасидир.
Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасига ушбу Конвенциянинг бажарилиши тўғрисида доимий равишда ҳисоботлар тақдим этиб боради.
Бугунги кунга қадар Ўзбекистон томонидан Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидалари бажарилиши юзасидан БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасига 5 та даврий маъруза тақдим этилди.
2022 йил 29 август – 23 сентябрь кунлари БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитасининг 91-сессияси бўлиб ўтди. Мазкур сессия давомида, яъни 31 август – 1 сентябрь кунлари Ўзбекистон Республикасининг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қоидаларини бажарилиши юзасидан Бешинчи даврий маърузаси кўриб чиқилди.
БМТ Қўмитасининг ушбу сессиясида болалар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги давлат сиёсатининг асосий йўналишлари, жумладан, боланинг энг яхши манфаатларини таъминлаш бўйича чора-тадбирлар, болаларга дўстона одил судлов тамойилларини жорий этиш, болаларга нисбатан камситишнинг олдини олиш, болаларнинг оилада яшаш ва тарбияланиш ҳуқуқларини таъминлаш, таълим олиш, малакали тиббий ёрдам олиш ҳуқуқини таъминлаш, болалар меҳнатини олдини олиш масалалари муҳокама қилинди. Сессия якунида БМТнинг бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси Ўзбекистоннинг Бешинчи даврий маърузасини кўриб чиқиш якунлари юзасидан ўзининг Якуний тавсия ва мулоҳазаларини тақдим этди.
Қўмитанинг Якуний мулоҳазалари 2022 йил 27 октябрда тасдиқланган ва жами 52 та бандга бирлашган тавсиялардан иборат.
Бугунги кунда масъул давлат органлари ва ташкилотлар, жумладан нодавлат нотижорат ташкилотлари вакилларидан иборат ишчи гуруҳ тузилиб, БМТ Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси якуний мулоҳазаларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар режаси (“Йўл харитаси”) ишлаб чиқилди.
Мазкур Миллий ҳаракатлар режаси лойиҳаси 2023 йил 17-20 май кунлари БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Бошқармаси Марказий Осиё минтақавий бўлими ҳамда БМТнинг Болалар жамғармаси (ЮНИСEФ)нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда ташкил қилинган семинарда 30 дан ортиқ манфаатдор давлат органлари ва ташкилотлар вакиллари билан бирга муҳокама қилинди.
Кейинги босқичда БМТнинг Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитаси тавсиялари бажарилиши бўйича Миллий ҳаракатлар режаси лойиҳаси вазирлик ва идоралар билан келишилди. Сўнгра Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро мажбуриятлар бажарилишини таъминлаш бўйича Парламент комиссиясига тасдиқлаш учун киритилди.
Бундан ташқари, сўнгги йилларда Ўзбекистон болалар манфаатларига қаратилган давлат сиёсатини амалга оширар экан, “Ҳеч бир бола эътибордан четда қолмайди” деган тамойилга амал қилмоқда.
Шу ўринда таъкидлаш жоизки, “Инсон қадри учун” ғояси ҳамда “Ҳеч кимни орқада қолдирмаслик” тамойилига мувофиқ ўтказилган конституциявий ислоҳотлар доирасида мамлакатимиз Асосий қонунига боланинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш кафолатларини кучайтиришга қаратилган янги илғор нормалар киритилди. Миллий қонунчилик бола ҳуқуқларига доир халқаро нормаларга тўла-тўкис мувофиқлаштирилмоқда.
Хусусан, Ўзбекистоннинг янги таҳрирдаги Конституциясида боланинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш ҳамда ҳимоя қилиш, унинг жисмоний, ақлий ва маданий жиҳатдан тўлақонли ривожланиши учун энг яхши шарт-шароитларни яратиш бўйича кафолатлар кучайтирилди. Бу борада давлатнинг мажбуриятлари кенгайтирилди.
Мамлакатимизда болалар ҳуқуқларини таъминлашга доир 40 дан ортиқ қонун ва қонуности ҳужжатлари қабул қилинган. Мазкур норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар “Боланинг энг яхши манфаатлари” принципини ҳаётга жорий қилишга қаратилган.
