Самарқандда инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим бўйича халқаро ҳужжатлар ижроси муҳокама қилинмоқда
ТОШКЕНТ, 5 декабрь. /«Дунё» АА/. Самарқанда «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» Глобал форуми ўз ишини давом эттирмоқда, деб хабар қилмоқда «Дунё» АА мухбири.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий  маркази ахборот хизмати маълумотига кўра, бугун Самарқанд шаҳрида иш бошлаган «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» Глобал форумининг биринчи кунги ялпи мажлисида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси ҳамда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг 2005 йилдан буён амалга оширилиши жараёнлари ҳақида сўз борди.
Иштирокчилар  инсон ҳуқуқлари бўйича самарали таълимга эришиш тамойиллари ва ёндошувларини атрофлича муҳокама қилдилар. Шунингдек, замонавий муаммоларни ҳисобга олган ҳолда дунёнинг турли ҳудудларида инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасидаги технологияларнинг ривожланиши ва бу соҳада қўлга киритилган муваффақиятлар, сабоқ ва хулосалар таҳлил этилди.
Ушбу мавзудаги глобал ёндошувга бағишланган дастлабки сессияга БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги Инсон ҳуқуқлари таълими бўйича минтақавий вакили вазифасини бажарувчи Фабио Пиана модераторлик қилди.
Мамлакатимизда Янги Ўзбекистонни барпо этиш билан боғлиқ ислоҳотлар шароитида «инсон, унинг ҳуқуқлари, эркинликлари, айниқса, қадри – энг муҳим қадрият» деган тамойил эътироф этилмоқда. Шу муносабат билан йиллар давомида амал қилиб келган «давлат – жамият – инсон» тамойили Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида «инсон – жамият – давлат» тамойилига ўзгартирилди.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари маданиятини шакллантиришга оид давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан биридир. Олий Мажлис томонидан 2019 йилда БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси қоидаларини амалга ошириш бўйича Миллий ҳаракатлар дастури қабул қилингани ва мазкур Миллий ҳаракатлар дастури ижроси бўйича «Йўл харитаси» 2021 йил декабрига қадар тўлиқ бажарилгани буни яққол тасдиқлайди.
Шунингдек, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий стратегияси доирасида олий ўқув юртлари учун инсон ҳуқуқлари бўйича ўқув курслари жорий этиш вазифаси белгилаб берилган. Бу борадаги ишлар изчил давом этмоқда.
Ўзбекистон Президентининг 2021 йил 7 июндаги Фармойишига мувофиқ, Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга ошириш бўйича Миллий комиссия ташкил этилди. Айни вақтда Миллий комиссия аъзолари иштирокида Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Миллий таълим дастури лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Биринчи ялпи мажлисда  БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва ўқитиш бўлими мувофиқлаштирувчиси Елена Ипполити БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим бўйича ташаббуслари амалга оширилиши ҳолатини глобал кўламда таҳлил қилган бўлса, Ҳиндистон Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий комиссиясининг Бош котиби Девендра Кумар Сингх онлай тарзда Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияни амалга ошириш борасида эришилган ютуқлар, мавжуд муаммолар ва истиқболлар ҳақида маъруза қилди.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим ва тарбия бўлими кичик ходими Паулина Тандионо БМТ Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастури тўртинчи босқичининг 2020-2024 йилларда амалга оширилиши жараёнлари хусусида мушоҳада юритди.
Глобал форумнинг кейинги сессиясида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимга минтақавий ёндошувлар кўриб чиқилди. Ушбу сессияга Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари Мирзатилло Тиллабоев модераторлик қилди.
