Янги Ўзбекистон: янги парламент сайловлари сари
Бундан бир ярим йил илгари мамлакатимиз тарихида илк бор умумхалқ референдумида янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилингани Янги Ўзбекистон ҳаёти барча соҳаларининг конституциявий асосларини мустаҳкамлашга хизмат қилди. Хусусан, замонавий конституциявий нормалар ва умумэътироф этилган халқаро сайлов стандартлари асосида миллий сайлов қонунчилиги тубдан такомиллаштирилди.
Бу муҳим омил сайлов жараёнларининг янада очиқ ва ошкора ўтиши ҳамда Ўзбекистоннинг жаҳон мамлакатлари демократия индексидаги кўрсаткичлари яхшиланишига эришиш имконини оширади. Зеро, Президент Шавкат Мирзиёев таъкидлаганидек, “Демократик ислоҳотлар йўли – биз учун яккаю ягона ва энг тўғри йўлдир”.
Янги парламент сайловларининг ўзига хос хусусиятлари
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Конституциясининг нормалари, халқаро мажбуриятлар ва ўтган сайлов якунлари бўйича тавсиялар асосида сайлов қонунчилигига бир қатор муҳим ўзгартириш ва қўшимчалар киритилгани бежиз эмас. Чунки янгиланган сайлов қонунчилиги сайлов комиссиялари ва аҳолининг сайлов маданиятини юксалтириш, сиёсий партияларнинг ўз электорати билан ишлаш тизимини янада мукаммаллаштириш, партияларнинг сиёсий фаоллигини оширишда катта аҳамият касб этади.
Бўлажак парламент сайловининг бир қатор ўзига хос хусусиятларини санаб ўтиш мумкин.
Биринчи хусусияти: Олий Мажлис Қонунчилик палатасига сайлов Ўзбекистон тарихида илк бор аралаш асосда, яъни мажоритар-пропорционал сайлов тизими бўйича ўтказилади. Бунда 75 нафар депутат кўпчилик овоз билан бевосита сайланади ва сайловчилар айни жараёнда аниқ номзодлар учун овоз беради. Депутатларнинг яна 75 нафари эса пропорционал тизим бўйича, демакки сиёсий партиялар учун овоз бериш орқали сайланади. Шу тариқа мавжуд бешта сиёсий партия парламентга сайланиши учун камида 7 фоиз овоз олиши керак бўлади.
Иккинчи хусусияти: барча даражадаги сайлов комиссияларининг фаолияти, уларнинг сайлов жараёнлари иштирокчилари билан ўзаро ҳамкорлиги тўлиқ рақамлаштирилди. Сайлов кампанияси давомида “Электрон сайлов” ахборот тизими орқали сайлов комиссиялари билан сиёсий партиялар, депутатликка номзодлар, кузатувчилар ва оммавий ахборот воситалари ўртасидаги қарийб 60 турдаги ўзаро ҳамкорлик алоқаси тўлиқ электрон шаклда амалга оширилади. Ахборот тизими интерактив хариталар орқали сайловчилар ва сайлов участкалари тўғрисидаги статистик маълумотлар, барча турдаги сайловларда депутатликка номзодлар тўғрисидаги маълумотларни олиш, депутатликка номзодлар ва уларнинг биографик маълумотлари билан танишиш имконини беради. Шу аснода сайлов жараёнларида бюрократияга йўл қўйиш, ортиқча вақт сарфлаш ва кераксиз қоғозбозлик ҳолатлари имкон қадар камайишига эришилади.
Учинчи хусусияти: сайлов қонунчилиги илғор демократик стандартларга мувофиқ тарзда тўлиқ такомиллаштирилди. Хусусан, доимий аъзолар фаолият олиб борадиган Марказий сайлов комиссияси бошчилигидаги сайлов органларининг янги тизими жорий этилди. Овозларни санаш тизими мажоритар тартибдан плюралистик тизимга ўзгартирилди. Қонунчиликда белгиланганидек, депутатликка сайланиш учун сайловчилар нисбий кўпчилигининг овозини олиш кифоя қилади. Шунга кўра, номзод тегишли сайлов округи бўйича бошқа номзодларга қараганда кўп овоз олган тақдирда сайланган ҳисобланади ва натижада такрорий овоз беришга ҳожат қолмайди. Сайлов тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузганлик, шу жумладан, "оилавий" овоз берганлик ҳолатлари учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик кучайтирилди.
