Ўзбекистон Президенти хорижий ҳамкорлар билан инвестициявий шерикликнинг асосий йўналишларини белгилаб берди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 10 июнь куни пойтахтимиздаги Халқаро конгресс марказида тўртинчи Тошкент халқаро инвестиция форумининг ялпи мажлисида иштирок этди.
Тадбирда Болгария Президенти Румен Радев, Словакия Бош вазири Роберт Фицо, Қозоғистон Бош вазири Олжас Бектенов, Қирғизистон Ҳукумати раиси Адилбек Касималиев, Тожикистон Бош вазири Қоҳир Расулзода, Озарбайжон Бош вазири Али Асадов, Россия Ҳукумати раиси ўринбосари Александр Новак, Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раиси ўринбосари Нокергули Атагулиев ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки президенти Одиль Рено-Бассо ва Янги тараққиёт банки президенти Дилма Русеф ҳам қатнашди.
Умуман, форумга 100 дан зиёд мамлакатдан 7,5 мингдан ортиқ делегат, жумладан, 3 мингга яқин хорижий меҳмон ташриф буюрди. Бу йилги тадбир янги, кенгайтирилган шаклда ўтказилмоқда. Унинг доирасида илк бор Ўзбекистон компанияларининг лойиҳалари ва қўшма ташаббуслари намойиш этилаётган ихтисослашган кўргазма ташкил этилди.
Давлатимиз раҳбари форумдаги нутқини дунёдаги бугунги вазиятнинг қисқача таҳлилидан бошлади. Бугунги кунда геосиёсий жараёнлар шиддат билан ўзгариб, глобал хавфсизлик ва барқарор тараққиётга таҳдидлар кучайиб бораётгани таъкидланди.
Иқтисодий инқирознинг кескинлашуви ва молиявий ресурслар тақчиллиги натижасида жаҳон ялпи ички маҳсулотининг ўсиш суръатлари кетма-кет учинчи йил пасаймоқда.
Ўзбекистон раҳбари минтақавий можаролар ва муаммоларни фақат дипломатик воситалар билан, халқаро ҳуқуқ нормалари ва принциплари асосида, БМТ резолюцияларига мувофиқ ҳал этиш муҳимлигини таъкидлади.
- Мен ҳозир таъкидлаб ўтган муаммолар бўйича барча шерик давлатларимизни очиқ ва кенг кўламли халқаро ҳамкорликка чақирамиз. Чунки форумнинг асосий мавзуси бўлган инвестициялар – фақат иқтисодий тараққиётнинг эмас, балки тинчлик ва барқарорликнинг кафолатидир, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистон етакчиси нафақат даромад келтирадиган, балки инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳаётий манфаатлари ва жамият тараққиётини таъминлаш учун мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қиладиган инвестиция муҳитини яратишга чақирди.
Мамлакатимиз иқтисодий тараққиётини таъминлаш борасидаги ютуқларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Сўнгги 8 йилда Ўзбекистон ялпи ички маҳсулоти икки баробар кўпайди. Бу кўрсаткични 2030 йилга бориб 200 миллиард долларга етказиш мақсад қилинган. 2024 йилда инвестициялар ҳажми 35 миллиард долларга, экспорт эса 27 миллиард долларга етган.
Сўнгги 5 йил ичида Ўзбекистон Иқтисодий эркинлик индексида 48 поғонага, Гарварднинг Иқтисодиёт мураккаблиги индексида 28 поғонага кўтарилди.
Ўтган ойда нуфузли “S&P” агентлиги Ўзбекистоннинг суверен рейтинги бўйича прогнозини "барқарор"дан "ижобий"га кўтарди.
Бугун жаҳон иқтисодиёти янги ўзгаришлар остонасида турганини таъкидлар экан, Ўзбекистон Президенти тўртта муҳим йўналиш бўйича ҳамкорлик қилиш муҳимлигини кўрсатиб ўтди.
Биринчиси - "яшил" иқтисодиёт моделига ўтиш.
