Охирги беш йилда ер ҳисобини юритиш бўйича янги тизим яратилди, қисқа вақтда мамлакатимиздаги 45 миллион гектарга яқин ер майдонидан 42 миллион гектари, яъни 94 фоизи, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган 26 миллион гектардан зиёд ерларнинг 88,4 фоизи давлат рўйхатидан ўтказилди.
Тақдимот давомида илгари фуқаролар ва ташкилотлар фойдаланишида бўлиб, туман ҳокимликлари тасарруфига қайтарилган бўш ерларнинг ҳисобини алоҳида юритиш зарурлиги таъкидланди. Бундай ерларни қисқа муддатда аукционга чиқариш бўйича инсон омилисиз ишлайдиган тизим яратиш топширилди.
Қишлоқ хўжалигида ерга ижара ҳуқуқини бозор активига айлантириш бўйича ишлар бошланди, ерга нисбатан қайта ижара, иккиламчи ижара институтлари киритилди.
Эндиликда ижарага берилган ерларни қисман қайта ижарага беришга, яъни бир қисмини ўзида олиб қолиб, қолган қисмини бошқа ижарачига ўтказишга ҳам рухсат берилади. Илгари бу учун ерни давлатга қайтариш ва янгидан аукционга чиқариш лозим эди.
2021 йилдан бошлаб қишлоқ хўжалиги ерлари фақат ижара ҳуқуқи билан ажратилмоқда. Йиғилишда 2027 йил 1 январгача қишлоқ хўжалигида фойдаланилаётган барча ерларни ижара ҳуқуқига ўтказиш лозимлиги таъкидланди.
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларга хизмат кўрсатувчи объектлар – енгил конструкцияли музлаткичли омборхоналар, саралаш, қадоқлаш жойлари, сув тежовчи технологиялар, дала шийпони, техника парки қуришга рухсат берилади.
Бунинг учун аввал ер тузиш лойиҳаси ишлаб чиқилиб, тасдиқланади. Ушбу лойиҳа қурилишга рухсат бериш пайтида ерга бўлган ҳуқуқни тасдиқловчи ҳужжат сифатида қабул қилинади.
Бу янгилик қишлоқ хўжалигида янги имкониятларни очади, боғбон ўзи боғининг бир четида мевани сақлаш жойи, чорвадор ўз яйловининг бир қисмида чорва моллари ва чорва озуқасини сақлаш жойлари қуриш имкониятига эга бўлади.
Давлатимиз раҳбари қишлоқ хўжалигида ижара муносабатларини янада ривожлантириш, ижарачиларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш, соҳага бозор муносабатларини янада кенг жорий этиш бўйича кўрсатмалар берди.
Тақдимот якунида мазкур чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича фармон имзоланди, қонуности ҳужжатларига тегишли ўзгартиришлар киритилиши белгиланди.

За последние пять лет создана новая система учета земель. В короткие сроки в государственный кадастр внесены почти 42 миллиона гектаров из 45 миллионов гектаров территории страны, в том числе более 88,4 процента сельскохозяйственных угодий площадью свыше 26 миллионов гектаров.
На совещании было подчеркнуто, что необходимо вести отдельный учет пустующих земельных участков, ранее находившихся в пользовании граждан и организаций и возвращенных в распоряжение районных хокимиятов. Поручено создать систему, исключающую человеческий фактор, для их быстрой передачи на аукционы.
В сельском хозяйстве начата работа по превращению права аренды земли в рыночный актив. Введены институты субаренды и повторной аренды. Теперь арендаторам разрешается передавать часть земли другому пользователю, оставив остальную у себя. Ранее для этого участок нужно было возвращать государству и заново выставлять на торги.
С 2021 года земли сельскохозяйственного назначения предоставляются исключительно на правах аренды. На совещании отмечено, что к 1 января 2027 года все используемые в сельском хозяйстве земли должны быть переведены на арендное право.
Также будет разрешено строительство обслуживающих объектов на сельхозземлях: легких складов с холодильным оборудованием, сортировочных и упаковочных пунктов, сооружений с водосберегающими технологиями, навесов для полевых работ, парков техники. Для этого будет предварительно разрабатываться и утверждаться проект землеустройства, который затем признается документом, подтверждающим право на землю при получении разрешения на строительство.
Это нововведение открывает новые возможности: садовод сможет возвести место для хранения урожая прямо на участке сада, а животновод – построить помещения для скота и кормов на части своих пастбищ.
Глава государства дал поручения по дальнейшему развитию арендных отношений в сельском хозяйстве, обеспечению защиты прав и интересов арендаторов, более широкому внедрению рыночных механизмов в сфере.
По итогам презентации был подписан указ о реализации намеченных мер, а также принято решение о внесении изменений в подзаконные акты.