Жорий йилнинг 16 апрель куни Сенатнинг Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси ҳамда халқ депутатлари Фарғона вилояти Кенгашининг қўшма мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, уларнинг жамиятга мослашувини таъминлаш ҳамда бу борада Фарғона вилоятида амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Тадбирда сенаторлар, Фарғона вилояти Кенгашининг депутатлари, доимий комиссиялари раислари, мутасадди вазирлик ва идоралар вакиллари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, оммавий ахборот воситалари ходимлари ҳамда вилоятдаги соҳага масъул раҳбарлар иштирок этди.
Қайд этилганидек, мамлакатимизда сўнгги беш йил давомида ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқларини тўлақонли ҳимоя қилишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилди. Хусусан, Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция ратификация қилиниб, уни амалга ошириш бўйича 2023–2025 йилларга мўлжалланган Миллий ҳаракатлар режаси қабул қилинди.
Ушбу ҳужжатлар ижроси доирасида ногиронлиги бўлган шахсларга кўрсатилаётган ижтимоий хизматлар ва тиббий ёрдамлар кўлами кенгаймоқда. Шунингдек, инклюзив таълим, қулай ва тўсиқларсиз муҳит яратиш йўналишларида ҳам тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Ушбу соҳада қонунчилик ҳужжатлари ижроси Фарғона вилоятида ўрганилганида қатор ишлар амалга оширилаётганлиги ва бунинг натижасида ногиронлиги бўлган шахсларга янада қулай шароитлар яратилаётганлиги таъкидланди.
Жумладан, 2023 йилда 2 895 нафар, 2024 йилда эса 8 472 нафар ногиронлиги бўлган шахс умумий 15,8 млрд сўмлик протез мосламалари ва реабилитация воситалари билан таъминланди. Шунингдек, ихтисослаштирилган тиббий хизматлар доирасида 2023 йилда 4 098 та, 2024 йилда 5 013 та имтиёзли йўлланма берилди. Бундан ташқари, 2023 йилда 1 035 нафар, 2024 йилда 1 122 нафар шахсга жарроҳлик амалиёти амалга оширилди.
2024 йилда вилоятда “Аёллар дафтари”да рўйхатда турган 9 882 нафар ногиронлиги бўлган хотин-қизга 13,7 млрд сўмлик ёрдам кўрсатилди. Шу жумладан, I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган 6 741 нафар хотин-қизга 8,9 млрд сўмлик, ногиронлиги бўлган фарзанди учун 3 124 нафар оналарга 4 млрд сўмлик бир марталик моддий ёрдам берилди ҳамда 17 нафар ногиронлиги бўлган шахснинг уй-жойи таъмирланди.
Ногиронлиги бўлган шахсларга тўсиқларсиз муҳитни яратиш мақсадида ўтган йилда 9 та тиббиёт муассасасидаги лифтлар янгисига алмаштирилди, 41 та тиббиёт муассасасидаги пандуслар таъмирланди, 40 та жамоат транспорти воситаси ногиронлиги бўлган шахсларга мос равишда жиҳозланди.
Мажлисда ушбу соҳада амалга оширилган ижобий ишлар билан бир қаторда мавжуд муаммоларга ҳам эътибор қаратилди.
Хусусан, вилоятда инклюзив таълим ташкил этилган 71 та умумий ўрта таълим мактабининг 12 таси махсус педагог-ўқитувчилар билан таъминланмаган бўлса, 19 та мактабгача таълим ташкилотида ташкил этилган инклюзив гуруҳларга ногиронлиги бўлган тарбияланувчилар етарлича қамраб олинмаган.
Шунингдек, 2023 йилда ногиронлиги бўлган шахслар учун квоталанган
2 525 та иш ўринидан 1 797 тасига, 2024 йилда квоталанган 2 632 та иш ўринидан 2 015 тасига ногиронлиги бўлган шахслар ишга жойлаштирилмаган.
Ногиронлиги бўлган шахслар учун квоталанган иш ўринлари яратилмаган ҳолатлар ҳам учради. Бу турдаги ҳуқуқбузарликлар учун 2023 йилда 46 та ташкилот раҳбарига нисбатан, 2024 йилда 8 та ташкилот раҳбарига нисбатан маъмурий жарималар қўлланилган.
Бундан ташқари, тиббиёт бирлашмаларидаги лифтларнинг таъмирталаб ҳолати, умумтаълим ва олий таълим муассасаларидаги пандусларнинг стандарт талабларга жавоб бермаслиги, пиёдалар йўлакларида ногиронлиги бўлган шахслар ҳаракатини чекловчи тўсиқларнинг мавжудлиги ҳам танқид қилинди.