- Биз иқтисодиётни барқарор энергия ресурслари билан таъминлаш учун айнан “яшил” энергетикани ривожлантиришга қаттиқ бел боғлаганмиз, - деди мамлакатимиз етакчиси.
Кейинги йилларда бу соҳага қарийб 6 миллиард доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб қилинди. Электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми 59 миллиарддан 82 миллиард киловатт соатга ошди. Келгуси 5 йилда бу кўрсаткич 120 миллиард киловатт-соатдан ошиб, "яшил" энергия улуши 54 фоизга етади.
Электр тармоқларини янгилашга ҳам 4 миллиард доллар жалб қилинади. Жорий йилда Самарқанд шаҳрида, келгуси йилда яна 8 та ҳудудда электр тармоқлари хусусий шерикликка берилади.
Биринчи марта "яшил сертификатлар" ва углерод бирликлари савдосини йўлга қўйиш режалаштирилган. Ўзбекистон глобал углерод бозорларига қўшилади, "Яшил Ўзбекистон" иқлим инвестициялари платформаси яратилади.
Иккинчидан, рақамли технологиялар ва сунъий интеллект иқтисодиётнинг янги "драйвери"га айланмоқда.
- Мамлакатимизда шу йилнинг ўзида IT экспорти 1 миллиард долларга етади. 2030 йилга бориб, бу кўрсаткични 5 карра ошириш учун салоҳиятимиз ҳам, имкониятимиз ҳам етарли, - деди давлатимиз раҳбари.
Ўзбекистоннинг бу борадаги ютуқлари халқаро миқёсда эътироф этилмоқда. Хусусан, Халқаро сунъий интеллектга тайёрлик индексида мамлакатимиз бир йилда 17 поғонага кўтарилди.
Келгуси йилда "Булутли технологиялар" миллий платформаси ишга туширилади. Яқин 5 йилда хусусий инвесторлар билан бирга 500 мегаваттдан зиёд қувватли 20 та дата-марказ барпо этилади.
Бой тарихимиз, қадриятларимиз ва янги креатив ғояларни мужассам этадиган миллий сунъий интеллект моделини ишлаб чиқиш режалаштирилган. Ушбу тизим самарадорлигини таъминлаш мақсадида "Бир миллион сунъий интеллект етакчилари" лойиҳаси бошланди.
Давлатимиз раҳбари биргаликдаги саъй-ҳаракатлар билан Ўзбекистон нуфузли IT ва финтех хабига айланишига ишонч билдирди.
Учинчидан, молиявий тизим ва технологиялар тубдан ўзгармоқда.
- Биз яқинда Халқаро валюта жамғармаси ва Жаҳон банки билан бирга Ўзбекистон молия секторини илк бор комплекс баҳолашдан ўтказдик. Улар банк, молия, суғурта, капитал бозоридаги ислоҳотларимизни тўлиқ қўллаб-қувватлади, - деди давлатимиз раҳбари.
Бу соҳаларни кейинги босқичга олиб чиқиш учун Молиявий барқарорлик кенгаши тузилади, Марказий банк ҳузурида киберхавфсизлик ва молиявий технологиялар платформалари ишга туширилади.
Суғурта тизимида ислоҳотлар бошланди, Миллий қайта суғурталаш компанияси ва Глобал қайта суғурталаш рақамли платформаси ташкил этилди.
Стартаплар учун муқобил молиявий восита - венчурлар жадал ривожланмоқда. Масалан, ўтган йили иккита миллий стартап компаниясининг қиймати илк бор 1 миллиард доллардан ошди.
Бундай компанияларни кўпайтириш мақсадида "Муқобил инвестиция жамғармалари тўғрисида"ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди. Келгуси 5 йилда венчур ва бошқа муқобил инвестициялар ҳажми 1 миллиард долларга етказилади.
Яна бир йўналиш - "Тўртинчи саноат инқилоби" шароитида технологик минералларга талаб бир неча баробар кўпаймоқда.
