«Тенг муомала қилиш ва камситмаслик тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан «Тенг муомала қилиш ва камситмаслик тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилди.  Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 22 июндаги "Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегиясини тасдиқлаш тўғрисида”ги фармони билан тасдиқланган “Йўл харитаси”нинг 12-банди ижроси доирасида тайёрланди.
Мазкур қонун лойиҳаси фуқароларнинг ирқи, жинси, тили, дини, сиёсий қарашлари, миллий ёки ижтимоий келиб чиқиши, мулкий, синфий ёки бошқа ҳолатлардан қатъи назар, жамият ҳаётининг турли соҳаларида камситилиш ҳолатларидан тўлиқ ҳимоя қилинишини таъминлашга қаратилган.
Лойиҳада «камситиш», «тўғридан-тўғри, билвосита ва кўп марта камситиш», «камситиш белгилари» тушунчаларини қонунчиликка киритиш ва фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг усуллари ва воситаларини такомиллаштириш, шунингдек фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш бўйича самарали механизмлар жорий этиш назарда тутилди.

Разработан законопроект «О равенстве и недопущении дискриминации»
Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека во исполнение пункта 12 «Дорожной карты» по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года УП-6012, разработан законопроект «О равенстве и недопущении дискриминации».
В данном законопроекте предусматривается введение в законодательство понятий «дискриминация», «прямая, косвенная и множественная дискриминация», «признаки дискриминации», обеспечение полной защиты граждан от возможной дискриминации в различных сферах общественной жизни независимо от расы, пола, языка, религии, политических убеждений, национального или социального происхождения, имущественного, классового или иного состояния, совершенствование методов и средств защиты прав граждан, а также внедрение эффективного механизма защиты прав и свобод граждан.