Олий Мажлис Сенати аъзоси Гулнора Маъруфова Қозоғистоннинг Олмаота шаҳрида бўлиб ўтган “Aёллар, тинчлик ва хавфсизлик” субминтақавий платформаси ишида иштирок этди.
Биламизки, субминтақавий платформанинг мақсади БМТ Хавфсизлик Кенгашининг 1325-сонли резолюциясини амалга ошириш бўйича халқаро мажбуриятлар ва миллий ҳаракат режаларининг (МҲП) ижро этилиши бўйича ахборот алмашиш, инсон хавфсизлигига ўсиб бораётган хавфларни, шу жумладан, гуманитар инқирозлар оқибатларини бартараф этиш бўйича умумий ёндашувларни аниқлашдан иборат.
photo_2022-12-07_15-54-36.jpg
Платформа асосий манфаатдор томонларга минтақадаги “Aёллар, тинчлик ва хавфсизлик” кун тартибини амалга оширишни тезлаштириш ва аёллар иштирокини рағбатлантириш учун қўшма ҳаракатлар ва ечимларни ишлаб чиқиш учун минтақавий устуворликлар, муаммолар ва трансчегаравий истиқболлар ҳақида фикр юритиш имкониятини берди.
Ўзбекистон делегацияси аъзолари юртимизда хотин-қизларнинг мамлакат ижтимоий-сиёсий ҳаётидаги ўрни ва мавқеини юксалтириш, гендер тенгликни таъминлаш юзасидан амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумотлар беришди.
photo_2022-12-07_15-54-37.jpg
Хусусан, хотин-қизларнинг ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий фаоллигини ошириш, уларнинг жамоат ва сиёсий ташкилотлар фаолиятидаги фаоллигини кенгайтириш учун барча зарур шарт-шароит яратилгани, 2030-йилгача гендер тенглигига эришиш стратегияси тасдиқлангани, барча қабул қилинаётган меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларни мажбурий гендер-ҳуқуқий экспертизаси жорий этилгани алоҳида таъкидлаб ўтилди.

На повестке дня - женщины, мир и безопасность
Член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Гулнора Маруфова приняла участие в работе Субрегиональной платформы «Женщины, мир и безопасность», которая прошла в городе Алматы, Казахстан.
Цель Субрегиональной платформы - обмен информацией по выполнению международных обязательств и Национальных планов действий (НПД) по реализации Резолюции Совета Безопасности ООН за № 1325, определение общих подходов к устранению нарастающих угроз безопасности, в том числе последствия гуманитарных кризисов.
photo_2022-12-07_15-54-36.jpg
Платформа предоставила возможность ключевым заинтересованным сторонам задуматься о региональных приоритетах, проблемах и трансграничных перспективах  разработки совместных действий и решений для ускорения реализации повестки дня «Женщины, мир и безопасность» в регионе и содействия участию в них женщин.
Члены делегации Узбекистана проинформировали о проводимой в нашей стране работе по повышению роли и статуса женщин в общественно-политической жизни страны, обеспечению гендерного равенства.
photo_2022-12-07_15-54-37.jpg
В частности было подчеркнуто, что созданы все необходимые условия для повышения социально-экономической и политико-правовой активности женщин, активизация их деятельности в общественных и политических организациях, утверждена Стратегия достижения гендерного равенства до 2030 года, введена обязательная гендерно-правовая экспертиза  всех принимаемых нормативно-правовых актов.