Сенатнинг бешинчи ялпи мажлисида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2024 йилдаги фаолияти тўғрисидаги маърузаси (ҳисоботи) кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, Омбудсман институти 2024 йилда янги конституциявий қоидалар асосида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан таъсирчан парламент назоратини олиб бориш, соҳага оид миллий қонунчилик ҳамда миллий превентив механизмни такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини оширишда бир қатор ишларни амалга оширган.
Сенатнинг 2024 йил 30 мартдаги тегишли Қарори ижроси юзасидан такрорий мурожаатларнинг олдини олиш чоралари кўрилиши натижасида бу борада ижобий натижаларга эришилди. Такрорий мурожаатлар сони 2024 йилда 3 077 тани ташкил қилиб, олдинги йилга нисбатан 21 тага камайган.
Аҳолининг инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасидаги ҳуқуқий онг ва маданиятини ошириш мақсадида “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида мамлакатимизнинг 86 та туман ва шаҳарларида тарғибот тадбирлари ўтказилган. Ўтган йили оммавий ахборот воситаларида Омбудсман фаолиятига оид 4 мингдан ортиқ чиқиш ташкил этилган.
Лекин ялпи мажлисда эътибор қаратилиши лозим бўлган айрим камчилик ва муаммолар ҳам кузатилаётгани таъкидлаб ўтилди.
Хусусан, 2024 йилда Омбудсманга келиб тушган мурожаатлар сони (23 422 та) 2023 йилга нисбатан 4 800 тага ёки 25 фоизга ортган.
2024 йилда Омбудсманга йўлланган мурожаатлар кесимига эътибор берилса, жами мурожаатларнинг 31,8 фоизини ижтимоий ҳуқуқ йўналишидаги мурожаатлар ташкил этиши ва бу кўрсаткич 2023 йилга нисбатан 82 фоизга ошгани маълум бўлади.
Хотин-қизлар ҳуқуқларининг чекланиши, оилада аёлнинг таҳқирланиши, оиладаги тинчликни таъминлаш ва зўравонликнинг олдини олиш масаласида 294 та мурожаат келиб тушиб, олдинги йилга (133 та) нисбатан 121 фоизга кўпайган.
Шунингдек, Омбудсманнинг минтақавий вакилларига ушбу орган котибиятидан ҳамда фуқаролардан тўғридан-тўғри 3 857 та мурожаат келиб тушган. Бу қабул қилинган жами мурожаатларнинг атиги 16,4 фоизини ташкил этган.
Муҳокамалар давомида қонунчиликда белгиланган таъсир чораларидан самарали фойдаланиш, мурожаатларни энг кўп келиб тушган ҳудудлар кесимида ўрганиш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда яратилган шарт-шароитлар ва у ерда сақланаётган шахсларнинг муаммолари билан яқиндан танишиш мақсадида мониторинг ташрифлари самарадорлигини ошириш, минтақавий вакилларнинг қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича фаолиятини такомиллаштириш юзасидан тегишли вазифалар белгиланди.

На пленарном заседании Сената обсуждена деятельность Уполномоченного по правам человека (омбудсмана) в 2024 году
На пятом пленарном заседании Сената был рассмотрен доклад (отчет) Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) о деятельности в 2024 году.
Отмечалось, что в 2024 году институт Омбудсмана на основе новых конституционных положений провел работу по осуществлению действенного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах, свободах и законных интересах человека, совершенствованию национального законодательства в данной сфере и национального превентивного механизма, развитию международного сотрудничества, а также повышению правового сознания и правовой культуры граждан.
Достигнуты положительные результаты благодаря принятым мерам по предупреждению повторных обращений в рамках исполнения Постановления Сената от 30 марта 2024 года. Количество повторных обращений составило 3077 в 2024 году, что на 21 меньше, чем годом ранее.
В целях повышения правового сознания и правовой культуры населения в сфере прав и свобод человека в рамках проекта «Школа Омбудсмана» проведены агитационные мероприятия в 86 районах и городах страны. В прошлом году в средствах массовой информации организовано более 4 тысяч выступлений, посвященных деятельности Омбудсмана.
На пленарном заседании отметили, что наблюдаются и некоторые недостатки и проблемы, на которые следует обратить внимание.
В частности, в 2024 году количество поступивших в Омбудсман обращений (23 422) увеличилось на 4 800, или на 25 %, по сравнению с 2023 годом.
Если обратить внимание на направления поступивших в 2024 году в Омбудсман обращений, то становится очевидно, что 31,8% обращений составляют обращения в области социального права, и этот показатель увеличился на 82% по сравнению с 2023 годом.
Поступило 294 обращения по вопросам ограничения прав женщин, их притеснения в семьях, обеспечения мирной жизни и предупреждения насилия в семье. Такие обращения на 121% больше, чем в предыдущем году (133).
Вместе с тем, региональным представителям Омбудсмана направлены 3857 обращений из Секретариата Омбудсмана и непосредственно от граждан. Однако, обращения, направленные региональным представителям Омбудсмана составили лишь 16,4% от общего числа обращений.
В ходе обсуждений определены соответствующие задачи, направленные на эффективное использование мер воздействия, установленных законодательством, изучение обращений в разрезе регионов, откуда поступает наибольшее количество обращений, повышение эффективности мониторинговых посещений с целью более глубокого ознакомления с условиями, созданными в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, и проблемами лиц, содержащихся там, совершенствование деятельности региональных представителей по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.