Тўртинчи хусусияти: бу галги сайлов парламентаризм ва маҳаллий вакиллик органларининг ваколатлари янги таҳрирдаги Конституция нормалари билан сезиларли даражада мустаҳкамланган шароитда ўтказилмоқда. Хусусан, Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг мутлақ ваколатлари амалдаги 5 тадан – 12 тага, Олий Мажлис Сенатининг мутлақ ваколатлари 12 тадан – 18 тага оширилди. Парламентнинг ижро этувчи, одил судловни амалга оширувчи, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва махсус хизматлар фаолияти устидан назорат қилиш ваколатлари кенгайтирилди. Халқ депутатлари маҳаллий Кенгашларига ҳокимларнинг раҳбарлик қилиши институти тугатилмоқда. Жамият ҳаётининг муҳим масалаларини ҳал этишда вакиллик органларининг ролини ошириш мақсадида илгари ҳокимлар тасарруфида бўлган 33 та ваколат маҳаллий Кенгашларга ўтказилди.
Бешинчи хусусияти: сайловда иштирок этадиган аёл номзодлар сони изчил кўпаймоқда. Сайлов кодексига киритилган ўзгартиришларга кўра, эндиликда хотин-қизлар сиёсий партиялар томонидан кўрсатилган депутатликка номзодлар сонининг камида 40 фоизини ташкил қилиши шарт. Аввал бу талаб бўйича кўрсаткич 30 фоиз эди.
Жорий йил октябрь ойида бўлиб ўтадиган сайловда Қонунчилик палатасининг 150 нафар депутати, Сенатнинг 56 нафар аъзоси, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг 65 нафар депутати, шунингдек, халқ депутатлари вилоятлар, Тошкент шаҳар ва 208 та туман (шаҳар) Кенгашлари депутатлари сайланади. Сайлов кодексининг 37-моддасига мувофиқ, сиёсий партиялар Қонунчилик палатаси ва маҳаллий Кенгашларга депутатликка номзодлар кўрсатиш ҳуқуқига эга.
Айни пайтда фаол сайлов кампанияси давом этмоқда. Сиёсий партиялар сайловолди ташвиқоти жараёнида ёлғон маълумотлар тарқалишининг олдини олиш, сайловнинг асосий принципларига риоя этилишини таъминлаш, сайловчиларнинг ўз эркин танловини амалга ошириш имконини берувчи сайловолди ташвиқотининг ахлоқ қоидаларини имзолади.
Шу тариқа сайловда 30 мингга яқин номзод ва уларнинг қарийб 90 минг нафар ишончли вакили фаол иштирок этади. Шунингдек, сайлов комиссияларининг 120 мингдан ортиқ аъзоси ташкилотчи сифатида ҳамда 70 мингдан ортиқ маҳаллий, хорижий ва халқаро даражалардаги вакиллар кузатувчи мақомида қатнашади.
Бу ҳақда сўз борганда, сайловни кузатишда 1 мингдан ортиқ халқаро ва хорижий кузатувчи иштирок этишини таъкидлаш лозим. Хусусан, 50 та давлатдан 400 га яқин, Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти, Туркий давлатлар ташкилоти каби 21 та халқаро ташкилотдан қарийб 500 нафар ҳамда 26 та хорижий давлатнинг сайлов комиссияларидан 60 нафар атрофидаги кузатувчилар айни жараёнда ҳозир бўлиши кутилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган сайловни мониторинг қилишда асосий гуруҳдан иборат тўлиқ миқёсдаги, узоқ муддатли ва қисқа муддатли миссияси билан иштирок этиш ниятини билдирган. Яъни, ушбу нуфузли халқаро ташкилотдан салкам 350 нафар кузатувчи сайловни кузатиб боради.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг хорижий мамлакатлардаги элчихоналари ва бошқа дипломатик ваколатхоналари ҳузурида – 39 та давлатда 56 та сайлов участкаси ташкил этилган.
Янги Ўзбекистон: демократик ислоҳотлар ва инсон ҳуқуқлари
Конституциявий ўзгаришларнинг асосий қисми ҳар бир инсоннинг ҳуқуқ ва манфаатларига тўғридан-тўғри дахлдордир. Муҳими, ушбу янгиланишлар Конституция нормаларини амалга ошириш кафолатларини сезиларли даражада мустаҳкамлади.