Ўзбекистонда вольфрам, молибден, магний, литий, графит, ванадий, титан ва бошқа минералларнинг катта захиралари аниқланган. Ер ости бойликларимизнинг умумий салоҳияти 3 триллион долларга баҳоланмоқда.
- Минтақамизнинг минераллардан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш “хаби”га айланиши учун барча имкониятлар мавжуд. Бу борада Тошкент ва Самарқанд вилоятларида “Келажак металлари технопарки”ни бунёд этмоқдамиз, - деди давлатимиз раҳбари.
Шу боис геология-қидирув ишларидан тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришгача бўлган тўлиқ занжирни йўлга қўйган инвесторларга 10 йил давомида рента солиғини қайтариб бериш таклиф қилинди.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида "Янги Ўзбекистон - инвестициялар учун катта имкониятлар мамлакати" тамойилини амалда рўёбга чиқаришга алоҳида эътибор қаратди.
Биринчидан, Ўзбекистон келгуси йилда Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишни мақсад қилган. Бу борада ўнлаб қонунлар, юзлаб стандартлар халқаро талабларга мослаштирилди. Бу жараён жорий йилда тўлиқ якунланади.
Иккинчидан, хорижий инвесторлар учун янада қулай шарт-шароитлар яратиш мақсадида маҳаллий компаниялар билан бир хил шароитларни кафолатлайдиган "миллий режим", давлат идоралари билан ўзаро ҳамкорликда "ягона дарча" тамойили жорий этилади, инвестиция фаолиятини кафолатли ҳимоя қилиш тизими яратилади.
Бундай чора-тадбирлар орқали 2030 йилга бориб Ўзбекистоннинг кредит рейтингини “инвестицион” даражага кўтариш режалаштирилган.
Учинчидан, давлат компанияларини хусусийлаштиришда уларни мамлакат фаровонлиги ўсишига хизмат қиладиган йирик активларга айлантириш йўли танланди.
18 та йирик компания ва банклардаги қарийб 2 миллиард долларлик давлат улушларини бирлаштирган Миллий инвестиция жамғармаси ташкил этилди. Жамғармани бошқаришга нуфузли “Franklin Templeton” халқаро компанияси жалб қилинган. Келгуси йилда фонд акциялари пакетини халқаро IPOга чиқариш режалаштирилган.
Бундан ташқари, профессионал консультантлар жалб қилиниб, икки йил ичида 29 та йирик давлат компанияси хусусийлаштирилади.
Тўртинчидан, хусусий капитални жалб этган ҳолда транспорт ва логистикани ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Масалан, Самарқанд, Наманган, Бухоро ва Урганч халқаро аэропортлари давлат-хусусий шериклик асосида салоҳиятли инвесторларга бошқарувга берилган.
Урганч аэропортини бошқаришга жаҳоннинг етакчи "Инчхон" компанияси жалб этилди. Келгуси йилда Нукус, Термиз, Фарғона, Навоий аэропортлари бўйича тендерлар ўтказилади.
Бундан ташқари, пойтахтимиз аҳолиси 5 миллиондан ошишини инобатга олиб, 2 миллион аҳолига мўлжалланган Янги Тошкент шаҳри барпо этилади. Бу ерда аэропорт, темир йўл ва автомобиль транспортини боғлайдиган, йилига 20 миллион йўловчига хизмат кўрсатадиган мультимодал хаб қурилади.
Бешинчидан, Марказий Осиёда мутлақо янги ҳамкорлик муҳити шаклланди. Сўнгги 8 йилда қўшни давлатлар билан товар айирбошлаш ҳажми 3,5 баробардан зиёдга ўсиб, қарийб 13 миллиард долларни ташкил этди.
Йирик инвестиция лойиҳалари амалга оширилмоқда. "Хитой - Қирғизистон - Ўзбекистон" темир йўли қурилиши бошланди, йирик энергетика ва инфратузилма лойиҳаларини тайёрлаш ишлари олиб борилмоқда.
