2022 йил 10 ноябрь куни Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институтида «Туркий давлатлар ташкилоти: кеча ва бугун» мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Институт ҳузурида ташкил этилган Илмий экспертлик кенгаши ва «Қонунчилик муаммолари ахборотномаси» даврий нашри таҳрир ҳайъати аъзолари ҳамда Институт ходимлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари, Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Ёшлар парламенти аъзолари қатнашди.
Кириш сўзи билан қатнашган Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов ўз маърузасида Туркий мамлакатлар билан алоқаларни ривожлантириш Янги Ўзбекистон ташқи сиёсатининг муҳим жиҳати эканлиги ва бу борада Туркий давлатлар ташкилоти доирасида ўзаро ҳурмат асосидаги ҳамкорлик янгича аҳамият касб этиб бораётганини таъкидлаб, Самарқанд шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти Раҳбарларининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтаётгани, бу эса ўз навбатида, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси ва ғоялари асосида олиб борилаётган Янги Ўзбекистоннинг очиқ ва прагматик ташқи сиёсатининг бир кўриниши эканлиги тўғрисида сўз юритди.
Шунингдек, тадбирда иштирок этган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Халқаро ишлар ва парламетлараро алоқалар қўмитаси раиси Дилором Файзиева мазкур ташкилотга Ўзбекистоннинг аъзо бўлиши ТДТнинг ўзига хос жиҳатлари, ушбу ташкилотнинг ҳамкорлик учун кўп қиррали йўналишлари мавжудлиги хусусида тўхталди. Шу билан бирга, Нахичеван битимининг 2-моддасига биноан тинчлик ва хавфсизликни мустаҳкамлаш ва қўллаб-қувватлаш, шунингдек, сиёсий, савдо-иқтисодий, ҳуқуқни муҳофаза қилиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, маданий, илмий-техник, ҳарбий-техник, таълим, энергетика, транспорт, кредит соҳаларида самарали минтақавий ва икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалалари ташкилотнинг муҳим мақсад ва вазифалари эканлиги ва бу борада Ўзбекистон ўзига ҳос ўрин эгалашини таъкидлади.
Сенатнинг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси раиси Малика Кадирханова тарихан ТДТ иштирокчи мамлакатлари халқлари бир хил илдизга эга эканлигидан келиб чиққан ҳолда маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш улар учун аҳамиятли эканлигини таъкидлади ва сўзи охирида  «мазкур ташкилотнинг Ўзбекистонда бўладиган саммити аҳамиятли жиҳати шундаки, Ўзбекистонда ўтказилиши режалаштирилган саммит Туркий давлатлар ташкилотининг илк йиғилиши сифатида тарихда қолади. Бунгача ташкилот Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши номи билан фаолият юритган» дея алоҳида қайд этиб ўтди.
Тадбирда Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти директори, юридик фанлар доктори, профессор Фозилжон Отахонов  «Туркий давлатлар ташкилоти ва унга аъзо давлатлар парламентлари» тўплами тақдимоти бўйича қилган маърузасида Туркий Давлатлар Ташкилоти қандай ташкилот эканлиги, унинг асосий функциялари ва ўтган давр мобайнида қандай ижобий натижаларга эришганлиги масалалари, аъзо давлатлар парламентлари учун миллий қонунчиликни ривожлантириш ва яқинлаштириш учун қонун ижодкорлиги фаолиятида намуна сифатида ўрганиб чиқилишини билдириб ўтди.
ТДТ савдо, инвестициялар, инновациялар, транспорт, туризм, маданий-гуманитар алмашинувлар каби долзарб йўналишларда амалий шерикликни ривожлантиришга кўмаклашувчи самарали минтақавий тузилма ҳисобланди. Шунинг учун ушбу ташкилотга аъзо барча мамлакатлар, шу жумладан, Ўзбекистон учун ТДТ доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш қўшни мамлакатлар билан ҳам, минтақадан ташқаридаги янги ҳамкорлар билан ҳам кўп томонлама алоқаларни ривожлантиришга, ўзаро иқтисодий ҳамкорликни кучайтиришга хизмат қилади.
Халқаро ишлар ва парламетлараро алоқалар қўмитаси раиси ўринбосари Қодир Жўраев эса ўз маърузасида Ўзбекистоннинг Туркий маданият халқаро ташкилоти доирасидаги ҳамкорлиги ва истиқболли лойиҳалар ҳамда Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан Халқаро туркий маданият ташкилоти (ТУРКСОЙ) тўғрисидаги шартномани ратификация қилиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини ялпи мажлисда кўриб чиқилиши ва унинг шартлари тўғрисида сўз юритди.
