«Фан устуни» Эдвард Ртвеладзе таваллудининг 80 йиллигига бағишланган кеча бўлиб ўтди
Бугун Киночилар уйида атоқли олим, археолог, академик, тарих фанлари доктори, «Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларда» лойиҳасининг илмий раҳбари Э.В. Ртвеладзе таваллудининг 80 йиллигига бағишланган хотира кечаси бўлиб ўтди.
Тадбир Ўзбекистон маданий меросини асраш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжахон жамияти, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси, Ўзбекистон Республикаси Туризм ва маданий мерос вазирлиги томнидан ташкил этилди, тадбир ҳомийси - «Eriell Group» нефть-сервис компанияси.
Тадбир доирасида Ўзбекистон маданий меросини асраш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжахон жамияти раиси Фирдавс Абдухолиқов “Эдвард Ртвеладзе хотираси” номли хотира китобининг дастлабки пилот нашрини тақдим этди. Китоб олимнинг ҳамкасблари, дўстлари, оила аъзолари ва яқинлари томонидан ёзилган 50 дан ортиқ мақолани ўз ичига олган.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари Содиқ Сафоев, “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳаси таҳририят кенгаши раиси, академик Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Азиз Абдуҳакимов, Ўзбекистон маданий меросини асраш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжахон жамияти бошқаруви раиси Фирдавс Абдухолиқов, Грузиянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Зураб Абдушелишвили иштирок этишди ва марҳумни ёд олиб сўзга чиқишди.
Эдвард Васильевич Ртвеладзе Марказий Осиё минтақаси тарихи ва маданиятининг улкан қатламларини, Буюк Ипак йўлининг эски ва янги йўлларини тадқиқ этган. Олим Ўзбекистонда ва хорижда чоп этилган 800 дан ортиқ илмий мақолаларга муаллифлик қилган.
Илмий фаолияти давомида турли мукофот ва орденлар билан тақдирланган, жумладан, 1985 йилда Беруний номидаги Ўзбекистон Давлат мукофоти, 2001 йилда “Буюк хизматлари учун” ордени, 2003 йилда “Меҳнат шуҳрати” ордени, 2017 йилда “Эл-юрт хурмати” орден. Бундан ташқари, Грузия Республикасининг шараф ордени - "Гирдебис Оредени" билан тақдирланган.
Эдвард Ртвеладзенинг сўнгги йиллардаги энг машҳур археологик кашфиётлардан бири милоддан аввалги IV охирида асос солинган Окс Александриясидир. Қадимий шаҳар милодий I аср бошларигача Сурхондарё ҳудудида мавжуд бўлган.
Олим Ўрта Осиё ва Шимолий Кавказда 100 дан ортиқ археологик экспедицияларда қатнашган. Ртвеладзе 1990 йиллар охирида Тохаристон археологик экспедициясини тузиб, қадимий Кампиртепа манзилгоҳида тадқиқотларни қайта тиклаган, бу ерда Ўрта Осиё археологик амалиётида биринчи марта аҳоли пунктининг тўлиқ очилиши амалга оширилган, унинг жойлашуви ва Кушонлар даврига оид шаҳар тузилмаси аниқланган.
Сўнгги йилларда Э.В. Ртвеладзе “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” лойиҳасининг илмий раҳбари вазивасини бажарган. Унинг раҳбарлигида “Ўзбекистон маданий мероси жаҳон тўпламларида” туркумига оид 50 та китоб-альбом нашр этилган.
Ўзбекистон маданий меросини асраш, ўрганиш ва тарғиб қилиш бўйича Бутунжахон жамияти лойиҳалари доирасида “Ўзбекистоннинг меъморий эпиграфикаси”, “Тарихий кутубхона”, “Ўзбекистоннинг атоқли олимлари” туркум китоблари устида ҳам ишлаган.
Афсуски, 2020 йил апрель ойида олимнинг рафиқаси - археолог ва архивчи Лидия Ртвеладзе вафот этди. Эдвард Василевич Ртвеладзе ўзининг яқинда нашр этилган "Лидия Львовна Ртвеладзе. Ҳаёт, имл, оила” китобини рафиқасининг хотирасига бағишлаган эди.

Состоялся вечер, посвященный 80-летию со дня рождения «Титана науки» Эдварда Ртвеладзе
Ташкент, Узбекистан (UzDaily.uz) – Сегодня в Доме кинематографистов состоялся памятный вечер, посвященный 80-летию со дня рождения выдающегося ученого, археолога, академика, доктора исторических наук, научного руководителя проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира» Э.В. Ртвеладзе.
Организатором мероприятия выступило Всемирное общество по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана. Партнёрами мероприятия стали Академия наук Республики Узбекистан, Министерство туризма и культурного наследия Республики Узбекистан.
В рамках мероприятия презентован пилотный выпуск книги воспоминаний «Памяти Эдварда Ртвеладзе», куда вошло более 50 статей его коллег, друзей, родных и близких, а также презентация фильма «Наедине с историей». В фильм вошли редчайшие кадры, связанные с жизнью и полевой деятельностью выдающегося академика.
В мероприятии приняли участие и выступили первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Садык Сафаев, председатель редколлегии проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира», академик Акмаль Саидов, вице-премьер Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, Председатель правления Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана Фирдавс Абдухаликов, Чрезвычайный и Полномочный посол Грузии в Узбекистане Зураб Абдушелишвилли и профессор, представитель компании “Eriell Group” Юсуф Абдуллаев.
Эдвард Васильевич исследовал колоссальные пласты истории и культуры Центральноазиатского региона, старые и новые маршруты Великого шёлкового пути. Ученый написал более 800 научных трудов, изданных как в Узбекистане, так и за рубежом.
За свою научную деятельность награждён Государственной премией Узбекистана имени «Беруний» в 1985 году, орденом «Буюк хизматлари учун» в 2001 году, орденом «Меҳнат шухрати» в 2003 году и орденом «Эл-юрт хурмати» в 2017 году. Кроме того, награжден орденом чести Республики Грузия – «Гирдебис оредени».
Одно из наиболее известных археологических открытий последних лет, сделанное Эдвардом Ртвеладзе, – портовый город Александрия Оксианская конца IV века до н. э., существовавший на территории Сурхандарьи до начала I в. н.э.
Он принял участие в более чем 100 археологических экспедициях в Средней Азии и на Северном Кавказе. Ртвеладзе создал в конце 1990-х годов Тохаристанскую археологическую экспедицию, возобновившую исследования античного городища Кампыртепа, где впервые в археологической практике Средней Азии было осуществлено полное вскрытие городища, выявлена его планировка и структура городской застройки кушанского времени.
В последние годы Э.В. Ртвеладзе работал научным руководителем проекта «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира». Под его руководством издано 50 иллюстрированных книг-альбомов серии «Культурное наследие Узбекистана в собраниях мира».
Он также работал над серией книг «Архитектурная эпиграфика Узбекистана», «Историческая библиотека», «Выдающиеся учёные Узбекистана» в рамках проектов Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана.
В апреле 2020 года скончалась супруга Ртвеладзе - археолог, архивист Лидия Ртвеладзе. Эдвард Васильевич Ртвеладзе посвятил своей супруге совсем недавно вышедшую книгу «Лидия Львовна Ртвеладзе. Жизнь, наука, семья».