Шу муносабат билан Ўзбекистон етакчиси Марказий Осиёда "Инвестиция ва савдо учун яхлит ҳудуд" концепциясини илгари суришни таклиф этди.
- Шу ўринда халқаро ташкилотларга мурожаат қилмоқчиман: минтақавий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун янги молиявий механизмларни йўлга қўйиш вақти келди. Биргаликда ҳаракат қилсак, Марказий Осиёни тинчлик ва тараққиёт маконига айлантирамиз, - деди Президент.
Сўзининг якунида Ўзбекистон раҳбари иштирокчилар эътиборини мамлакатимиз учун инвестициялар шунчаки молиявий ресурс эмас, балки технологиялар, билимлар, малакали кадрлар, шунингдек, халқаро ишлаб чиқариш занжирларига интеграциялашув эканига қаратди.
- Ўзбекистон мана шундай эзгу ғоялар билан келадиган хорижий инвесторларга барча шароитларни яратиб беради, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди ва буни кафолатлайди, - деди мамлакатимиз етакчиси.
Ялпи мажлисда сўзга чиққанлар Янги Ўзбекистондаги ислоҳотлар натижаларини юқори баҳолаб, мамлакатимиз билан устувор тармоқларда инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича ўз таклиф ва ташаббусларини билдирди.
Тошкент халқаро инвестиция форуми 12 июнь куни ўз ишини якунлайди.
Эртага Ўзбекистон Республикаси Президенти иштирокида Хорижий инвесторлар кенгашининг ялпи мажлиси бўлиб ўтади.

Президент Узбекистана обозначил ключевые направления инвестиционного сотрудничества с зарубежными партнерами
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял участие в пленарном заседании четвертого Ташкентского международного инвестиционного форума, прошедшем в столичном Международном конгресс-центре.
В мероприятии также участвовали Президент Болгарии Румен Радев, Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, Премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов, Председатель Правительства Кыргызстана Адылбек Касымалиев, Премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода, Премьер-министр Азербайджана Али Асадов, заместитель Председателя Правительства России Александр Новак, заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Нокергулы Атагулыев, а также главы Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо и Нового банка развития Дилма Русеф.
В целом на форум прибыли более 7,5 тысяч делегатов, в том числе свыше 3 тысяч зарубежных гостей из 100 государств. При этом нынешнее мероприятие проходит в новом, расширенном формате. Впервые в его рамках организована специализированная выставка, на которой узбекские компании участвуют со своими проектами и совместными инициативами.
Свое выступление на форуме Президент Узбекистана начал с краткого анализа текущей ситуации мире. Отмечено, что сегодня стремительно меняются геополитические процессы, усиливаются угрозы глобальной безопасности и устойчивому развитию.
Третий год подряд снижаются темпы роста мирового ВВП в результате осложнения экономического кризиса и дефицита финансовых ресурсов.
Глава Узбекистана подчеркнул важность решения региональных конфликтов и проблем исключительно дипломатическими средствами, на основе норм и принципов международного права, соответствующих резолюциям ООН.
– Мы призываем к открытому и широкомасштабному международному сотрудничеству по названным проблемам всех наших государств-партнеров. Инвестиции, являющиеся основной темой форума, – это гарант не только экономического развития, но и мира и стабильности», – заявил глава нашего государства.
Лидер Узбекистана призвал создать инвестиционную среду, которая не только позволит получать прибыль, но и будет служить прочным фундаментом, возвышающим ценность человека, обеспечивающим его жизненные интересы и развитие общества.
Он отдельно остановился на достижениях Узбекистана в обеспечении экономического развития. За последние 8 лет ВВП страны увеличился вдвое. Поставлена цель довести этот показатель до 200 миллиардов долларов к 2030 году. В 2024 году объём инвестиций достиг 35 миллиардов долларов, а экспорт – 27 миллиардов долларов.