Шунингдек, Шаҳарсозлик ҳужжатларини экспертиза қилиш республика маркази ва унинг ҳудудий бошқармалари томонидан ногиронлар учун қулай муҳит яратиш бўйича техник қисмлар мавжуд бўлмаган лойиҳаларга ижобий хулоса берилган ҳолатлар аниқланган.
Муҳокама давомида сенаторлар ва депутатлар томонидан юзага келаётган муаммоларни бартараф этиш ҳамда уларнинг олдини олиш бўйича тегишли чоралар кўриш зарурлиги қайд этилди ва тегишли тавсиялар берилди.
Қўшма мажлис якунида сенатор ва депутатларнинг муносабатидан келиб чиқиб, Сенат қўмитаси ва халқ депутатлари Фарғона вилояти Кенгашининг қўшма қарори қабул қилинди.

Обсуждены условия, созданные для лиц с инвалидностью
16 апреля текущего года состоялось совместное заседание Комитета Сената по вопросам науки, образования и здравоохранения и Кенгаша народных депутатов Ферганской области.
На заседании обсуждались вопросы защиты прав лиц с инвалидностью, обеспечения их социальной адаптации, а также работа, проводимая в этом направлении в Ферганской области.
В мероприятии приняли участие сенаторы, депутаты Кенгаша народных депутатов Ферганской области, председатели постоянных комиссий, ответственных министерств и ведомств, институтов гражданского общества, работники средств массовой информации, а также ответственные руководители сферы области.
Отмечалось, что за последние пять лет в стране проведены масштабные реформы, направленные на полноценную защиту прав лиц с инвалидностью. В частности, ратифицирована Конвенция о правах инвалидов и принят Национальный план действий по ее реализации на 2023-2025 годы.
В рамках исполнения этих документов расширяется спектр социальных услуг и медицинской помощи, оказываемых лицам с инвалидностью. Также проводится системная работа в направлениях инклюзивного образования, создания комфортной и без барьерной среды.
При изучении исполнения законодательных актов в этой сфере в Ферганской области отмечалось, что проводится определенная работа, в результате которой создаются более благоприятные условия для лиц с инвалидностью.
В частности, в 2023 году 2 895 человек с инвалидностью и в 2024 году 8 472 лица с инвалидностью были обеспечены протезами и средствами реабилитации на общую сумму 15,8 млрд сумов. Также в рамках специализированных медицинских услуг в 2023 году выдано 4 098 льготных направлений, в 2024 году – 5 013. Кроме того, в 2023 году проведено 1 035, в 2024 году – 1 122 хирургических операций.
В 2024 году в области 9 882 женщинам с инвалидностью, включенным в «женскую тетрадь», оказана помощь на сумму 13,7 млрд сумов. В том числе 6 741 женщине с инвалидностью I и II групп оказана единовременная материальная помощь в размере 8,9 млрд сумов, 3 124 матерям для их детей с инвалидностью – 4 млрд сумов, а также отремонтировано жилье 17 женщин.
В целях создания безбарьерной среды для лиц с инвалидностью в прошлом году лифты в 9 медицинских учреждениях заменены на новые, пандусы в 41 медицинском учреждении отремонтированы, а 40 единиц общественного транспорта оснащены приспособлениями для лиц с инвалидностью.
На заседании наряду с проделанной в этой сфере положительной работой уделено внимание и имеющимся проблемам.
В частности, 12 из 71 общеобразовательной школы, где организовано инклюзивное образование в области, не обеспечены специальными педагогами-учителями, а воспитанники с инвалидностью недостаточно охвачены инклюзивными группами, организованными в 19 дошкольных образовательных организациях.
Кроме того, в 2023 году лица с инвалидностью не были трудоустроены на 1797 из 2525 квотируемых рабочих мест для лиц с инвалидностью, а в 2024 году – на 2015 из 2632 квотируемых рабочих мест.
Имели место также случаи, когда не создавались квотируемые рабочие места для лиц с инвалидностью. За такие нарушения в 2023 году наложены административные штрафы на 46 руководителей организаций, а в 2024 году – на 8 руководителей организаций.
Кроме того, подвергнуты критике состояние лифтов в медицинских объединениях, не соответствующих стандартам пандусов в общеобразовательных и высших образовательных учреждениях, наличие барьеров на тротуарах, ограничивающих передвижение лиц с инвалидностью.
Также выявлены случаи, когда Республиканским центром экспертизы градостроительной документации и его территориальными управлениями давались положительные заключения по проектам, не имеющим технических частей для создания благоприятной среды для инвалидов.
В ходе обсуждения сенаторы и депутаты отметили необходимость принятия соответствующих мер по устранению и предотвращению проблем, а также дали соответствующие рекомендации.
По итогам совместного заседания, с учетом мнений сенаторов и депутатов принято совместное решение Комитета Сената и Ферганского областного Кенгаша народных депутатов.