Анжуман иштирокчилари ва экспертлар томонидан Институт томонидан ишлаб чиқилган мазкур тўплам нафақат миллий парламентимиз аъзолари, балки парламент ҳуқуқи бўйича илмий изланувчилар, олий ўқув юртлари профессор-ўқитувчилари ва талабалари учун муҳим амалий қўлланма бўлиши таъкидланиб, тўпламни бошқа хорижий тилларга таржима қилиш ва туркий тилли мамлакатларга юбориш хусусида таклифлар билдирилди.
Қизғин мунозараларга бой бўлган давра суҳбатида муҳокама этилган масалалар юзасидан келгусида амалга оширилиши лозим бўлган вазифалар белгилаб олинди.

Организация тюркских государств: вчера и сегодня
10 ноября 2022 года в Институте проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе был организован «круглый стол» на тему «Организация тюркских государств: вчера и сегодня».
В мероприятии приняли участие сенаторы и депутаты Олий Мажлиса, члены научно-экспертного Совета Института проблем законодательства и редакционной коллегии периодического издания «Бюллетень проблем законодательства», представители средств массовой информации, члены Молодежного парламента при палатах Олий Мажлиса, а также сотрудники Института.
Выступивший со вступительной речью Первый заместитель Спикера Законодательной палаты, академик Акмал Саидов отметил, что развитие отношений с тюркскими странами является важным аспектом внешней политики Нового Узбекистана, а сотрудничество на основе взаимного уважения в рамках Организации тюркских государств приобретает новое историческое значение. Очередная встреча лидеров стран-членов Организации тюркских государств пройдёт 11 ноября в Самарканде,
это событие является подтверждением открытой и прагматичной внешней политики, осуществляемой в Узбекистане по инициативе и на основе идей Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Председатель Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Дилором Файзиева, в своем выступлении остановилась на особенностях членства Узбекистана в этой организации, возникновении широких возможностей для многопланового сотрудничества. В частности, она отметила, что основной целью Организации тюркских государств является укрепление доверительных отношений между братскими странами, развитие сотрудничества в торгово-экономической, транспортной, энергетической, туристической и культурно-гуманитарной сферах, популяризация и распространение великого культурно-исторического наследия тюркских народов, координация действий по обеспечению мира и безопасности в регионе. Согласно статье второй Нахичеванского соглашения о создании совета сотрудничества тюркоязычных государств, в качестве целей и задач указаны стремление к всестороннему и сбалансированному экономическому росту, социальному и культурному развитию в регионе посредством совместных действий на основе равноправного партнерства в целях неуклонного повышения уровня
и улучшения условий жизни народов.
В свою очередь председатель Комитета Сената по вопросам женщин и гендерному равенству Малика Кадирханова также отметила, что исторически народы стран-участников Организации тюркских государств имеют одни корни и для них всегда актуальны вопросы расширения культурно-гуманитарных связей. Она отдельно подчеркнула, что «важным аспектом встречи, которая состоится в Узбекистане, является то, что она войдет в историю как первый саммит Организации тюркских государств. До этого организация действовала в качестве Совета сотрудничества тюркоязычных государств».
Директор Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, доктор юридических наук, профессор Фозилжон Отахонов в своем докладе, посвященном презентации сборника «Организация тюркских государств и парламенты входящих в нее стран», рассказал об истории создания Организации, ее основных функциях и задачах, о том, каких положительных результатов она достигла
за прошедший период, а также отметил, что опыт развития данной организации, а также законотворческая деятельность парламентов стран-членов ОТГ будет изучаться в качестве примерной (образцовой) модели деятельности парламентов в направлении сближения национального законодательства братских тюркских государств.
Организация тюркских государств признана эффективной региональной структурой, способствующей развитию практического партнерства в таких актуальных сферах, как торговля, инвестиции, инновации, транспорт, туризм, культурные, гуманитарные связи и др. Поэтому взаимовыгодное сотрудничество в рамках ОТГ для всех государств-членов организации, включая Узбекистан, послужит укреплению экономического сотрудничества, а также развитию многосторонних отношений как с соседними странами, так и с новыми партнерами за пределами региона.
В то же время заместитель председателя Комитета по международным делам и межпарламентским связям Законодательной палаты Кодир Джураев рассказал о сотрудничестве Узбекистана с Международной организацией тюркской культуры и о ее перспективных проектах, а также о рассмотрении депутатами Законодательной палаты на очередном пленарном заседании законопроекта о ратификации соглашения с Международной организацией тюркской культуры (ТЮРКСОЙ).
По итогам «круглого стола» участники мероприятия отметили, что подготовленный Институтом сборник «Организация тюркских государств и парламенты входящих в нее стран», является необходимым и интересным практическим пособием, востребованным не только для членов парламента, но и для исследователей международного и парламентского права, профессорско-преподавательского состава и учащихся высших образовательных учреждений, а также рекомендовали перевести настоящий сборник на иностранные языки и презентовать его для других тюркоязычных государств.
В ходе «круглого стола», который был насыщен интересными дискуссиями по обсуждаемым вопросам, были определены задачи на перспективу, которые должны быть реализованы в будущем.