БМТ Бош ассамблеяси “Халқаро цивилизациялар ўртасидаги мулоқот куни” резолюциясини маъқуллади
2024 йил 7 июнь куни Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Ню-Ёрк шаҳридаги қароргоҳида Бош ассамблея Хитой Халқ Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси томонидан ишлаб чиқилган “Халқаро цивилизациялар ўртасидаги мулоқот куни” деб номланган резолюцияни бир овоздан маъқуллади.
Резолюцияга 80 дан ортиқ аъзо мамлакатлар, шу жумладан Марказий Осиёнинг барча давлатлари, Арманистон, БАА, Баҳрайн, Беларус, Эрон, Индонезия, Кувайт, Малайзия, Миср, Озарбайжон, Покистон, Қатар, Россия Саудия Арабистони, Туркия ва Венгрия томонидан ҳаммуаллифлик қилган.
Ҳужжат Ўзбекистон раҳбариятининг БМТ Бош Ассамблеясининг 78-сессияси (2023 йил) ва ШҲТнинг Самарқанд саммитида (2022 йил) умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлида ҳамжиҳатлик руҳини юксалтириш зарурлиги, конструктив ҳамкорликка интилиш, шунингдек, тинчлик ва барқарор фаровонликка эришиш учун халқаро ҳамжамиятларнинг саъй-ҳаракатларини сафарбар қилиш тўғрисида билдирилган қарашларини концептуал тарзда акс эттиради.
Ҳужжатда дунёда диний ва маданий хилма-хиллик муҳимлиги эътироф этилган ҳолда, барча маданиятлар ва тамаддунларнинг инсониятни тараққиётига қўшган ҳиссаси ижобий қайд этилган. Турли маданиятлар ва цивилизациялар ўртасида бағрикенглик, ҳурмат, мулоқот ва ҳамкорлик рағбатлантирилади.
Резолюциясида цивилизациялар хилма-хиллиги қадриятини англаш, мулоқот, ўзаро ҳурмат ва глобал бирдамликни ривожлантириш мақсадида 10 июнни Халқаро цивилизациялар ўртасидаги мулоқот куни деб эълон қилиш тўғрисида қарор қабул қилинган.

Принята резолюция Генеральной ассамблеи ООН «Международный день диалога между цивилизациями»
7 июня 2024 года в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в городе Нью-Йорк Генеральная ассамблея единогласно одобрила резолюцию под названием «Международный день диалога между цивилизациями», разработанную Китайской Народной Республикой и Республикой Узбекистан.
Соавторами резолюции выступили более 80 стран-членов, в т.ч. все страны Центральной Азии, Армения, Азербайджан, Беларусь, Бахрейн, Венгрия, Египет, Индонезия, Иран, Катар, Кувейт, КСА, Малайзия, ОАЭ, Пакистан, Россия и Турция, представляющие различные регионы мира.
В документе концептуально отражены видения Руководства Узбекистана, озвученные на 78-ой сессии Генассамблеи ООН (2023г.) и Самаркандском саммите ШОС (2022г.) о необходимости продвижения духа солидарности во имя общей безопасности и процветания, стремления к конструктивному сотрудничеству, а также мобилизации усилий международного сообщества для достижения мира и устойчивого процветания.
В документе положительно отмечается вносимый всеми культурами и цивилизациями вклад в обогащение человечества, признается важное значение религиозного и культурного разнообразия в мире. Поощряется терпимость, уважение, диалог и сотрудничество между различными культурами и цивилизациями.
Резолюция постановляет объявить 10 июня Международным днем диалога между цивилизациями в целях повышения осведомленности о ценности разнообразия цивилизаций и содействия диалогу, взаимному уважению и глобальной солидарности.