“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони ўз соҳибларига топширилди
2022 йил 6 декабрь куни Самарқанд шаҳрида, “Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим” Глобал форуми доирасида “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони совриндорларини тақдирлаш маросими ўтказилди. Тантанали тадбирни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов кириш сўзи билан очди.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан 2020 йилда таъсис этилган. Бундан мақсад – инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишда катта ҳисса қўшган фуқаролар ва ташкилотларни моддий ва маънавий рағбатлантириш ҳамда тақдирлаш, бу фаолиятни амалга оширишда ўрнак бўлаётганлар намунасини, уларнинг тажрибасини оммалаштиришдан иборат.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар, шунингдек, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида фаолият олиб бораётган ташкилотлар ҳам тақдирланиши мумкин.
Ҳар йили 10 декабрь – Халқаро инсон ҳуқуқлари куни арафасида кўкрак нишони ва унинг гувоҳномаси тантанали тарзда топширилади. Жорий йилда ушбу мукофотга 6 нафар ҳамюртимиз, 2 нафар чет эл фуқароси ва 2 та нодавлат нотижорат ташкилоти сазовор бўлди. Хусусан:
• “Ижтимоий фикр” республика жамоатчилик фикрини ўрганиш Маркази директорининг биринчи ўринбосари Марат Хаджимухамедов – инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш соҳасидаги замонавий тадқиқот амалиётини шакллантиришга қўшган муносиб ҳиссаси;
• Ўзбекистон Республикаси Ёшлар ишлари агентлигининг Сурхондарё вилояти бошқармаси бошлиғи Жамшиджон Чориев – ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги самарали фаолияти;
• Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерацияси аппаратининг Юридик бўлими мудири Ҳамидулла Премкулов – аҳолининг меҳнат ҳуқуқлари ва ижтимоий-иқтисодий манфаатларини ҳимоя қилишдаги фаоллиги;
• Ўзбекистон Ногиронлар жамияти – ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий ҳимоя қилишдаги фаоллиги;
• “Барқарор ҳаёт” ижтимоий-маърифат маркази директори Олия Ильмурадова – аёллар ва болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилишдаги кўп йиллик самарали фаолияти;
• “UMNICHKA” Нодавлат таълим муассасаси раҳбари Шаҳноза Икрамова – болалар ҳуқуларини ҳимоя қилишдаги фаол иштироки;
• Ўзбекистон Журналистлари ижодий уюшмаси – журналистларнинг ҳуқуқлари, шаъни ва қадр-қимматини, қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга қўшган ҳиссаси;
• Тошкент давлат юридик университети Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқлари кафедраси профессори Говхержан Юлдашева – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ўқув ва илмий фаолияти;
• Таллин университети Бошқарув, ҳуқуқ ва жамият академияси фахрий профессори Рейн Мюллерсон – инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳамкорлик, илмий ва ўқув ишлари;
• БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари Ришард Коменда – инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва таъминлаш соҳасидаги халқаро ҳамкорлиги учун ушбу мукофот билан тақдирландилар.
“Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишонини ўз соҳибларига Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов топширди.
Маълумот учун: 2020-2021 йилларда нодавлат нотижорат ташкилотлари ва улар вакилларининг 12 нафари, давлат ташкилотлари ҳамда олий таълим муассасалари ходимларининг 8 нафари, халқаро ва хорижий ташкилотлар вакилларининг 8 нафари “Инсон ҳуқуқлари ҳимояси учун” кўкрак нишони билан тақдирланган.

Нагрудный знак «За защиту прав человека» вручен его обладателям
6 декабря 2022 года в городе Самарканде в рамках Глобального форума «Образование в области прав человека» состоялась церемония вручения нагрудного знака «За защиту прав человека». Мероприятие открыл директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов.
Знак «За защиту прав человека» учрежден в 2020 году по инициативе Президента Республики Узбекистан. Целью этого является поощрение и награждение граждан и организаций, внесших большой вклад в защиту прав и свобод человека, популяризация примера и опыта тех, кто является примером в осуществлении этой деятельности.
Им награждаются граждане Узбекистана за деятельность по продвижению прав человека, образованию в области прав человека, вклад в развитие традиций защиты прав человека среди молодежи, значительные достижения за развитие организаций, защищающих права человека, эффективную научную деятельность в области прав человека.
Знаком «За защиту прав человека» также могут быть награждены иностранные граждане и лица без гражданства, а также организации, осуществляющие деятельность в области защиты прав человека.
Ежегодно в канун Международного дня прав человека - 10 декабря, торжественно вручается нагрудный знак и сертификат к нему. В этом году эту награду получили 6 соотечественников, 2 иностранных гражданина и 2 негосударственные некоммерческие организации. В их числе:
• Марат Хаджимухамедов, первый заместитель директора Республиканского центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» - за достойный вклад в формирование современной исследовательской практики в области защиты прав и свобод человека;
• Джамшиджон Чориев, начальник Сурхандарьинского областного управления Агентства по делам молодежи Республики Узбекистан – за эффективную деятельность по защите прав молодежи;
• Хамидулла Премкулов, начальник юридического отдела Аппарата Федерации профсоюзов Узбекистана – за деятельность по защите трудовых прав и социально-экономических интересов населения;
• Общество инвалидов Узбекистана - деятельность по социальной защите лиц с инвалидностью;
• Олия Ильмурадова, директор Общественно-просветительского центра «Барқарор ҳаёт» - за многолетнюю эффективную работу в сфере защиты прав женщин и детей;
• Шахноза Икрамова, руководитель НОУ «УМНИЧКА» - за активное участие в защите прав детей;
• Творческий союз журналистов Узбекистана – за вклад в защиту прав, чести и достоинства, законных прав и интересов журналистов;
• Говхержан Юлдашева, профессор кафедры международного права и прав человека Ташкентского государственного юридического университета – за образовательную и научную деятельность в области защиты прав человека;
• Рейн Мюллерсон, почетный профессор Академии управления, права и общества Таллиннского университета – международное сотрудничество, научная и образовательная работа в области прав человека;
• Ришар Коменда, экс-руководитель регионального отделения Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии, был удостоен этой награды за международное сотрудничество в области защиты и обеспечения прав человека.
Для справки: в 2020-2021 годах нагрудным знаком «За защиту прав человека» награждены 12 негосударственных некоммерческих организаций и их представителей, 8 сотрудников государственных организаций и высших учебных заведений, 8 представителей международных и иностранных организаций.