Янги таҳрирдаги Конституция асосида кўплаб қонунларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда, янги қонунлар қабул қилинмоқда. Айни ўзгартиришлар давлат ҳокимиятини ташкил этиш, ҳокимиятнинг қонун чиқарувчи тармоғи ва бошқа давлат органларини, хусусан, Марказий сайлов комиссиясини шакллантириш тамойилларига ҳам ижобий таъсир кўрсатаётгани жуда муҳимдир.
Ўзбекистонда 2030 йилгача Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш бўйича қамровдор саъй-ҳаракатлар амалга оширилмоқда. Бу йўлдаги барча интилишларимиз БМТнинг ҳар бир инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган “Ҳеч кимни унутмаслик ва ортда қолдирмаслик” асосий тамойилига мувофиқ эканлиги билан диққатга лойиқ.
Энг асосийси, Миллат Сардори таъбири билан айтганда, бугунги кунда мамлакатимизда амалга оширилаётган демократик ислоҳотлар ортга қайтмас тус олди. Тенг имкониятлар, инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш, халқ фаровонлигини ошириш ва аҳоли учун муносиб турмуш шароитини таъминлаш Янги Ўзбекистонни ислоҳ қилиш стратегиясининг устувор йўналишлари ҳисобланади.
Шу маънода, ҳозир изчиллик билан амалга оширилаётган “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг асосий мазмун-моҳиятида:
инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш;
– ҳар бир шахснинг салоҳиятини рўёбга чиқариш учун муносиб шароитлар яратиш;
– камбағалликни камайтириш ва аҳоли фаровонлигини таъминлаш;
– фуқаролик жамияти ролини кучайтириш;
– коррупцияга қарши курашиш ва барқарор экологик тараққиётга эришиш каби улкан мақсадлар ўз мужассамини топганлиги айни муддаодир.
Жамиятимиз ва давлатимизнинг асосий мақсади – 2030 йилга бориб даромад даражаси ўртачадан юқори бўлган давлатлар қаторига кириш. Бунда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси амалга оширилаётгани алоҳида аҳамият касб этади.
Кейинги йилларда мамлакатимиз гендер тенглик, сўз ва эътиқод эркинлигини таъминлаш, қийноқларга қарши курашиш соҳаларида аниқ ҳамда қатъий қадамлар ташламоқда. Хотин-қизлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларга нисбатан ҳар қандай тазйиқ ва зўравонликларга барҳам беришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Конституциявий даражада “Миранда қоидалари”, “Хабеас корпус”, “Pro Bone” каби демократик адолат институтлари мустаҳкамлаб қўйилди. Шунингдек, 2025 йил 1 январдан тергов судьяси лавозими жорий этилади.
Ўзбекистон 2021 йилда Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенцияни ратификация қилди ва ушбу Конвенция қоидалари “Ногиронларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги янги қонунда ўз аксини топди. Юртимизда ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳал қилувчи аҳамиятга эга чора-тадбирлар амалга оширилди.
Ижтимоий ҳимоя агентлиги ташкил этилди. Натижада ногиронлиги бўлган шахслар учун, жумладан, уй-жой секторида ҳам қулай муҳит яратиш бўйича кўплаб муаммолар ижобий ечимини топмоқда.
Мамлакатимиз БМТ тузилмалари, бошқа халқаро ҳамда минтақавий ташкилотлар билан инсон манфаатларини илгари суриш ва ҳимоя қилиш масалаларида фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ўзбекистон ташаббуси билан БМТ Бош Ассамблеяси доирасида 11 та резолюция ишлаб чиқилди ва қабул қилинди, 2024 йилнинг ўзида 4 та шундай резолюция тасдиқланди.
БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш инсон ҳуқуқларининг ҳолати ва жорий ислоҳотлар билан танишиш мақсадида Ўзбекистонга сўнгги даврда икки марта – 2017 ва 2024 йилларда ташриф буюрди. Шунингдек, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссарлари Зайд Раад ал-Ҳусайн – 2017 ва Фолькер Тюрк – 2023 йилларда, ХМТ Бош директорлари Гай Райдер – 2018 ва Гилберт Хунбо – 2024 йилларда, Европа Иттифоқининг Инсон ҳуқуқлари бўйича махсус вакили Эймон Гилмор – 2023 йилда, ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси директори  Маттео Мекаччи – 2023 йилда, Парламентлараро Иттифоқ Бош котиби Мартин Чунгонг  – 2022-2023 йилларда расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлган.
