Фуқаролик процессуал ҳуқуқининг долзарб муаммолари илмий-амалий конференция доирасида муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Фуқаролик процессуал ҳуқуқининг долзарб муаммолари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Тадбир республикамизда юридик фанни ривожлантириш ҳамда халқаро майдонда мамлакатимизда ўтказилаётган суд-ҳуқуқ ислоҳотлари мазмун-моҳияти, унинг ижобий жиҳатларини кенг тарғиб қилиш, уни янада ривожлантириш учун илмий жамоатчилик вакиллари ўртасида муҳокама қилиш мақсадида ташкил этилган.
Конфренцияда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Конституциявий cуди, Олий cуди, Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий маркази, Вазирлар Маҳкамаси, Фанлар академияси, шунингдек Қозоғистон Республикаси Одил судлов академияси, Россия Федерацияси прокуратураси, М.О.Ауезов номидаги Жанубий Қозоғистон университетининг вакиллари, мамлакатимизнинг юридик таълим соҳасидаги олий ўқув юртлари етук олимлари ҳамда ёш олимлар иштирок этди.
Тадбирда фуқаролик процессуал ҳуқуқининг истиқболлари, фуқаролик судлов фаолиятида процессуал ҳужжатлар таҳлили, суд қарорларининг қонунийлиги, асослилиги ва адолатлилигини текширишнинг янги тартиб-таомиллари, одил суд ишларини юритиш принципларининг аҳамияти, ташқи иқтисодий фаолиятда низоларни ҳал қилиш, процессуал ҳуқуқий доктринада низоларни онлайн ҳал қилиш, фуқаролик суд ишларини юритиш иштирокчилари ва уларнинг процессуал ҳуқуқий мақоми, суд ишларини ярашув тартиб-таомиллари асосида ҳал этиш, суд қарорларини ижроси билан боғлиқ ҳозирги кундаги назария ва амалиётдаги мавжуд ҳуқуқий бўшлиқлар, бу соҳада эришилаётган ютуқлар ҳамда қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштиришга оид масалалар муҳокама этилди.
Конференцияда мамлакатимизда фуқаролик процессуал ҳуқуқи фанини шакллантириш ва ривожлантиришга ҳисса қўшган ҳуқуқшунос олимлар ҳамда ушбу фан соҳасини ривожлантиришга ҳисса қўшиб келаётган ёш олимлар ва амалиётчиларнинг илмий ижодий фаолияти ёритилган “Ўзбекистон фуқаролик процессуал ҳуқуқининг дарғалари ва истиқболлари” номли китобнинг тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Халқаро илмий-амалий конференция якунлари бўйича иштирокчилар томонидан келгусида фуқаролик процессуал ҳуқуқини, айниқса, мазкур ҳуқуқ тармоғининг янги институтларини ривожлантиришда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кучайтириш, илмий-амалий тажриба алмашиш, миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш ҳамда тадбирда муҳокама этилган масалаларни тўплам шаклда нашр этишга келишиб олинди.

В рамках научно-практической конференции обсуждены актуальные проблемы гражданского процессуального права
В правоохранительной Академии Республики Узбекистан организована международная научно-практическая конференция на тему: «Актуальные проблемы гражданского процессуального права».
Основная цель мероприятия – обсуждение с участием представителей научного сообщества вопросов развития юридической науки в нашей республике, доведение сути проводимых в нашей стране правовых реформ на международной арене, выработка предложений по дальнейшему совершенствованию сферы.
На конференции участвовали представители Генеральной прокуратуры, Конституционного суда, Верховного суда, Национального центра по правам человека, Кабинета Министров, Академии наук Республики Узбекистан, а также представители Академии юстиции Республики Казахстан, прокуратуры Российской Федерации, Южно-Казахстанского университета имени М.О.Ауэзова, ведущие деятели науки и молодые учёные высших учебных заведений в области юридического образования нашей страны.
На конференции рассмотрены перспективы гражданского процессуального права, анализ процессуальных документов в деятельности гражданского судопроизводства, новые процедуры проверки законности, обоснованности и справедливости судебных решений, вопросы разрешения споров во внешнеэкономической деятельности, разрешение споров в режиме онлайн в доктрине процессуального права, участники гражданского судебного процесса и их процессуальное положение, разрешение дел на основе принципов урегулирования споров, текущие теоретические и практические проблемы связанные с исполнением судебных решений, а также вопросы завершения законодательных документов.
Также в рамках конференции состоялась презентация книги «Ўзбекистон фуқаролик процессуал ҳуқуқининг дарғалари ва истиқболлари», в которой освещена научная и творческая деятельность ученых-правоведов, внесших значимый вклад в становление и развитие гражданского процессуального права в нашей стране, а также молодых ученых и практиков, которые вносят свой вклад в развитие этой области науки.
По итогам международной научно-практической конференции участниками достигнуто соглашение об укреплении взаимовыгодного сотрудничества в дальнейшем развитии гражданского процессуального права, новых институтов этой сферы права, обмене научным и практическим опытом, дальнейшем совершенствовании национального законодательства, а также публикации материалов конференции в виде сборника.