2021 йил 7 декабрдаги "Бола ҳуқуқларининг кафолатларини таъминлаш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қонунга кўра, 13 ёшга тўлган шахсларнинг жиноий жавобгарликка тортилиши бекор қилинди. Жиноий жавобгарликка тортиш 14 ёшдан бошланиши белгиланди. Вояга етмаган гувоҳ ёки жабрланувчини сўроқ қилишда педагог билан бир қаторда психолог ҳам қатнашиши белгиланди.
2023 йил 12 апрелда қонунчиликка ўзгартиришлар киритилиб, вояга етмаганларга нисбатан жинсий зўравонлик содир этган шахсларга нисбатан жазодан муддатидан илгари шартли озод қилиш ёки жазони енгилроғи билан алмаштириш тариқасидаги инсонпарварлик актлари татбиқ этилмаслиги белгиланди. Бундай жиноятлар учун жазо чоралари янада оғирлаштирилди.
Аҳолининг 40 фоизини болалар ташкил этган Ўзбекистон учун бола ҳуқуқларини ҳар томонлама таъминлаш устувор аҳамиятга эга. Бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасидаги ислоҳотларни мувофиқлаштириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) лавозими ташкил этилди.
Ўзбекистонда амалга оширилган конституциявий ислоҳотлар доирасида Ўзбекистон Республикаси Конституциясига БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг “Болалар манфаатлари уларга тегишли барча қарорлар қабул қилиш жараёнида доимо эътиборга олиниши лозим” деган тамойили татбиқ этилганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Президентимизнинг 2023 йил 11 сентябрдаги фармони билан тасдиқланган “Ўзбекистон – 2030 стратегияси”да болалар ҳуқуқ ва манфаатларини янада такомиллаштиришга қаратилган 10 дан ортиқ чора-тадбирни амалга ошириш кўзда тутилган.
Хулоса қилиб айтганда, ёш авлодни баркамол этиб тарбиялаш, уларни ҳар жиҳатдан етук, жисмонан соғлом, интеллектуал салоҳиятли, маънан баркамол улғайиши учун халқаро, минтақавий ва миллий миқёсда тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Бинобарин, юртимизнинг навқирон эгалари, келажак бунёдкорларига зарур имкониятлар яратиш ҳамда мамлакат тараққиёти ва халқ фаровонлигига самарали ҳисса қўшиш – жамиятимиз ва давлатимизнинг биринчи даражали вазифаси экани бежиз эмас.

Детям всего мира – любовь, забота и поддержка!
Права каждого ребенка, независимо от расы, пола, языка, религии, места рождения, национального и социального происхождения, имущественных и других обстоятельств, должны быть под надежной защитой. Защита прав детей предусмотрена Международным биллем о правах человека, а также соответствующими документами международных организаций, занимающимися этой защитой.
Декларация  прав ребенка была принята в  1959 году.  Все права, предусмотренные настоящим документом, обеспечиваются за каждым ребенком без какой-либо дискриминации. Конвенция ООН о правах ребенка, принятая на основе данной  декларации 20 ноября 1989 года, стала первым обязательным международным документом в области прав ребенка.
Узбекистан ратифицировал  Конвенцию ООН о правах ребенка в 1992 году и взял на себя обязательство выполнять ее положения. Соблюдение и защита прав детей являются в нашей стране являются приоритетными направлениями государственной политики.
Какая работа по укреплению гарантий прав детей проведена и  проводится в стране? Об этом рассказал главный специалист отдела анализа и исследований в области прав человека Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Хусниддин Холмаматов.
- Детство - самый важный период жизни человека, - говорит  Х. Холмаматов. - В формировании молодого поколения всесторонне развитыми,  зрелыми во всех отношениях  личностями  важна роль  семьи и представителей старшего поколения. Во всех странах мира забота и  внимание к детям, их защита являются важными задачами. Права детей признаны одним из важных направлений, стоящих в центре  внимания международного сообщества. В частности, 14 декабря 1954 года Организация Объединенных Наций рекомендовала всем странам отмечать 20 ноября Всемирный день ребенка, чтобы обеспечить благополучие детей во всем мире, расширить и укрепить деятельность этой организации в данном направлении. Этот день - 20 ноября - стал  важной датой. В 1959 году 20 ноября Генеральная Ассамблея ООН приняла Декларацию прав ребенка, а в 1989 году в этот же день – Конвенцию о правах ребенка.