Ўзбекистон ўз тарихида биринчи марта 2021-2023 йилларда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлди. Бу йил Ўзбекистон илк бор бир йўла учта нуфузли халқаро орган – ЭКОСОС, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари қўмитаси ва ХМТ Маъмурий бюроси аъзолигига сайланди.
Янги Ўзбекистон 2018 йилда БМТнинг барча мандат эгаларига доимий таклифнома тақдим этган давлатлардан бирига айланди. Шу вақт ичида БМТнинг Дин ва эътиқод эркинлиги масалалари бўйича махсус маърузачиси А.Шаҳид, Судьялар ва адвокатлар мустақиллиги бўйича махсус маърузачиси Д.Гарсия-Саян ҳамда Терроризмга қарши курашда инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини рағбатлантириш ва ҳимоя қилиш масалалари бўйича махсус маърузачиси Ф.Ни Аолайн томонидан юртимизга расмий ташрифлар амалга оширилди.
Жорий йил август ойида БМТнинг Муносиб турар жой масалалари бўйича махсус маърузачиси Б.Раджагопал ташриф буюрди. БМТ Махсус маърузачиси билан тегишли давлат ташкилотлари ва турли муассасаларда бўлиб ўтган учрашувларда мамлакатимизда аҳолини муносиб уй-жой билан таъминлаш, инфратузилмани яхшилаш соҳасида амалга оширилган ишлар атрофлича муҳокама қилинди.
Парламент сайлови – Янги Ўзбекистон демократик тараққиётининг янги босқичи
Сайлов – демократиянинг энг муҳим мезонларидан бири. Бу халқчил жараён орқали фуқаролар ўз сиёсий хоҳиш-иродасини намоён этади ва давлат органларининг шаклланишига таъсир кўрсатади.
Жорий йилда бутун дунё бўйлаб, таъбир жоиз бўлса, йирик сайлов марафони бўлиб ўтмоқда. Йил давомида дунё аҳолисининг ярмидан кўпини ташкил қилувчи 70 га яқин давлатда Президент ва парламент сайловлари ўтказилади. Европарламентга сайлов ва Франциянинг муддатидан олдин парламент сайлови шулар жумласидандир.
Мамлакатимизда 2023 йили Президент сайлови бўлиб ўтди. Сайлов жамиятимизнинг сиёсий етуклигини, Янги Ўзбекистонни қуриш йўлида амалга оширилаётган ислоҳотлар қўллаб-қувватланаётганини яна бир бор баралла намоён этди. Янги таҳрирдаги Конституция асосида катта ваколатларга эга бўлган бўлажак парламент сайлови – бу борада навбатдаги муҳим қадамдир.
Конституциямизга мувофиқ, Марказий сайлов комиссияси 2024 йил 27 октябрда парламент сайловини ўтказиш тўғрисида қарор қабул қилди. Шу куни маҳаллий вакиллик органларига, яъни Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, шунингдек, халқ депутатлари вилоятлар, Тошкент шаҳар ва туман (шаҳар) Кенгашлари депутатлигига ҳам сайлов ўтказилади.
Шу ўринда бўлажак сайлов Янги Ўзбекистон Конституциясида белгиланган мутлақо янгича ижтимоий-сиёсий шароитда ўтаётгани алоҳида аҳамиятга эгалигини таъкидлаш лозим. Бинобарин, кейинги йилларда демократик ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва мамлакатимизни модернизация қилиш мақсадида парламент ва сиёсий партияларнинг ролини кучайтириш, сайлов ва референдумларни ўтказиш тартибини янада такомиллаштиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди.
Конституция ва сайлов қонунчилигига мувофиқ, мамлакатимизда сайловлар умумий, тенг ва тўғридан-тўғри сайлов ҳуқуқи асосида яширин овоз бериш йўли билан ўтказилади.
Янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 128-моддасига кўра, суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар, шунингдек, суд ҳукми билан озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар сайланиши мумкин эмас. Ушбу модданинг давомида суд томонидан муомалага лаёқатсиз деб топилган фуқаролар, шунингдек, оғир ва ўта оғир жиноятлар содир этганлик учун суднинг ҳукмига кўра озодликдан маҳрум этиш жойларида сақланаётган шахслар сайловда иштирок этиш ҳуқуқидан фақат қонунга мувофиқ ва суд қарори асосида маҳрум этилиши мумкинлиги белгиланган.
Бошқа ҳар қандай ҳолларда фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларини тўғридан-тўғри ёки билвосита чеклашга йўл қўйилмайди. Бинобарин, Ўзбекистон Президенти қайд этганидек, “Янги Ўзбекистон – демократия, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари борасида умумэътироф этилган норма ва принципларга қатъий амал қилган ҳолда, жаҳон ҳамжамияти билан дўстона ҳамкорлик тамойиллари асосида ривожланадиган, пировард мақсади халқимиз учун эркин, обод ва фаровон ҳаёт яратиб беришдан иборат бўлган давлатдир”.
Хулоса қилиб айтганда, бўлажак сайлов мамлакатимизда демократик давлатчилик амал қилаётганлигининг ёрқин намунаси бўлади. Ушбу муҳим ижтимоий-сиёсий жараён фуқароларнинг сайлаш ва сайланиш бўйича конституциявий ҳуқуқларини амалга оширишда, давлат органларини миллий қонунчилик ва халқаро сайлов стандартларига тўла мос равишда демократик тарзда шакллантиришда ҳамюртларимизнинг янада фаол иштирок этишини таъминлашда муҳим аҳамиятга эга.

Современная экономическая система, как и современная демократическая система, созданы для обеспечения соблюдения прав и свобод каждого человека. Как известно, в мире нет одинакового для всех пути демократического развития, этот процесс необходимо развивать в соответствии с условиями каждой страны и потребностями людей, не допуская шаблонного подхода.
Новый Узбекистан: демократические реформы и права человека
Год назад впервые в истории Узбекистана принята новая Конституция страны на всенародном референдуме, которая послужила укреплению конституционных основ строительства Нового Узбекистана. Основная часть конституционных изменений затронула права и интересы каждого человека, значительно усилило гарантии их реализации.
На основе обновленной Конституции вносятся изменения и дополнения во многие законы, принимаются новые законы. Изменения также затронули принципы организации государственной власти, формирования законодательной ветви власти, других государственных органов, в частности Центральной избирательной комиссии.
Достижение Целей устойчивого развития до 2030 года в Узбекистане неуклонно осуществляется в соответствии с основополагающим принципом ООН «Никого не оставлять позади» для обеспечения прав и свобод каждого человека.
Осуществляемые в стране демократические реформы приобрели сегодня необратимый характер. Равные возможности, уважение прав человека, повышение благосостояния народа и обеспечение достойных условий жизни населения являются приоритетом стратегии реформ Нового Узбекистана.
Основная суть реализуемой Стратегии «Узбекистан – 2030»:
– защита прав человека;
– создание достойных условий для реализации потенциала каждого человека;
– сокращение бедности и обеспечение благосостояния населения;
– усиление роли гражданского общества;
– борьба с коррупцией и устойчивое экологическое развитие.
Наша главная цель – к 2030 году войти в число государств с уровнем доходов населения выше среднего.
Реализуется Национальная стратегия по правам человека. В стране принимаются конкретные шаги по обеспечению гендерного равенства, свободы слова, религии, борьбы с пытками. Особое внимание уделяется защите прав женщин, искоренению любых стереотипов и насилия в отношении них.
На конституционном уровне закреплены демократические институты правосудия – «Правила Миранды», «Хабеас корпус»,
Pro Bone. С 1 января 2025 года вводится должность следственного судьи.
В 2021 году мы ратифицировали Конвенцию о правах инвалидов, положения которой отражены в новом Законе «О правах лиц с инвалидностью». В стране приняты кардинальные меры по совершенствованию системы государственной поддержки указанных лиц. Создано Агентство социальной защиты, решаются многие проблемы по обеспечению для лиц с инвалидностью доступной среды, в том числе в жилищной сфере.
