Самарқандда «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» Глобал форуми ўтказилади
2022 йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусидаги Глобал форум бўлиб ўтади. Ушбу нуфузли халқаро анжуманни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг 46-сессиясида илгари сурилган.
Глобал форумнинг асосий мақсади – БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия декларацияси ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича Жаҳон таълим дастури амалга оширилишининг оралиқ натижаларини сарҳисоб қилишдан иборат. Шунингдек, ушбу соҳадаги илғор тажриба, амалиёт ва инновацион ёндашувлар тақдимотини ташкил этиш, халқаро, минтақавий ва миллий даражаларда инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тизимини такомиллаштириш бўйича ўзаро фикр алмашиш ва тавсиялар ишлаб чиқиш кўзда тутилмоқда.
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг 2022 йил 6 октябрдаги 51/2-сон резолюциясига мувофиқ, Глобал форум доирасида 2030 йилгача кун тартиби ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбия бўйича бошқа тегишли ташаббусларни ҳисобга олган ҳолда, Жаҳон таълим дастурининг бешинчи босқичи учун асосий соҳалар ва мавзули масалалар юзасидан таклифлар муҳокама қилинади.
Глобал форумнинг БМТ шафелигида гибрид форматда ўтказилиши бутун дунёдан кенгроқ аудиторияга, соҳа мутахассисларига виртуал тарзда иштирок этиш ва муҳокама сессияларида қатнашиш имконини беради. Унда халқаро экспертлар, мутахассислар, давлат органлари, ихтисослаштирилган таълим муассасалари, нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари, юқори лавозимли шахслар иштирок этиши мўлжалланмоқда.

Глобальный форум «Образование в области прав человека» пройдет в Самарканде
5-6 декабря 2022 года в Самарканде пройдет Глобальный форум на тему «Образование в области прав человека». С инициативой проведения этой престижной международной конференции выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Основная цель глобального форума – подвести промежуточные итоги реализации Декларации ООН об образовании в области прав человека и Всемирной образовательной программы ООН по образованию в области прав человека.
Также планируется организовать презентацию лучших практик и инновационных подходов в данной сфере, обмен мнениями и выработку рекомендаций по совершенствованию системы образования и воспитания в области прав человека на международном, региональном и национальном уровнях.
В рамках Глобального форума будут обсуждены предложения в соответствии с резолюцией 51/2 Совета ООН по правам человека от 6 октября 2022 г., которой определены ключевые направления и тематические вопросы пятой фазы Всемирной программы образования с учетом Повестки дня на период до 2030 г. и других соответствующих инициатив по образованию и подготовке кадров в области прав человека.
Гибридный формат глобального форума под эгидой ООН позволит более широкой аудитории со всего мира, экспертам в данной области участвовать виртуально и участвовать в дискуссионных сессиях. В нем предполагается участие международных экспертов, специалистов государственных органов, профильных учебных заведений, представителей негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, высокопоставленных лиц.