За последние 5 лет в Индексе экономической свободы Узбекистан поднялся на 48 позиций, в Гарвардском Индексе экономической сложности – на 28.
В прошлом месяце авторитетное агентство S&P повысило прогноз Узбекистана по суверенному рейтингу со «стабильного» до «позитивного».
Подчеркивая, что сегодня мировая экономика стоит на пороге новой эры перемен, Президент Узбекистана указал на важность сотрудничества по четырем ключевым направлениям.
Первое – переход к модели «зеленой» экономики.
– В целях обеспечения экономики стабильными энергоресурсами мы твердо настроены развивать именно “зеленую” энергетику, – отметил лидер страны.
За последние годы в эту сферу привлечено почти 6 миллиардов долларов прямых иностранных инвестиций. Объем производства электроэнергии увеличился с 59 миллиардов до 82 миллиардов киловатт-часов. В следующие 5 лет этот показатель превысит 120 миллиардов киловатт-часов, доля «зеленой» энергии составит 54 процента.
Будут также привлечены 4 миллиарда долларов в обновление электросетей. В частное партнерство в этом году будут переданы электрические сети в Самарканде, а в следующем году – еще в 8 регионах.
Впервые планируется запустить продажу «зеленых сертификатов» и углеродных единиц. Узбекистан присоединится к глобальным углеродным рынкам, будет создана платформа для климатических инвестиций «Зеленый Узбекистан».
Второе – новыми «драйверами» экономики становятся цифровые технологии и искусственный интеллект.
– Только в этом году экспорт IT-услуг в нашей стране достигнет 1 миллиарда долларов. Мы имеем достаточный потенциал, чтобы к 2030 году увеличить этот показатель в 5 раз, – отметил лидер нашей страны.
Достижения Узбекистана в этой сфере получают признание на международном уровне. В частности, в Международном индексе готовности к искусственному интеллекту за один год страна поднялась на 17 позиций.
В следующем году будет запущена национальная платформа «Облачные технологии». В ближайшие 5 лет совместно с частными инвесторами будут построены 20 дата-центров мощностью более 500 мегаватт.
Планируется разработать национальную модель искусственного интеллекта, который воплотит в себе нашу богатую историю, ценности и новые креативные идеи. Для обеспечения эффективности этой системы запущен проект «Один миллион пользователей искусственного интеллекта».
Глава государства выразил уверенность, что совместными усилиями Узбекистан станет влиятельным IT и финтех-хабом.
Третье – кардинально меняются финансовая система и технологии.
– Недавно вместе с МВФ и Всемирным банком мы впервые провели комплексную оценку финансового сектора Узбекистана. Они полностью поддержали наши реформы в банковской сфере, финансах, страховании, на рынке капитала, – отметил глава государства.
Для вывода этих сфер на следующий этап развития будет создан Совет по финансовой устойчивости, а также запущены платформы кибербезопасности и финансовых технологий при Центральном банке.
Начаты реформы в системе страхования, созданы Национальная перестраховочная компания и Глобальная цифровая платформа перестрахования.
Ускоренно развивается альтернативный финансовый инструмент для стартапов – венчуры. Так, в прошлом году стоимость двух национальных стартап-компаний впервые превысила 1 миллиард долларов.
Для увеличения числа таких компаний разработан проект закона «Об альтернативных инвестиционных фондах». В следующие 5 лет объем венчуров и других альтернативных инвестиций будут доведены до 1 миллиарда долларов.
Другое направление – многократное увеличение спроса на технологические минералы в условиях «Четвертой промышленной революции».
В Узбекистане выявлены крупные запасы вольфрама, молибдена, магния, лития, графита, ванадия, титана и других минералов. Потенциал наших недр оценивается в целом в 3 триллиона долларов.
– У нас есть все возможности, чтобы превратить регион в хаб по производству продукции с высокой добавленной стоимостью из минералов. В Ташкентской и Самаркандской областях мы создаем технопарки “Металлы будущего”, – заявил лидер страны.