Халқаро таълим бўйича Америка кенгашлари президенти ва ижрочи директори Дэвид Паттон – Халқаро таълим олиш имкониятини кенгайтириш истиқболлари, Европа Кенгашининг Одил судлов ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича таълим бўлими раҳбари Эва Пастрана онлайн чиқишида – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимга европача ёндошув, Ислом ҳамкорлик ташкилоти ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссия раиси  Хожи Али Ачикгюль – бу соҳага ўзи мансуб халқаро ташкилотнинг муносабати хусусида фикр юритди. Шунингдек, Осиё-Тинч океани Инсон ҳуқуқлари бўйича ахборот марказининг етакчи тадқиқотчиси Жефферсон Плантилла мазкур минтақада инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим борасида орттирилган ибратли тажрибалар ҳақида онлайн режимда сўзлаб берди. Россия Президенти ҳузуридаги Фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича кенгаш раиси Валерий Фадеев эса онлай тарздаги маърузасида БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги асосий ҳужжатларини замонавийлик нуқтаи назаридан талқин қилди. Бундан ташқари, Глобал форумнинг биринчи куни турли залларда “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги расмий таълим тамойиллари ва ёндошувлари: глобал, минтақавий ва миллий тажриба” мавзуида параллел мажлислар ўтказилди. Бунда технологияларнинг ривожланиши, Интернет-ресурслар ва дунёнинг тез ўзгарувчан геосиёсий манзарасини ҳисобга олган ҳолда, инсон ҳуқуқлари соҳасидаги расмий ва норасмий таълимга илғор тажриба, инновацион, гендер ҳамда инклюзив ёндошувлар муҳокама қилиниб, айни йўналишдаги янги ташаббуслар тақдим этилди.
Хусусан, 1-параллел сессияда болалар ва ёшлар учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим тамойиллари, бу борадаги ёндошувлар ва замонавий таҳдидлар таҳлил қилинди. Экспертлар асосий эътиборни замонавий технологиялар, Интернет, дунёнинг тез ўзгарувчан геосиёсий манзарасининг ёш авлодга таъсирини муҳокама қилишга қаратдилар.
Олий таълим муассасаларида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим тамойиллари, бу борадаги ёндошув ва замонавий таҳдидлар нималардан иборат? Глобал форум иштирокчилари 2-параллел сессия доирасида айни шу мавзуни кўриб чиқишар экан, коронавирус пандемияси, технологияларни ривожлантириш, интернет-ресурслар ва геосиёсат билан боғлиқ хатарларга алоҳида тўхталдилар.
Шунингдек, 3-параллел сессияда юридик касб вакиллари – судьялар, прокурорлар ва адвокатлар учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимни таъминлаш масаласи муҳокама қилинди. Дунёнинг турли мамлакатларида бу борада мавжуд тамойил ва ёндошувлар ўрганилди.
Сўнгги, яъни 4-параллел сессия иши фуқаролик жамияти учун инсон ҳуқуқлари соҳасидаги норасмий таълимни таъминлашга бағишланди. Бу жараёнда гендер тенглик, инклюзивлик, миграция каби масалаларни ҳисобга олиш зарурлиги таъкидланди.
Барча параллел сессиялар маърузачилари онлайн ва офлайн ўқитиш усулларидан фойдаланиш бўйича ўз тажрибалари, шунингдек, COVID-19 пандемияси пайтида эришилган натижалар ва олинган сабоқлар билан очиқ ўртоқлашдилар. Муҳокама якунлари бўйича гуруҳлар «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълимни ривожлантириш бўйича Самарқанд ҳаракатлар режаси (2023–2025)» глобал форумининг Якуний ҳужжатига киритиш учун тавсиялар ишлаб чиқдилар.

В Самарканде обсуждается ход реализации международных документов по образованию в области прав человека
ТАШКЕНТ, 5 декабря. /ИА «Дунё»/. В Самарканде продолжает свою работу Глобальный форум «Образование в области прав человека», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы Национального центра Узбекистана по правам человека, первый день пленарного заседания Глобального форума «Образование в области прав человека», начавшего сегодня свою работу в Самарканде, был посвящен обсуждению хода реализации Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека и Всемирной программы образования в области прав человека с 2005 года
Участники подробно обсудили принципы и подходы обеспечения эффективного обучения правам человека. Также с учетом современных проблем были проанализированы развитие технологий в области образования по правам человека в разных регионах мира и достижения, уроки и выводы в этой сфере.
Модератором первой сессии, посвященной глобальному подходу к этой теме, выступил исполняющий обязанности Регионального представителя Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Фабио Пиана.
В контексте реформ, связанных с созданием Нового Узбекистана, в нашей стране признается принцип, что «самой главной ценностью является человек, его права, свободы, особенно его личность». В связи с этим действовавший годами принцип «государство-общество-человек» в стратегии развития Нового Узбекистана был заменен на принцип «человек-общество-государство».