Узбекистан активно сотрудничает со структурами ООН, другими международными и региональными организациями в вопросах продвижения интересов и защиты прав человека. По инициативе Узбекистана в рамках Генеральной Ассамблеи ООН были разработаны и приняты 11 резолюций, только в 2024 году принято 4 резолюции.
За последние годы для ознакомления с ситуацией по правам человека и реформами Узбекистан посетили Генеральный секретарь ООН Антонио Гуттериш (2017 и 2024 гг.), Верховные комиссары ООН по правам человека Зейд Раад аль Хусейн (2017 г) и Фолькер Тюрк (2023 г.), генеральные директора МОТ Гай Райдер (2018 г.) и Жилбер Унгбо (2024 г.), Специальный представитель ЕС по правам человека Эймон Гилмор (2023 г.), директор Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека Маттео Мекаччи (2023 г.), Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг (2022-2023 гг.).
В 2021-2023 годах Узбекистан впервые осуществил членство в Совете ООН по правам человека. В этом году Узбекистан впервые избран в ЭКОСОС, Комитет ООН по правам человека, Административное бюро МОТ.
В 2018 году Узбекистан вошел в число стран, предоставивших всем мандатариям постоянное приглашение. За это время состоялись визиты специальных докладчиков по вопросу о свободе религии или убеждений А.Шахид, по вопросу о независимости судей и адвокатов Д.Гарсия-Саян и по вопросу о поощрении и защите прав человека и основных свобод в условиях борьбы с терроризмом Ф.Ни Аолайн.
В августе 2024 г. посетил Спецдокладчик ООН по вопросу о достаточном жилище Б. Раджагопал.
Парламентские выборы – новый этап демократического развития Нового Узбекистана
Выборы являются одним из важнейших критериев на пути к демократии. Посредством этого процесса граждане выражают свою политическую волю, влияют на формирование органов государственной власти.
В 2024 году в мире проходит большой избирательный марафон. В течении года предусмотрено проведение президентских и парламентских выборы около 70 стран, на которые приходится больше половины мирового населения. В числе которых состоявшиеся выборы в Европарламент, досрочные парламентские выборы во Франции.
В 2023 году состоялись досрочные выборы Президента страны. Президентские выборы еще раз продемонстрировали политическую зрелость нашего общества, поддержку осуществляемых реформ на пути строительства Нового Узбекистана.
Следующим шагом являются выборы в парламент, который получает существенные полномочия на основе новой Конституции.
В соответствии с Конституцией Центральной избирательной комиссии принято решение о проведении парламентских выборов –
27 октября 2024 года.
Наряду с этим будут проведены выборы в местные представительные органы, т.е. Жокаргы Кенес Каракалпакстана и областные, городские и районные Кенгаши народных депутатов.
Следует отметить, что особую важность представляет то, что предстоящие выборы проходят в совершенно новой общественно-политической обстановке, определенной Конституцией.
В последние годы в целях углубления демократических реформ и модернизации страны осуществлены широкомасштабные реформы, направленные на усиление роли парламента и политических партий, дальнейшее совершенствование порядка проведения выборов и референдума.
В соответствии с Конституцией и избирательным законодательством выборы проводятся на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании.
В статье 128 Конституции Республики Узбекистан в новой редакции установлена норма о том, что граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда за совершенные тяжкие и особо тяжкие преступления, могут быть лишены права участия в выборах только в соответствии с законом и на основе решения суда. В любых других случаях прямое или косвенное ограничение избирательных прав граждан не допускается.
Новеллы избирательного законодательства и процесса
В соответствии с новыми нормами Конституции, международными обязательствами и рекомендациями по итогам прошедших выборов, в избирательное законодательство внесены ряд существенных изменений и дополнений.
Уникальность предстоящих парламентских выборов заключается в следующем:
Во-первых, выборы в Законодательную палату Олий Мажлиса впервые в истории Узбекистана пройдут на основе смешанной, то есть мажоритарно-пропорциональной избирательной системы.
75 депутатов будут избираться непосредственно по мажоритарной системе, когда избиратели голосуют за конкретных кандидатов, а оставшиеся 75 – по пропорциональной системе путем голосования за политические партии. 5 политических партий для избрания должны получить минимум 7-процентов голосов.