В этой связи Глава государства предложил ввести возврат рентного налога в течение 10 лет инвесторам, наладившим полный цикл – от геологоразведочных работ до выпуска готовой продукции.
В своем выступлении Президент Узбекистана обратил особое внимание на практическое воплощение принципа «Новый Узбекистан – страна больших возможностей для инвестиций».
Во-первых, Узбекистан поставил перед собой цель в следующем году стать членом Всемирной торговой организации. В данном направлении к международным требованиям адаптированы десятки законов и сотни стандартов. Этот процесс полностью завершится в этом году.
Во-вторых, в целях создания еще более благоприятных условий для иностранных инвесторов будет введен «национальный режим», гарантирующий условия, одинаковые с местными компаниями, внедрён принцип «единого окна» при взаимодействии с государственными органами, создана система гарантированной защиты инвестиционной деятельности.
За счет таких мер к 2030 году планируется поднять кредитный рейтинг Узбекистана до инвестиционного уровня.
В-третьих, при приватизации государственных компаний выбран путь превращения их в крупные активы, которые будут служить росту благосостоянию страны.
Создан Национальный инвестиционный фонд, объединивший государственные доли в 18 крупных компаниях и банках на сумму около 2 миллиардов долларов. К управлению фондом привлечена авторитетная международная компания Franklin Templeton. В следующем году планируется выставить пакет акций фонда на международное IPO.
Кроме того, будут привлечены профессиональные консультанты, и в течение двух лет – приватизированы 29 крупных государственных компаний.
В-четвертых, огромное внимание уделяется развитию транспорта и логистики с привлечением частного капитала. Например, международные аэропорты Самарканда, Намангана, Бухары и Ургенча переданы в управление потенциальным инвесторам на основе государственно-частного партнерства.
К управлению Ургенчским аэропортом привлечена ведущая мировая компания «Инчхон». В следующем году будут проведены тендеры по аэропортам Нукуса, Термеза, Ферганы, Навои.
Кроме того, с учетом превышения численности населения столицы отметки в 5 миллионов человек, будет возведен город «Новый Ташкент», рассчитанный на 2 миллиона жителей. Здесь будет построен мультимодальный хаб с возможностью обслуживания до 20 миллионов пассажиров в год, объединяющий аэропорт, железнодорожный и автомобильный транспорт.
В-пятых, сформировалась совершенно новая атмосфера сотрудничества в Центральной Азии. За последние 8 лет товарооборот с соседними странами вырос более чем в 3,5 раза и составил почти 13 миллиардов долларов.
Реализуются крупные инвестиционные проекты. Начато строительство железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан, ведется работа по подготовке крупных энергетических и инфраструктурных проектов.
В этой связи Лидер Узбекистана предложил продвижение концепции «Единого пространства для инвестиций и торговли» в Центральной Азии.
– Здесь хочу обратиться к международным организациям: настало время создать новые финансовые механизмы для поддержки региональных проектов. Объединив усилия, мы превратим Центральную Азию в пространство мира и устойчивого развития, – заявил Президент.
В завершение своего выступления глава Узбекистана акцентировал внимание участников на том, что для нашей страны инвестиции означают не просто финансовый ресурс, а технологии, знания, квалифицированные кадры, а также интеграцию в международные производственные цепочки.
– Узбекистан создает все необходимые условия для иностранных инвесторов, приезжающих к нам с такими благородными идеями, и мы всесторонне поддерживаем и полностью гарантируем их деятельность, – подчеркнул лидер нашей страны.
Выступившие на пленарном заседании спикеры дали высокую оценку результатам реформ в Новом Узбекистане, озвучили свои предложения и инициативы по дальнейшему наращиванию инвестиционного сотрудничества с нашей страной в приоритетных отраслях.
Работа Ташкентского международного инвестиционного форума завершится 12 июня.
Завтра состоится пленарное заседание Совета иностранных инвесторов с участием Президента Республики Узбекистан.