Обеспечение прав и интересов детей всегда было одной из приоритетных задач для Узбекистана. Наша страна присоединилась к Конвенции о правах ребенка 9 декабря 1992 года. Это - первая международная конвенция в области прав человека, к которой Узбекистан присоединился после обретения независимости.  Страна постоянно представляет в Комитет ООН по правам ребенка отчеты о выполнении данной Конвенции.  Уже представлены пять периодических докладов.
С  29 августа по 23 сентября 2022 года прошла 91-я сессия Комитета ООН по правам ребенка. В рамках сессии – с 31 августа по 1 сентября - был рассмотрен пятый периодический доклад Республики Узбекистан о реализации положений Конвенции о правах ребенка. Обсуждены основные направления государственной политики в области обеспечения прав детей, в том числе меры по внедрению принципов дружественного к ребенку правосудия, предотвращению дискриминации в отношении детей, обеспечению  прав детей жить и воспитываться в семье, получать образование,  квалифицированную медицинскую помощь, а также вопросы недопущения  детского труда. По итогам заседания Комитет ООН по правам ребенка представил итоговые рекомендации и комментарии по результатам рассмотрения доклада Узбекистана. Итоговое заключение одобрили  27 октября 2022 года. Оно состоит из рекомендаций, включающих в себя  52 пункта. В связи с этим сформирована рабочая группа в составе представителей ответственных государственных органов и организаций, в том числе негосударственных  некоммерческих организаций,  разработан Национальный план действий («дорожная карта») по реализации рекомендаций   Комитета ООН по правам ребенка.
Проект Национального плана действий обсуждался с представителями более 30 заинтересованных государственных органов и организаций на семинаре, прошедшем в мае текущего года, организаторами которого были Центральноазиатское региональное отделение Управления Верховного комиссара ООН по правам человека и представительство Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане.
Затем проект был согласован с министерствами и ведомствами, передан на утверждение Парламентской комиссии по соблюдению   международных обязательств Республики Узбекистан  в области прав человека.
В последние годы в стране реализуется государственная политика, ориентированная на интересы детей, на основе   принципа «Ни один ребенок не останется без внимания». В рамках Конституционных реформ, проведенных в соответствии с идеей  «Во имя чести и достоинства человека» и принципом «Никто не останется позади», в Основной Закон нашей страны   включены новые нормы, направленные на усиление гарантий обеспечения прав и интересов ребенка. Принимаются необходимые меры по обеспечению полного соответствия национального законодательства  международным нормам. В обновленной Конституции усилены гарантии обеспечения и защиты прав, свобод и законных интересов ребенка, создания наилучших условий для его полноценного физического, умственного и культурного развития. Расширены обязательства государства в этом направлении.
В нашей стране принято более 40 законов и подзаконных документов о защите прав детей. Данные нормативно-правовые документы  направлены на реализацию принципа «Наилучшее обеспечение интересов ребенка».
В соответствии с законом «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы обеспечения гарантий прав ребенка» от 7 декабря 2021 года отменено привлечение к уголовной ответственности  лиц, достигших 13-летнего возраста. Минимальный возраст уголовной ответственности повышен с 13 до 14 лет. А в  допросе несовершеннолетнего свидетеля или потерпевшего вместе с  педагогом должен  участвовать и психолог.
В апреле этого года были внесены изменения в законодательство, в соответствии с которыми акты гуманизма   в виде досрочного освобождения или смягчения наказания не будут применяться к лицам, совершившим сексуальное насилие в отношении несовершеннолетних. Наказания за такие преступления ужесточились.
Для Узбекистана, где дети составляют 40 % населения, всесторонняя  защита прав детей имеет приоритетное значение. В целях координации реформ в сфере защиты прав детей учреждена должность Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам детей (детский Омбудсман). В  Конституцию включен  принцип Конвенции ООН о правах ребенка, подразумевающий   принятие во внимание   наилучших интересов ребенка в связи с любыми вопросами, касающимися детей
Стратегия «Узбекистан-2030», утвержденная  указом Президента от 11 сентября 2023 года, предусматривает  реализацию более 10 мер, направленных на дальнейшее улучшение защиты прав и интересов детей.
Подводя итог, отметим, что в нашей стране  осуществляется системная работа по воспитанию гармонично развитого молодого поколения,  формирования  его физически здоровым и  интеллектуально развитым. Особое внимание уделяется созданию необходимых условий и возможностей для молодежи, которая является нашим будущим.