Во-вторых, деятельность избирательных комиссий всех уровней, их взаимодействие с участниками избирательных процессов были полностью цифровизированы. Посредством информационной системы «E-saylov» около 60 видов взаимодействия избирательных комиссий с политическими партиями, кандидатами, наблюдателями и СМИ будет осуществляться полностью в электронном виде.
Информационная система позволяет получать статистическую информацию об избирателях и избирательных участках, информацию о кандидатах в депутаты на всех видах выборов, ознакомиться с кандидатами в депутаты и их биографическими данными через интерактивные карты. Таким образом, в избирательных процедурах минимизированы бюрократия, чрезмерная трата времени и излишний документооборот.
В-третьих, полностью усовершенствовано избирательное законодательство в соответствии с передовыми демократическими стандартами. В частности, введена новая система избирательных органов во главе с Центральной избирательной комиссией, которая функционирует на основе постоянного членства.
Кроме того, изменилась система подсчета голосов с мажоритарной на плюралистическую. Законодательно установлено, что для избрания депутатом достаточно получить голоса относительного большинства избирателей. Соответственно, кандидат считается избранным, если он наберет больше голосов, чем другие кандидаты в соответствующем избирательном округе, и, в результате чего, отпадает необходимость в проведении повторного голосования.
Более того, усилена административная и уголовная ответственность за нарушение избирательного законодательства, в т.ч. за «семейное» голосование.
В-четвёртых, выборы пройдут в условиях значительного усиления парламентаризма и полномочий представительных органов на местах, закреплённых обновлённой Конституцией. В частности, абсолютные полномочия Законодательной палаты увеличены с нынешних 5 до 12, а Сената — с 12 до 18. Расширены контрольные функции парламента над деятельностью исполнительных, судебных, правоохранительных органов и специальных служб. Упраздняется институт руководства хокимами местными Кенгашами народных депутатов. В целях повышения роли представительных органов в решении важных вопросов государственной жизни, 33 полномочия, ранее находившиеся в ведении хокимов, переданы местным Кенгашам.
В-пятых, увеличивается число кандидатов от женщин. В соответствии с изменениями в Избирательный кодекс, теперь женщины должны составлять минимум 40 процентов (а не 30 как было раньше) от числа выдвигаемых кандидатов в депутаты политическими партиями.
В октябрских выборах будут избраны 150 депутатов Законодательной палаты, 56 членов Сената, 65 депутатов Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, а также депутаты областных, Ташкентского и 208 районных (городских) Кенгашей.
Согласно статье 37 Избирательного кодекса право на выдвижение кандидатов в Законодательную палату и местные Кенгаши имеют политические партии.
Сейчас идет активный процесс избирательной кампании. Политические партии подписали этические правила касательно проведения предвыборной агитации, которые разработаны для предотвращения распространения в ходе избирательной кампании ложной информации, обеспечения соблюдения основных принципов выборов и предоставления возможности избирателям сделать свой свободный выбор.
Таким образом, в избирательном процессе ожидается активное участие около 30 тысяч кандидатов и около 90 тысяч их доверенных лиц, а также участие более 120 тысяч членов избирательных комиссий в качестве организаторов и более 70 тысяч местных и зарубежных (международных) наблюдателей.
В частности, ожидается, что по наблюдению за выборами примут участие более 1 000 международных и зарубежных наблюдателей, в частности около 400 — из 50 стран, около 500 — от 21 международной организации, как Содружество независимых государств, Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Шанхайскую организацию сотрудничества, Организация тюркских государств, еще 60 — от избирательных комиссий 26 зарубежных стран.
Необходимо отметить, что Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе намерен принять участие в наблюдении за выборами в Узбекистане с полномасштабной миссией в составе с основной группой, долгосрочными и краткосрочными, в общей сложности около 350 наблюдателями.
Кроме того, в 39 странах созданы 56 избирательных участков при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан.
Предстоящие выборы являются примером демократической государственности в нашей стране, имеют важное значение в деле реализации конституционных прав граждан избирать и быть избранными, участвовать в демократическом формировании государственных органов в полном соответствии с национальным законодательством и международными избирательными стандартами.
В заключении хочу привести слова писателя и летчика, автора «Маленький принц» Антуана Сент-Экзепюри, которыл писал, что «Совершенство достигается не тогда, когда уже нечего прибавить, но когда ужи ничего нельзя отнять».