Образование в области прав человека является одним из приоритетов государственной политики по формированию культуры прав человека в Узбекистане. Это наглядно подтверждается принятием Олий Мажлисом в 2019 году Национальной программы действий по реализации положений Декларации ООН об образовании и подготовке кадров в области прав человека, а также тем, что «Дорожная карта» по реализации настоящей Национальной программы действий была полностью завершена к декабрю 2021 года.
Также в рамках Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека определена задача по внедрению учебных курсов по правам человека для высших учебных заведений. Работа в этом направлении последовательно продолжается.
В соответствии с указом Президента Узбекистана от 7 июня 2021 года в стране создана Национальная комиссия по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека. В то же время с участием членов Национальной комиссии был разработан проект Национальной образовательной программы в области прав человека.
В ходе первого пленарного заседания координатор отдела образования и подготовки в области прав человека УВКПЧ ООН Елена Ипполити проанализировала состояние реализации инициатив ООН по образованию в области прав человека в глобальном масштабе. С докладом о достижениях, существующих проблемах и перспективах в реализации Декларации ООН об образовании и подготовке в области прав человека выступил Генеральный секретарь Национальной комиссии по правам человека Индии Девендра Кумар Сингх.
Младший сотрудник отдела образования и подготовки в области прав человека УВКПЧ ООН Паулина Тандионо презентовала ход реализации Четвертого этапа (2020–2024) Всемирной программы образования в области прав человека.
На следующей сессии Глобального форума были рассмотрены региональные подходы к образованию в области прав человека. Сессию модерировал первый заместитель директора Национального центра Узбекистана по правам человека Мирзатилло Тиллабоев.
В ходе сессии президент и исполнительный директор Американских советов по международному образованию Дэвид Паттон рассмотрел расширение доступа к международному образованию и усиление его влияния.
Европейский подход к образованию в области прав человека стал темой онлайн выступления руководителя отдела обучения по вопросам правосудия и прав человека Совета Европы Евы Пастрана, а председатель Независимой постоянной комиссии по правам человека при Организации исламского сотрудничества Ходжи Али Ачикгюль высказался о подходах данной международной организации к образованию в области прав человека.
Также ведущий исследователь Азиатско-Тихоокеанского информационного центра по правам человека (HURIGHTS OSAKA) Джефферсон Плантилла рассказал в онлайн режиме об основных практиках в этом регионе в сфере образование по правам человека.
Председатель Совета при Президенте России по развитию гражданского общества и правам человека Валерий Фадеев интерпретировал основные документы ООН в области прав человека с точки зрения современности.
Кроме того, в первый день Глобального форума были проведены параллельные сессии в разных залах на тему «Принципы и подходы формального образования по правам человека на глобальном, региональном и национальном уровнях». С учетом развития технологий, интернет-ресурсов и быстро меняющегося геополитического ландшафта мира были обсуждены лучшие практики, инновационные, гендерные и инклюзивные подходы к формальному и неформальному образованию в области прав человека, а также представлены новые инициативы в этом направлении.
В частности, на 1-й параллельной сессии были проанализированы принципы образования в области прав человека для детей и молодежи: принципы, подходы и современные вызовы. Эксперты сосредоточились на обсуждении влияния современных технологий, Интернета и быстро меняющегося геополитического ландшафта мира на молодое поколение.
Каковы современные принципы образования в области прав человека в высших учебных заведениях? В ходе 2-й параллельной сессии участники глобального форума сосредоточились на этой теме, сделав акцент на особенностях, связанных с пандемией коронавируса, развитием технологий, Интернет-ресурсами, геополитикой.
На 3-м параллельном заседании обсуждался вопрос предоставления образования в области прав человека для представителей юридических профессий – специалистов судов, правоохранительных органов, адвокатуры. Был представлен опыт существующих принципов и подходов в этом отношении в разных странах мира.
Работа 4-й параллельной сессии была посвящена обеспечению неформального образования в области прав человека для гражданского общества. Была подчеркнута необходимость учета таких аспектов, как гендерное равенство, инклюзия и миграция.
Спикеры всех параллельных сессий открыто делились своим опытом использования онлайн- и офлайн-методов обучения, а также достигнутыми результатами и извлеченными уроками во время пандемии COVID-19. По результатам обсуждения группами были разработаны рекомендации для включения их в итоговый документ глобального форума «Самаркандский план действий по развитию образования в области прав человека (2023-2025 годы)».